Браво Бенд е македонска музичка група. Бендот е составен од пет члена Александар Тасевски, Живко Динев, Драган Илиев, Дејан Младеновски и Зоран Киријаковски. Нивната прва промоција ја имаа во шоуто на познатата македонска водителка Лила Стојановска.

Браво Бенд
Bravo Band
Основни податоци
Жанр(ови)Поп
Години активност2005 — сегашност
Прод. куќа/ќиНема
Веб-местоhttp://bravoband.com.mk/Makedonski/doma.html

ИсторијаУреди

Музичката приказна на Браво Бенд започнува пред три години кога шест млади момчиња одлучуваат да започнат да чекорат по македонското музичко небо. Прв основач е Ристе Тевдоски и, по негова покана, во групата влегуваат и Зоран Кирјаковски и Живко Динев и стануваат соосновачи. Започнуваат со настапите по разни дискотеки ширум Македонија. Прво поголемо медиумско претставување им е забележано во емисијата на Лила Стојановска. Потоа се појавуваат на фестивалот „Охрид Фест“ во 2006 г. со песната „Лесно ти е тебе“ која станува голем хит.[1] Потоа следува наредниот нивен голем хит „Нека патам“. Потоа заедно со Јован Јованов и Елвир Мекиќ ја прават песната „Не бих те мењао“ и учествуваат на реномираниот фестивал „Сунчане Скале“ во Херцег Нови каде ја земаат третата награда од стручното жири. Во октомври 2008 година го објавија своето првенче „Интро“, стилски шаренолик албум, каде се застапени различни стилови сè со цел секој од обожавателите да се пронајде самиот себе.

„Браво Бенд“ го сочинуваат пет членови Александар Тасевски, Живко Динев, Драган Илиев, Дејан Младеновски и Зоран Киријаковски, а нивниот колега Ристе Тевдоски започна своја соло кариера.

Тие настапија на „Скопје Фест“ во 2009 година, на изборат за претставник на Македонија на Евровизија, со песната „Девојко“, која за првпат ја претставија во второто полуфинале и успеаја да влезат во финалето на Македонскиот избор за песна на Евровизија, каде што на крајот завршија на 10 место.

ДискографијаУреди

АлбумиУреди

  • Интро (2008)

ПесниУреди

  • 2006 - Лесно ти е тебе
  • 2007 - Не бих те мењао - (на Српски)
  • 2008 - Нека Патам
  • 2008 - Хронично Луд
  • 2008 - Зимска Молитва
  • 2009 - Девојко
  • 2009 - Било Како Било

НаградиУреди

НаводиУреди

  1. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2009-03-05. Посетено на 2009-07-21.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2009-09-23. Посетено на 2009-07-21.