Македонија во 2008 година

Република Македонија во 2008 година
Знаме на Македонија Грб на Македонија
Години : 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011
Векови: 20 век · 21 век · 22 век
Децении: 1980-ти 1990-ти 2000-ти 2010-ти 2000-ти 2010-ти 2020-ти
Години: 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011

ВодачиУреди

НастаниУреди

јануариУреди

 • 1 јануари - Стапија на сила Спогодбата за визно олеснување и Спогодбата за реадмисијата со ЕУ.
 • 12 јануари - На враќање од мировната мисија во Босна и Херцеговина во хеликоптерска несреќа загинуваат 11 македонски војници.

февруариУреди

 • 20 февруари - Отворен Дијалогот за либерализација на визниот режим со Европската комисија во Скопје.

мартУреди

 • 5 март - Објавена Информацијата на ЕК “Западен Балкан: зајакнување на европската перспектива

априлУреди

 • 2/4 април - се одржа Самитот на НАТО во Букурешт. Самитот беше познат уште и како Самит на проширување на кој се очекуваше да бидат поканети трите МАП земји односно земјите од т.н. Јадранска група (Албанија, Хрватска и Македонија). Сепак и покрај јасно препознатите достигнувања, посветеност на вредностите и придонесот за оперативните активности на НАТО, како и напредокот во реформските процеси што ги направи земјата, поканата за Република Македонија за полноправно членство во НАТО изостана, со образложение дека ќе биде испратена од страна на Северно-атлантскиот совет веднаш штом ќе се изнајде заедничко прифатливо решение за спорот околу името.
 • 3 април - И покрај решеноста на останатите 25 членки, Грција го спречи приклучувањето на Македонија кон НАТО, оправдувајќи го овој потег со потребата за подобрување на соседските односи со решавање на спорот со името на Македонија.
 • 17/18 април -На покана на македонскиот претседател Бранко Црвенковски на 17 и 18 април во официјална посета на Република Македонија престојува претседателот на Сојузна Република Германија Хорст Келер [1]
 • 23 април - Усвоена Резолуција на Европскиот Парламент за напредокот на Република Македонија во 2007.

мајУреди

јуниУреди

јулиУреди

 
Љубе Бошкоски

августУреди

 • 28 август - авион од типот Цесна со регистарски таблици ZL-DCV се урна во месноста Скребатно кај с. Лескоец, во близина на Охрид. Во несеќета животот го загубија пилотот и тројца патници во авионот. За среќа избегната е поголема катастрофа бидејќи авионот удри во автомобил фиќо во кој во моментот се наоѓаше малечко девојче. Истото освен претрпен шок нема други повреди. Очевидци велат дека авионот летал ниско, имал неправилна работа на моторот, по што се урнал најверојатно обидувајќи се да ја избегне толпата.

септемвриУреди

 • 1 септември - Собранието на Република Македонија го усвои амандманот кон Законот за одбрана за елиминирање на законските пречки за присуство на силите на Алијансата на територија на Република Македонија, во согласност со чл.5 од Северно-атлантскиот договор. Со оваа дополна на Законот за одбрана отстранета е и последната потенцијална правна пречка за учество на наши војници во меѓународни воени мисии и за присуство на НАТО сили во Република Македонија согласно чл. 5 од Северно-атлантскиот договор.
 • 25 септември - За времетраењето на македонското претседавање со Јадранската група, на маргините на 63-то Генерално собрание на ООН, во Њујорк, донесена е одлука да се упати покана до Црна Гора и Босна и Херцеговина за приклучување во Јадранската Повелба.

октомвриУреди

ноемвриУреди

 • 6 ноември - Република Македонија во седиштето на НАТО во Брисел, во својство на земја- претседавач беше домаќин на амбасадорскиот состанок на земјите членки на Групата за управување на безбедносната соработка во ЈИЕ (СЕЕГРОУП), на кој учествуваа 32 земји членки и земји партнери на НАТО, во присуство на претставници на службите на НАТО, предводени од Генералниот Секретар на НАТО Јаап де Хоп Шефер.
 • 28 ноември - Европската комисија подготви "Првична оценка за имплементација на Патоказот за визна либерализација на Република Македонија"[4].

