Адријан Гаџа

македонски пејач, текстописец и продуцент

Адријан Гаџа (роден на 13 февруари 1984) - македонски пејач, текстописец и продуцент од албанска националност.

Адријан Гаџа
Адријан Гаџа (десно) претставувајќи ја Македонија на Евровизијата 2008
Животописни податоци
Родено имеAdrian Gaxha
Роден(а)13 февруари 1984(1984-02-13)(40 г.)
Скопје, Македонија
ЖанровиПоп
ЗанимањаПејач, текстописец, продуцент
Период на активност2003- до сега
ИздавачиOn Air
СоработнициТамара Тодевска, Врчак, Флоријан Беќири

Животопис уреди

Ран живот уреди

Адријан Гаџа е роден на 13 февруари во Скопје од татко Албанец и мајка Македонка. Започна да свири на виола уште како мало дете и заврши средно музичко училиште. Моментално студира англиски јазик во Скопје.

Kaриера 2001-2008 уреди

Гаџа започна со пеење во 2001 година на албанскиот музички фестивал Nota Fest. Таму, тој ја освои првата награда, каде за првпат дебитант освојува прва награда од жирито и публиката. За кратко време, Адријан стана популарен пејач во Македонија, Албанија и Косово. До денес има снимено четири албуми, три на албански и еден на македонски јазик.

Неговите настапи најчесто вклучуваат танцувачки вештини во кореографијата. Исто така, има учествувано и на фестивали како Videofest во Приштина, Макфест во Штип, и ја освои првата награда на Охрид Фест. Во 2006, заврши втор на скопскиот фестивал за песна на Евровизија со песната Љубов е, заедно со Есма Реџепова.

2008: Евросонг 2008 уреди

Toj ja претставуваше Македонија[1] на Евровизија 2008, изведувајќи ја песната "Let Me Love You" заедно со Тамара Тодевска и Врчак. Песната не успеа да се пласира во финале, завршувајќи 10-та со 64 бода.

2008 до сега уреди

Од 2008, Адријан се фокусира со пеење на албански јазик и албански пазар.[2] Учествуваше на Kënga Magjike 2012,[3] со Флоријан Беќири и на "Ngjyra e kuqe" (Црвена боја) и се плариа 10-ти. Песната беше голем хит на радио и на друштвените мрежи, особено на Јутјуб каде има над 8 милиони прегледи.[4][5] После фестивалот, ја објави песната "Kjo zemër" (Ова срце), која стана исто популарна.[6]

Дискографија уреди

Албуми уреди

 • Thuaj Mamit
 • 300 Години (2008)
 • E Brenduar (2010)

Песни уреди

 • "Во име на љубовта" (Тамара Тодевска, Врчак & Адријан Гаџа)
 • "Sa Sexy"
 • "Недопирлива" (со Врчак)
 • "Токсична" (со Врчак & Роберт Билбилов)
 • "Ti Tani" (со Snow Black)
 • "Skandali"
 • "Заробена" (Охридфест 2009)
 • "Ngjyra e Kuqe"
 • "Kjo zemër"
 • "Oj ti cike"

Наводи уреди

 1. Participating member of EBU
 2. „Adrian Gaxha: Me Florianin janë dyshja më e suksesshme“. Архивирано од изворникот на 2013-09-10. Посетено на 2015-02-16.
 3. „Adrian Gaxha: Të dielën në "Kënga Magjike 2012". Архивирано од изворникот на 2013-11-04. Посетено на 2015-02-16.
 4. „Adrian Gaxha: Xhiron videon e këngës "Ngjyra E Kuqe". Архивирано од изворникот на 2013-11-04. Посетено на 2015-02-16.
 5. „Adrian Gaxha: 3 milion shikime Në Youtube“. Архивирано од изворникот на 2013-11-04. Посетено на 2015-02-16.
 6. „Adrian Gaxha: Përsëri një duet me Florianin“. Архивирано од изворникот на 2013-09-10. Посетено на 2015-02-16.