Благоја Марковски (режисер)

За дрги значења видете на појаснителната страница за Благоја Марковски

Благоја Марковски (Битола, 1949 - Битола, 28 октомври 2008) бил познат македонски телевизиски режисер.[1]

Благоја Марковски
Роден 1949
Битола, денешна Македонија Македонија
Починал 28 октомври 2008
Битола
Националност Македонец
Занимање режисер

Животопис уреди

Марковски е роден во Битола во 1949 година, во Загреб дипломирал режија, а целиот свој работен век го минал во Македонската телевизија. Марковски оставил белег во речиси сите телевизиски жанрови, од кои најпознати се музичките серии: „Самовила град градила“, „Песната на ангелот“, како и фестивалските преноси, документарните емисии, телевизиски патописи и репортажи, за дел од кои бил наградуван. На последниот југословенски телевизиски фестивал во Неум ја доби наградата Гран-при за режија на документарната драма „Мојот татко Изет“. Починал на 28 октомври 2008 во Битола.[2]

Наводи уреди

  1. Makedonska bibliografija: Monografski publikacii. Skopje: Narodna i Univerzitetska Biblioteka "Kliment Ohridski". 1988.
  2. „ПОСЛЕДЕН ЗБОР Благоја Марковски“. Утрински Весник. 29 октомври 2008. Посетено на 2011-01-27.[мртва врска]