Сан Бенедето дел Тронто

Сан Бенедето дел Тронто (италијански: San Benedetto del Tronto; Sammenedèttë на локалниот дијалект) е град и општина во покраината Асколи Пичено, во регионот Марке, Италија. Со население од над 50.000 жители, тој е вториот најнаселен град во покраината. Се наоѓа на брегот на Јадранското Море и е активно рибарско пристаниште и едно од главните морски одморалиште во средишниот јадрански брег. Сместен на устието на реката Албула, неговата територија се протега до реката Тронто на југ.

Сан Бенедето дел Тронто
општина
Città di San Benedetto del Tronto
Фонтана на плоштадот Џорџини
Фонтана на плоштадот Џорџини
ЗемјаИталија
РегионМарке
ПокраинаАсколи Пичено (AP)
Управа
 • ГрадоначалникПасквалино Пиунти
Површина
 • Вкупна25 км2 (10 ми2)
Надм. вис.&100000000000000070000007 м
Население
 • Вкупно48.700
 • Густина1,900/км2 (5,000/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.63074
Повик. бр.0735
Светец-заштитникСв. Бенедикт
Мреж. местоМатична страница
Фонтана на плоштадот Џорџини

Главни знаменитости уреди

Торионе е кула сместена на највисокиот и најстариот дел од градот, познат како Сан Бенедето Алта. Кулата е висока 15 метри и обезбедува целосно поглед на градот.

Ривиера деле Палме уреди

„Ривиера деле Палме“ (Riviera delle Palme) е плажа во Сан Бенедето дел Тронто. Плажата ја добива наградата сино знаме од 1998. Сино знаме е сертификат кој се доделува на плажи и марини од Фондацијата за образование на животната средина, која ги практикува стандарди за животната средина.

Спорт и култура уреди

Сан Бенедето дел Тронто е дом на фудбалскиот клуб УС Самбенедетезе. Екипата играла во Серија Б и моментално се игра во Серија Д. Во март, во градот се одржува завршницата на последната етапа на велосипедската трка Тирено-Адријатико.

Во февруари, градот е домаќин на карневал на неговите главни улици.

Меѓународни односи уреди

Збратимени градови уреди

Сан Бенедето дел Тронто е збратимен со:

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди