Отвори го главното мени

Александра Пилева е родена на 10 јуни 1980 во Неготино. Со полни 22 години била најстарата финалистка на манифестацијата Плеј - потрага по ѕвезди. Студирала на Технолошкиот факултет во Скопје (отсек конфекциско инженерство).

Александра Пилева
Александра Пилева
Биографски податоци
Роден(а)10 јуни 1980 (1980-06-10) (39 г.)
Неготино
Жанровирок, поп-рок
Период на активност1998–

Александра за себе вели дека е емотивна и темпераментна личност, која е најсреќна кога пее и кога е во друштво на најмилите луѓе.[1]

На големото финале на манифестацијата Плеј - потрага по ѕвезди, пред сẻ, сакаше на публиката да ѝ се претстави во добро светло, потајно, признавајќи дека посакува и победа, изведувајќи ја темата Ангел мој, на авторскиот двоец - Дарко Димитров (музика, аранжман и продукција) - Александар Ристовски - Принц (текст). На финалето на манифестацијата Плеј - потрага по ѕвезди нејзината песна била наградена со една од две специјални награди.[1]

ДискографијаУреди

АлбумиУреди

SinglesУреди

 • 1998: Ти си тој
 • 2001: Искривени слики
 • 2004: Нема утеха
 • 2006: Сребрени војници
 • 2007: Летај со мене
 • 2007: Песна за Македонија
 • 2007: Појди
 • 2008: Калино моме
 • 2008: Лудо
 • 2008: За еден ден
 • 2008: Те одрекувам
 • 2008: Немаме време
 • 2008: Рај
 • 2008: Имам те, те губам
 • 2008: Мило мое
 • 2008: Реалност
 • 2008: Единствена
 • 2009: Дал да плачам ил да пеам
 • 2011: Се ќе гори
 • 2012: Дали после се ме љувиш
 • 2012: Подари ми
 • 2012: Имам јас се

СпотовиУреди

Спот Година Режисер
Нема утеха 2004 -
Сонце и месечина 2005 -
Сребрени војници 2006 -
Летај со мене 2007 -
Појди 2007 -
Лудо 2008 -
За еден ден 2008 -

Надворешни врскиУреди

ЛитератураУреди

 1. 1,0 1,1 Александра Пилева, Македонска Музичка Мрежа