АФК Борнмут е англиски фудбалски клуб од Борнмут, грофовијата Дорсет, кој моментално се натпреварува во Премиер лигата.

АФК Борнмут
AFC Bournemouth (2013).png
Целосно имеАтлетик Фудбал клуб Борнмут
ДржаваАнглија Англија
Прекарцрешите
Основан1890
Бои          црвена и бела
СтадионДин Корт
Боскомб, Борнмут
Капацитет11,329
СопственикРусија Максим Демин
ПретседателАнглија Џеф Мостин
ТренерАнглија Еди Хоу
ЛигаПремиер лига Премиер лига
2018–19Премиер лига, 14. место
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

Клубот е основан во 1899. Поголемиот дел од својата историја го поминал во пониските англиски дивизији најчесто помеѓу третото и четвртото ниво. Под водство на менаџерот Еди Хау, Борнмут забележал две промоции во три години и во сезоната 2015-2016 за првпат се натпреварува во највисокото ниво на англискиот фудбал, Премиер лигата.

Прекарот на клубот e цреши. Клупските дресови, од 1972 се со вертикално наизменична црвено-црна боја, како оние на ФК Вардар или на италијанскиот Милан. Поради таа причина во сезоните 2004-2005 и 2005-2006 поминале низ процес на преуредување на дресовите, со доминација на црвената боја. Но, на барање на навивачите клубот одлучил да ја врати старата верзија на дресовите во риги.

Поради финансиските проблеми, клубот често бил принуден да ги продава најдобрите играчи, како Мат Холанд, Карл Флечер, Брајан Сток, Џејмс О'Конор и Џејмс Хејтер.

ИграчиУреди

Моментален составУреди

Бр. Позиција Играч
1   ГМ Артур Боруч
2   ОД Сајмон Френсис  
3   ОД Стив Кук
4   СР Дан Гослинг
5   ОД Нејтн Аке
6   СР Андрју Срман
7   СР Марк Пју
8   СР Џеферсон Лерма
9   НП Лис Мусе
10   НП Џордон Ајб
11   СР Чарли Дениелс
13   НП Калум Вилсон
15   ОД Адам Смит
Бр. Позиција Играч
16   СР Луис Кук
17   НП Џошуа Кинг
19   СР Џуниор Станислас
20   СР Дејвид Брукс
21   ОД Диего Рико
22   СР Емерсон Хајндмен
23   ОД Натаниел Клајн
24   СР Рајан Фрејзер
25   ОД Џек Симпсон
27   ГМ Асмир Беговиќ
28   СР Кајл Тејлор
29   НП Доминик Соланке
33   ОД Крис Мефам

ТитулиУреди

Надворешни врскиУреди