Прва фудбалска лига на Македонија 2007/2008

Првата фудбалска лига на Македонија 2007/2008 - 16. издание на Првата македонска фудбалска лига. Првак во оваа сезона бил Работнички Кометал и со тоа обезбедил место во првата рунда од квалификациите за Лига на шампионите. Второто место го освоил Милано со што освоил место во првата рунда од квалификациите за УЕФА Купот, а третото место, место коешто порано водело во Интертото Купот кој бил укинаат таа сезона, го освоил Пелистер со што исто така се квалификувал во УЕФА Купот. Испаднале Шкендија 79 и Цементарница 55.

Прва македонска фудбалска лига
Сезона2007–08
ПрвациРаботнички
ИспаднатиФК Шкендија 79
Цементарница 55
Лига на ШампиониРаботнички
УЕФА КупМилано
Пелистер
Интертото КупРенова
Одиграни натпревари198
Постигнати голови489 (2.47 по натпревар)
Најдобар стрелецИвица Глигоровски (15)

Унапредување и отпаѓање

уреди
Пред почетокот на сезоната 2007/08

Екипи унапредени од Втората фудбалска лига 2006/07

Екипи кои отпаднале од Првата фудбалска лига 2006/07

По крајот на сезоната 2007/08

Екипи унапредени од Втората фудбалска лига 2007/08

Екипи кои отпаднале од Првата фудбалска лига 2007/08

Екипи

уреди
Екипа Град / Село Стадион Капацитет
Башкими Куманово Градски стадион Куманово 7,000
Вардар Скопје Градски стадион Скопје 18,104
Македонија Ѓорче Петров Скопје Стадион Ѓорче Петров 3,000
Милано Куманово Милано Арена 7,000
Напредок Кичево Градски стадион Кичево 5,000
Пелистер Битола Стадион Тумбе Кафе 8,000
Победа Прилеп Стадион Гоце Делчев 15,000
Работнички Кометал Скопје Градски стадион Скопје 18,104
Ренова Џепчиште Градски стадион Тетово 12,000
Силекс Кратово Градски стадион Кратово 5,000
Цементарница 55 Скопје Стадион Цементарница 2,000
Шкендија 79 Тетово Градски стадион Тетово 12,000

Табела

уреди
Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласмани или испаѓање
1 Работнички Кометал (C) 33 24 7 2 51 11 +40 79 Пласман во Лига на Шампиони - прва квалификациска рунда
2 Милано 33 21 3 9 74 35 +39 66 Пласман во УЕФА Куп - прва квалификациска рунда
3 Пелистер 33 17 7 9 42 27 +15 58
4 Вардар[lower-alpha 1] 33 12 11 10 44 40 +4 47
5 Ренова 33 13 8 12 34 34 0 47 Пласман во Интертото Куп - прва рунда
6 Победа 33 12 9 12 48 48 0 45
7 Македонија Ѓорче Петров 33 13 5 15 34 42 −8 44
8 Напредок 33 11 9 13 38 49 −11 42
9 Силекс (O) 33 10 11 12 33 36 −3 41 Пласман во баражот за опстанок
10 Башкими (O) 33 8 6 19 40 63 −23 30
11 Шкендија 79 (R) 33 7 5 21 26 57 −31 26 Отпаѓање во Втората фудбалска лига на Македонија
12 Цементарница 55 (R) 33 5 9 19 24 46 −22 24
Source: MacedonianFootball.com, Soccerway.com
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Гол разлика; 3) Постигнати голови; 4) Бодови од меѓусебните двобои; 5) Гол разлика од меѓусебните двобои; 6) Гол во гости од меѓусебните двобои (ако се две екипи); 7) Постигнати голови од меѓусебните двобои; 8) Нерешено; 9) Бараж. (Забелешка: Критериумот 2, 3 и 8 само се користи при одлучување на првакот, екипи за УЕФА натпреварувања и отпаѓање).
(C) Првак; (O) Победник во бараж; (R) Отпаднат
Notes:
  1. Вардар не добил УЕФА лиценца за престојната европска сезона.


Бараж за опстанок

уреди
8 јуни 2008
16:30 СЕЛВ
Силекс 2 – 0 Беласица Градски стадион, Скопје
Глигоров   22'
Стојановски   70'

8 јуни 2008
16:30 СЕЛВ
Башкими 4 – 1 Миравци Стадион Тумбе Кафе, Битола
Исмаили  
Трајчев  
Живадиновиќ  
Ѓоровиќ  
Каракамишев  

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди