Список на држави по население

список на статии на Викимедија

Ова е список на земји по население. Оваа листа вклучува независни држави и и населени зависни држави засновани според стандардите на ISO 3166-1. Исто така, во процентуална големина, е дадена и попалацијата на секоја земја во однос на светската популација која засега изнесува 6,872,195,424[1].

Карта на земји според нивната популација за 2007 година

ДржавиУреди

Ранг Земја / Територија Популација Дата на проценка % од светската популација Извор
1   Кина 1,373,110,000 10 ноември, 2015 18,9% Official Chinese Population Clock
2   Индија 1,279,850,000 10 ноември, 2015 17,6% Official Indian Population Clock
3   САД 322,203,000 10 ноември, 2015 4,42% Official United States Population Clock
4   Индонезија 255,461,700 1 јули, 2015 3,51% 2010 Indonesian Census
5   Бразил 205,170,000 10 ноември, 2021 2,82% Brazilian Official Population Clock
6   Пакистан 188,925,000 1 јули, 2015 2,59% Official Pakistani Population clock
7   Бангладеш 164,425,000 2010 2,39% 2008 UN estimate for year 2010
8   Нигерија 158,259,000 2010 2,3% 2008 UN estimate for year 2010
9   Русија 141,927,297 1 јануари, 2010 2,06% Федерална служба за државна статистика
10   Јапонија 127,390,000 1 август, 2010 1,85% Official Japan Statistics Bureau
11   Мексико 108,396,211 1 јули, 2010 1,58% INEGI estimateNational Population Statistics of Mexico[2]
12   Филипини 94,013,200 средина на 2010 1,37%

National Statistics Office medium projection

13   Виетнам 85,846,997 1 април, 2009 1,25% Final 2009 census results
14   Етиопија 84,976,000 2010 1,24%

2008 UN estimate for year 2010

15   Германија 81,802,257 1 јануари, 2010 1,19% Eurostat estimate
16   Египет 96.666.000 август 2, 2021 1,15% Official Egyptian Population clock
17   Иран 75,078,000 2010 1,09% 2008 UN estimate for year 2010
18   Турција 72,561,312 31 декември, 2009 1,06% Turkish Statistical Institute estimate
19   Демократска Република Конго 67,827,000 2010 0,99% 2008 UN estimate for year 2010
20   Тајланд 67,070,000 1 декември, 2009 1% The National Statistical Office Ministry of Information and Communication Technology of Thailand
21   Франција 65,447,374 1 јануари, 2010 0,95% Official INSEE estimate
The figure for France without the overseas collectivities is 64,667,374.
22   Обединето Кралство 62,008,049 1 јануари, 2010 0,9}% Eurostat estimate
23   Италија 60,402,499 31 март, 2010 0,88% Official ISTAT estimate
24   Мјанмар 50,496,000 2010 0,73% 2008 UN estimate for year 2010
25   ЈАР 49,991,300 1 јули, 2010 0,73% Statistics South Africa
26   Јужна Кореја 49,773,145 31 декември, 2009 0,72% Statistics Korea
27   Шпанија 46,072,834 1 јули, 2010 0,67% Official INE estimate
28   Украина 45,871,738 1 јуни, 2010 0,67% Official UKRSTAT estimate
29   Колумбија 51.311.000 август 2, 2021 0,66% Official Colombian Population clock
30   Танзанија 45,040,000 2010 0,66% 2008 UN estimate for year 2010
31   Судан 43,192,000 2010 0,63% 2008 UN estimate for year 2010
32   Аргентина 40,518,951 30 јуни, 2010 0,59% Official INDEC estimate
33   Кенија 38,610,097 24-25 август, 2009 0,56% Official 2009 census results
34   Полска 38,167,329 1 јануари, 2010 0,56% Eurostat estimate
35   Алжир 35,423,000 2010 0,52% 2008 UN estimate for year 2010
36   Канада 34,278,000 14 октомври, 2010 0,5% Official Canadian Population clock
37   Уганда 33,796,000 2010 0,49% 2008 UN estimate for year 2010
38   Мароко 35.590.000 август 2, 2021 0,46% Official Moroccan Population clock
39   Ирак 31,467,000 2010 0,46% 2008 UN estimate for year 2010
40     Непал 29,853,000 2010 0,43% 2008 UN estimate for year 2010
41   Перу 29,461,933 30 јуни, 2010 0,43% Official INEI estimate (in Spanish)
42   Авганистан 29,117,000 2010 0,42% 2008 UN estimate for year 2010
43   Венецуела 33.820.000 август 2, 2021 0,42% Official Venezuelan Population clock
44   Малезија 28,250,500 јули, 2010 0,41% Statistic Department of Malaysia
45   Узбекистан 27,794,000 2010 0,4% 2008 UN estimate for year 2010
46   Саудиска Арабија 27,136,977 април, 2010 0,39% Official Saudi population clock
47   Гана 24,333,000 2010 0,35% 2008 UN estimate for year 2010
48   Јемен 24,256,000 2010 0,35% 2008 UN estimate for year 2010
49   Северна Кореја 23,991,000 2010 0,35% 2008 UN estimate for year 2010
50   Мозамбик 23,406,000 2010 0,34% 2008 UN estimate for year 2010
51   Тајван 23,131,093 31 Март, 2010 0,34% Official National Statistics Taiwan estimate
52   Сирија 22,505,000 2010 0,33% 2008 UN estimate for year 2010
53   Австралија 26.858.690 август 2, 2021 0,33% Australian Official Population Clock
54   Брег на Слоновата Коска 21,571,000 2010 0,31% 2008 UN estimate for year 2010
55   Романија 21,466,174 1 јануари, 2010 0,31% Eurostat estimate
56   Шри Ланка 20,410,000 2010 0,3% 2008 UN estimate for year 2010
57   Мадагаскар 20,146,000 2010 0,29% 2008 UN estimate for year 2010
58   Камерун 19,958,000 2010 0,29% 2008 UN estimate for year 2010
59   Ангола 18,993,000 2010 0,28% 2008 UN estimate for year 2010
60   Чиле 18.930.000 август 2, 2021 0,25% Official INE projection (p. 36)
61   Холандија 16,620,600 14 октомври, 2010 0,242 Official Netherlands population clock
62   Буркина Фасо 16,287,000 2010 0,24% 2008 UN estimate for year 2010
63   Казахстан 16,197,000 1 јануари, 2010 0,24% National Statistics Agency estimate
64   Нигер 15,891,000 2010 0,23% 2008 UN estimate for year 2010
65   Малави 15,692,000 2010 0,23% 2008 UN estimate for year 2010
66   Мали 14,517,176 1 април, 2009 0,21% Preliminary 2009 census result
67   Гватемала 14,377,000 2010 0,21% 2008 UN estimate for year 2010
68   Еквадор 16.412.000 август 2, 2021 0,21% Official Ecuadorian population clock
69   Камбоџа 13,395,682 3 март, 2008 0,19% Cambodian 2008 Census
70   Замбија 13,257,000 2010 0,19% 2008 UN estimate for year 2010
71   Сенегал 12,861,000 2010 0,19% 2008 UN estimate for year 2010
72   Зимбабве 12,644,000 2010 0,18% 2008 UN estimate for year 2010
73   Чад 11,506,000 2010 0,17% 2008 UN estimate for year 2010
74   Грција 11,306,183 1 јануари, 2010 0,16% Eurostat estimate
75   Куба 11,204,000 2010 0,16% 2008 UN estimate for year 2010
76   Белгија 10,827,519 1 јануари, 2010 0,16% Eurostat estimate
77   Португалија 10,636,888 1 јануари, 2010 0,15% Eurostat estimate
78   Чешка 10,512,397 1 јануари, 2010 0,15% Eurostat estimate
79   Тунис 10,432,500 1 јули, 2009 0,15% National Statistics Institute of Tunisia
80   Гвинеја 10,324,000 2010 0,15% 2008 UN estimate for year 2010
81   Руанда 10,277,000 2010 0,15% 2008 UN estimate for year 2010
82   Доминиканска Република 10,225,000 2010 0,15% 2008 UN estimate for year 2010
83   Хаити 10,188,000 2010 0,15% 2008 UN estimate for year 2010
84   Боливија 10,031,000 2010 0,15% 2008 UN estimate for year 2010
85   Унгарија 10,013,628 1 јануари, 2010 0,15% Eurostat estimate
86   Србија 9,856,000 2010 0,14% 2008 UN estimate for year 2010
87   Белорусија 9,467,700 1 август, 2010 0,14% National Statistical Committee
88   Шведска 9,393,648 31 август, 2010 0,14% Statistics Sweden
89   Сомалија 9,359,000 2010 0,14% 2008 UN estimate for year 2010
90   Бенин 9,212,000 2010 0,13% 2008 UN estimate for year 2010
91   Азербејџан 8,997,400 1 јануари, 2010 0,13% State Statistical Committee of Azerbaijan
92   Бурунди 8,519,000 2010 0,12% 2008 UN estimate for year 2010
93   Австрија 8,372,930 1 јануари, 2010 0,12% Eurostat estimate
94   Швајцарија 7,782,900 31 декември, 2009 0,11% Official Switzerland Statistics estimate
95   Израел 7,640,800 31 август, 2010 0,11% Israeli Central Bureau of Statistics
96   Хондурас 7,616,000 2010 0,11% 2008 UN estimate for year 2010
97   Бугарија 7,576,751 1 јануари, 2010 0,11% Eurostat estimate
98   Таџикистан 7,075,000 2010 0,103% 2008 UN estimate for year 2010
99   Хонгконг 7,026,400 31 декември, 2009 0,102% Hong Kong Census and Statistics Department
100   Папуа Нова Гвинеја 6,888,000 2010 0,1% 2008 UN estimate for year 2010
101   Того 6,780,000 2010 0,099% 2008 UN estimate for year 2010
102   Либија 6,546,000 2010 0,095% 2008 UN estimate for year 2010
103   Јордан 6,472,000 2010 0,094% 2008 UN estimate for year 2010
104   Парагвај 6,460,000 2010 0,094% 2008 UN estimate for year 2010
105   Лаос 6,436,000 2010 0,094% 2008 UN estimate for year 2010
106   Ел Салвадор 6,194,000 2010 0,09% 2008 UN estimate for year 2010
107   Сиера Леоне 5,836,000 2010 0,085% 2008 UN estimate for year 2010
108   Никарагва 5,822,000 2010 0,085% 2008 UN estimate for year 2010
109   Киргистан 5,550,000 2010 0,081% 2008 UN estimate for year 2010
110   Данска 5,543,819 30 јуни, 2010 0,08% Statistics Denmark
111   Словачка 5,429,763 30 јуни, 2010 0,079% Statistics Slovakia
112   Финска 5.638.600 август 2, 2021 0,078% Official Finnish Population clock
113   Еритреја 5,224,000 2010 0,076% 2008 UN estimate for year 2010
114   Туркменистан 5,177,000 2010 0,075% 2008 UN estimate for year 2010
115   Сингапур 5,076,700 30 јуни, 2010 0,074% Statistics Singapore
116   Норвешка 5.585.900 август 2, 2021 0,071% Official Norwegian Population clock
117   ОАР 4,707,000 2010 0,068% 2008 UN estimate for year 2010
118   Костарика 4,640,000 2010 0,067% 2008 UN estimate for year 2010
119   Централноафриканска Република 4,506,000 2010 0,066% 2008 UN estimate for year 2010
120   Ирска 4,470,700 април, 2010 0,065% Irish Central Statistics Office estimate 2010
121   Грузија 4,436,000 1 јануари, 2010 0,065% National Statistics Office of Georgia
122   Хрватска 4,435,056 1 јануари, 2009 0,064% Eurostat estimate
123   Нов Зеланд 5.040.800 август 2, 2021 0,064% Official New Zealand Population clock
124   Либан 4,255,000 2010 0,062% 2008 UN estimate for year 2010
125   Либерија 4,102,000 2010 0,06% 2008 UN estimate for year 2010
126   Порторико 3,998,000 2010 0,058% 2008 UN estimate for year 2010
127 Палестински автономни територии 3,935,249 0,055% Palestinian Central Bureau of Statistics
128   Босна и Херцеговина 3,760,000 2010 0,055% 2008 UN estimate for year 2010
129   Република Конго 3,759,000 2010 0,055% 2008 UN estimate for year 2010
130   Молдавија 3,563,800 1 јануари, 2010 0,052% National Bureau of Statistics of Moldova
131   Уругвај 3,372,000 2010 0,049% 2008 UN estimate for year 2010
132   Мавританија 3,366,000 2010 0,049% 2008 UN estimate for year 2010
133   Литванија 3,329,227 1 јануари, 2010 0,048% Eurostat estimate
134   Панама 3,322,576 16 мај, 2010 0,048% Official INEC preliminary 2010 census result
135   Ерменија 3,238,000 1 јануари, 2009 0,047% National Statistical Service of Armenia
136   Албанија 3,195,000 1 јануари, 2010 0,046% Institute of Statistics INSTAT Albania
137   Кувајт 3,051,000 2010 0,044% 2008 UN estimate for year 2010
138   Оман 2,905,000 2010 0,042% 2008 UN estimate for year 2010
139   Монголија 3.309.700 август 2, 2021 0,04% Official Mongolian population clock
140   Јамајка 2,730,000 2010 0,04% 2008 UN estimate for year 2010
141   Латвија 2,236,300 1 октомври, 2010 0,033% Official Statistics of Latvia
142   Намибија 2,212,000 2010 0,032% 2008 UN estimate for year 2010
143   Лесото 2,084,000 2010 0,03% 2008 UN estimate for year 2010
144   Македонија 2,069,172 31 декември, 2014 0.028% Eurostat estimate
145   Словенија 2,056,775 август 2, 2021 0,03% Official Slovenian population clock
146   Боцвана 1,978,000 2010 0,029% 2008 UN estimate for year 2010
147   Гамбија 1,751,000 2010 0,025% 2008 UN estimate for year 2010
148   Катар 1,696,563 20 април, 2010 0,025 Preliminary 2010 Census Results
149   Гвинеја-Бисао 1,647,000 2010 0,024% 2008 UN estimate for year 2010
150   Габон 1,501,000 2010 0,022% 2008 UN estimate for year 2010
151   Тринидад и Тобаго 1,344,000 2010 0,02% 2008 UN estimate for year 2010
152   Естонија 1,340,127 1 јануари, 2010 0,019% [2]
153   Маврициус 1,297,000 2010 0,019% 2008 UN estimate for year 2010
154   Есватини 1,202,000 2010 0,017% 2008 UN estimate for year 2010
155 Источен Тимор 1,171,000 2010 0,017% 2008 UN estimate for year 2010
156   Џибути 879,000 2010 0,013% 2008 UN estimate for year 2010
157   Фиџи 854,000 2010 0,012% 2008 UN estimate for year 2010
158   Бахреин 807,000 2010 0,012% 2008 UN estimate for year 2010
159   Кипар 801,851 1 јануари, 2010 0,012% Eurostat estimate
160   Гвајана 761,000 2010 0,011% 2008 UN estimate for year 2010
161   Бутан 708,000 2010 0,01% 2008 UN estimate for year 2010
162   Екваторска Гвинеја [3] 693,000 2010 0,01% 2008 UN estimate for year 2010
163   Комори 691,000 2010 0,01% 2008 UN estimate for year 2010
164   Црна Гора 626,000 2010 0,009% 2008 UN estimate for year 2010
165   Макао 542,200 31 декември, 2009 0,008% Macau Statistics and Census Service
166   Соломони 536,000 2010 0,008% 2008 UN estimate for year 2010
167   Западна Сахара 530,000 2010 0,008% 2008 UN estimate for year 2010
168   Суринам 524,000 2010 0,008% 2008 UN estimate for year 2010
169   Зелен ’Рт 513,000 2010 0,007% 2008 UN estimate for year 2010
170   Луксембург 502,207 1 јануари, 2010 0,007% Eurostat estimate
171   Малта 416,333 1 јануари, 2010 0,006% Eurostat estimate
172   Брунеј 407,000 2010 0,006% 2008 UN estimate for year 2010
173   Бахами 346,000 2010 0,005% 2008 UN estimate for year 2010
174   Белиз 322,100 30 јуни, 2008 0,005% Statistical Institute of Belize
175   Исланд 318,006 1 јули, 2010 0,005% Statistics Iceland
176 Малдиви 314,000 2010 0,005% 2008 UN estimate for year 2010
177   Барбадос 257,000 2010 0,004% 2008 UN estimate for year 2010
178   Вануату 246,000 2010 0,004% 2008 UN estimate for year 2010
179   Холандски Антили 201,000 2010 0,003% 2008 UN estimate for year 2010
180   Гуам 180,000 2010 0,003% 2008 UN estimate for year 2010
181   Самоа 179,000 2010 0,003% 2008 UN estimate for year 2010
182   Света Луција 174,000 2010 0,003% 2008 UN estimate for year 2010
183   Сао Томе и Принсипе 165,000 2010 0,002% 2008 UN estimate for year 2010
184   СД Микронезија 111,000 2010 0,002% 2008 UN estimate for year 2010
185 Американски Девствени Острови 109,000 2010 0,002% 2008 UN estimate for year 2010
186   Свети Винцент и Гренадини 109,000 2010 0,002% 2008 UN estimate for year 2010
187   Аруба 107,000 2010 0,002% 2008 UN estimate for year 2010
188   Гренада 104,000 2010 0,002% 2008 UN estimate for year 2010
189   Тонга 104,000 2010 0,002% 2008 UN estimate for year 2010
190   Кирибати 100,000 2010 0,001% 2008 UN estimate for year 2010
191   Џерси 90,050 средина на 2007 0,001% UN estimate: Series A, Table 2
192   Антигва и Барбуда 89,000 2010 0,001% 2008 UN estimate for year 2010
193   Северни Маријански Острови 88,000 2010 0,001% 2008 UN estimate for year 2010
194   Сејшели 85,000 2010 0,001% 2008 UN estimate for year 2010
195   Андора 84,082 31 декември, 2009 0,001% [3]
196   Ман 80,000 2010 0,001% 2008 UN estimate for year 2010
197   Американска Самоа 69,000 2010 0,001% 2008 UN estimate for year 2010
198 Доминика 67,000 2010 0,001% 2008 UN estimate for year 2010
199 Бермуди 65,000 2010 0,001% 2008 UN estimate for year 2010
200   Маршалски Острови 63,000 2010 0,001% 2008 UN estimate for year 2010
201   Гернзи 61,811 1 март, 2007 0,001% UN estimate: Series A, Table 2
202   Гренланд 57,000 2010 0,001}% 2008 UN estimate for year 2010
203 Кајмански острви 57,000 2010 0,001% 2008 UN estimate for year 2010
204   Свети Китс и Невис 52,000 2010 0,001% 2008 UN estimate for year 2010
205   Фарски Острови 48 917 1 август, 2010 0,001% Official statistics of the Faroe Islands
206   Лихтенштајн 35,904 31 декември, 2009 0,0005% [4]
207   Монако 33,000 2010 0,0005% 2008 UN estimate for year 2010
208 Туркс и Кајкос (острви) 33,000 2010 0,0005% 2008 UN estimate for year 2010
209   Сан Марино 31,794 30 јуни, 2010 0,0005% San Marino's monthly official estimate
210   Гибралтар 31,000 2010 0,0005% 2008 UN estimate for year 2010
211 Британски Девствени Острови 23,000 0,0003% Проценка на ООН
212   Кукови Острови 20,000 0,0003% Проценка на ООН
213   Палау 20,000 0,0003% Проценка на ООН
214 Ангвила 15,000 0,0002% Проценка на ООН
215   Тувалу 10,000 0,0001% Проценка на ООН
216   Науру 10,000 0,0001% Проценка на ООН
217 Монтсерат 5,900 0,0001% Проценка на ООН
218 св.Елена 4,500 0,0001% Проценка на ООН
219   Фолкландски Острови 3,000 0.00005% Проценка на ООН
220   Ниуе 1,500 0.00003% Проценка на ООН
221   Токелау 1,200 0.00003% Проценка на ООН
222   Ватикан 800 0.00002% Проценка на ООН
223   Питкерн 50 0.000001% Проценка на ООН

НаводиУреди

  1. http://www.census.gov/ipc/www/popclockworld.html
  2. For the Conapo estimates, check under Republica Mexicana and press "Ver" for statistics.
  3. A 2003 U.S State Department report states the following: "Although the 2002 census estimated the population at 1,015,000, credible estimates put the number at closer to 500,000. The opposition claimed that the Government inflated the census in anticipation of the December presidential election." (...) "Opposition leaders charged earlier in the year that census results showing a twofold population increase were flawed and that numbers were inflated to perpetuate election fraud." [1] The official census figures are available here.