Оваа статија е за град во Босна и Херцеговина. За делот од окото со истиот назив видете тука.

Зеница (босански, српски, хрватски: Zenica/Зеница) — индустриски град во Босна и Херцеговина. Зеница е главен град на Зеничко-добојскиот кантон во Федерацијата Босна и Херцеговина. Зеница се наоѓа околу 70 километри северно од Сараево, на реката Босна. Зеница е позната по неколку туристички знаменитости, како што се старата синагога, Чаршиската џамија, австриската фонтана и старата Куќа на Хаџимазиќ.

Зеница
Zenica
град
Зеница is located in Bosnia and Herzegovina
Зеница
Зеница
Местоположба во Босна и Херцеговина
Координати: 44°12′N 17°56′E / 44.200° СГШ; 17.933° ИГД / 44.200; 17.933Координати: 44°12′N 17°56′E / 44.200° СГШ; 17.933° ИГД / 44.200; 17.933
Држава Босна и Херцеговина
КантонЗеничко-добојски
Управа
 • Претседател на општинаХусеин Смајловиќ
Површина
 • Вкупна499,7 км2 (1,929 ми2)
Надм. вис.&10000000000000316000000316 м
Население
 • Вкупно127,334
 • Густина293/км2 (760/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
Поштенски код72,000
Повик. бр.+387 32
Мреж. местоwww.zenica.ba

Население уреди

Население на општината уреди

Етнички групи
година Срби  % Бошњаци  % Хрвати  % Југословени  % други  % Вкупно
1961 20,369 24.15% 31,177 36.97% 20,509 24.32% 10,755 12.75% - -% 84,341
1971 21,875 19.45% 61,204 54.43% 24,658 21.93% 2,133 1.90% 2,577 2.29% 112,447
1981 21,204 15.97% 66,930 50.42% 23,595 17.78% 17,536 13.21% - -% 132,733
1991 22,592 15.52% 80,377 55.21% 22,651 15.56% 15,651 10.75% 4,306 2.96% 145,577

Население на градот уреди

Етнички групи
година Срби  % Бошњаци  % Хрвати  % Југословени  % други  % Вкупно
1961 10,525 32.41% 5,908 18.19% 9,393 28.92% 5,517 15.31% - -% 32,476
1971 12,779 24.93% 21,365 41.68% 13,250 25.85% 1,945 3.79% - -% 51,263
1981 12,728 20.02% 22,146 34.84% 11,716 18.43% 14,437 22.71% - -% 63,569
1991 18,488 19.21% 43,166 44.85% 15,917 16.54% 14,748 15.32% 3,919 4.07% 96,238

Збратимени градови уреди

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди