Мануел Квинцијато

италијански велосипедист

Мануел Квинцијато (италијански: Manuel Quinziato; р. 30 октомври 1979 во Болцано) — поранешен италијански професионален друмски велосипедист, кој настапувал професионално во периодот 2002-2017.[1]

Мануел Квинцијато
Квинцијато на Енеко Тур 2007.
Лични податоци
Цело имеМануел Квинцијато
Роден30 октомври 1979(1979-10-30)(44 г.)
Болцано,  Италија
Висина1,85 м
Маса74 кг
Податоци за клубот
Мом. клубпензиониран
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
2002–2004
2005
2006–2010
2011–2017
Лампре-Даикин
Соние Дувал-Продир
Ликвигас
Верандас Вилемс-Аксент
Значајни победи
Големи трки
Тур де Франс
1 етапа ТТТ (2015)

Еднодневни трки и класици

Национален хронометарски првак (2016)

Достигнувања

уреди
1997
3. Светски јуниорски велодромски првенства - екипна потера
2001
1. Европски хронометарски првенства под 23 години
1. Етапа 2 ГП Тел
1. Етапа 1 Џиро деле Реџионе
2002
4. Краен пласман Трка околу Белгија
2003
2. Национални хронометарски првенства
2004
3. Јапонски куп
9. Краен пласман Трка околу Белгија
2006
5. Краен пласман Енеко Тур
1. Етапа 2
6. Краен пласман Трка околу Данска
2007
4. Е3 Харелбеке
2008
1. Интака Тех Ворлдс Вју Челинџ
2. Краен пласман Три дена Де Пане-Коксејде
2009
4. Краен пласман Три дена Де Пане-Коксејде
9. Париз-Рубе
9. Гент-Вевелгем
2010
10. Краен пласман Три дена Де Пане
2011
8. Омлоп Хет Ниувсблад
2012
8. Краен пласман Трка околу Белгија
2014
1.   Светско првенство во екипен хронометар
2015
1.   Светско првенство во екипен хронометар
1. Етапа 3 Критериум ди Дофине (ТТТ)
1. Етапа 9 Тур де Франс (ТТТ)
1. Етапа 7 Енеко Тур
2016
1.   Национално хронометарско првенство
1. Етапа 1 (ТТТ) Тирено-Адријатико
1. Етапа 5 (ТТТ) Енеко Тур
2.   Светско првенство во екипен хронометар
4. Краен пласман Трка околу Катар
2017
1. Етапа 1 (ТТТ) Тирено-Адријатико
3. Национално хронометарско првенство

Распоред на резултатите на големите трки

уреди
Голема трка 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017
  Џиро 86 106 112 117 133
  Тур 131 80 113 130 162 115 109 85 120
  Вуелта 94 СО 126 131 68

СО = се откажач; — = не учествувал

Наводи

уреди
  1. Бенсон, Даниел (16 септември 2017). „Quinziato swaps bike for agent work as retirement kicks in“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 2 јануари 2018.

Надворешни врски

уреди