декемвриУреди

КултураУреди

МузикаУреди

Книги и списанијаУреди

Филм и телевизијаУреди

ОбјектиУреди

ОстанатоУреди

СпортУреди

ФудбалУреди

6 септември 2008
15:00 UTC+1
Македонија   1 – 0   Шкотска Филип II Арена, Скопје
Гледачи: 9,000
Судија: Павел Карловец (Чешка)
Наумовски   5' Report

10 септември 2008
20:30 UTC+1
Македонија   1 – 2   Холандија Филип II Арена, Скопје
Гледачи: 11,000
Судија: Грегор Гилевски (Полска)
Пандев   77' (пен..) Report Хеитинга   46'
Ван дер Варт   59'

15 октомври 2008
18:00 UTC±0
Исланд   1 – 0   Македонија Лаутардалсволур, Рејкјавик
Гледачи: 5,527
Судија: селчук Дерели (Турција)
В. Гунарсон   16' Report

* Пријателски натпревари

06 02 2008
17:00
Македонија   1 – 1   Србија Градски, Скопје
Гледачи: 12,000
Судија: Георгиев Цветан (Бугарија)
Новевски Николче   58' Report Лазовиќ Данко   43'

26 03 2008
20:15
Босна и Херцеговина   2 – 2   Македонија Бојно Поле, Зеница
Гледачи: 10,000
Судија: Свилокос Владо (Хрватска)
Дамјановиќ Дарко   17'19' Report Мазнов Горан   41'45'

06 02 2008
20:30
Македонија   1 – 1   Полска Кројцајх, Ројтилнген Германија
Гледачи: 12,000
Судија: Брих Фелис (Германија)
Мазнов Горан   45' Report Радослав Матушјак   84' (пен..)

20 08 2008
20:15
Луксембург   1 – 4   Македонија Жозе Баргел, Луксенбург Сити
Гледачи: 5,000
Судија: Бригер Берн (Австрија)
Китинге Џоел   73' Report Пандев Горан   6'45'
Гроздановски Влатко   33'
Наумовки Илчо   49'

19 11 2008
17:50
Црна Гора   2 – 1   Македонија Под Горица, Подгорица
Гледачи: 5,000
Судија: Паниќ Јово (Босна и Херцеговина)
Џудовиќ Миодраг   24'
Јоветиќ Стеван   33' (пен..)
Report Попов Горан   85'

КошаркаУреди

* Квалификации за европското првенство во кошарка 2009

3 септември 2008.
  Латвија 83 - 82   Македонија
6 септември 2008.
  Македонија 85 - 48   Португалија
10 септември 2008.
  Естонија 78 - 90   Македонија
13 септември 2008.
  Македонија 80 - 78   Латвија
17 септември 2008.
  Португалија 81 - 71   Македонија

РакометУреди

На Европското првенство во ракомет за жени, Македонија го освои 7 место.

2 декември 2008
20:15
  Германија 25 – 22   Македонија   Спортска сала Борис Трајковски
Гледачи: 4500
Судии: Brunovsky, Canda (SVK)
Краузе 11 (Извештај) Портјанко 8

4 декември 2008
20:15
  Македонија 31 – 29   Хрватска   Спортска сала Борис Трајковски
Гледачи: 6000
Судии: Dobrovits, Tajok (HUN)
Кресоја, Портјанко 8 (Извештај) Франиќ 7
6 декември 2008
20:15
  Македонија 31 – 30   Србија   Спортска сала Борис Трајковски
Гледачи: 6000
Судии: Baranowski, Lemanowicz (POL)
Тодоровска 8 (Извештај) Лекиќ 7
8 декември 2008   Русија 43 - 24   Македонија   Спортска сала Борис Трајковски
10 декември 2008   Шведска 24 - 23   Македонија   Спортска сала Борис Трајковски
11 декември 2008   Белорусија 24 - 29   Македонија   Спортска сала Борис Трајковски

ПочинатиУреди

 
Бранко Гапо
 
Никола Кљусев

РодениУреди

НаводиУреди

 1. http://www.idividi.com.mk/vesti/makedonija/436261/index.html
 2. „Утрински весник: Бошкоски се врати во Македонија“. Архивирано од изворникот на 2008-08-03. Посетено на 2010-12-25.
 3. „Утрински весник: Резиме на пресудата за Љубе Бошкоски и Јохан Тарчуловски“. Архивирано од изворникот на 2008-08-03. Посетено на 2010-12-25.
 4. www.macedonianembassy.org
 5. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2016-03-11. Посетено на 2014-07-12.