Светско првенство во фудбал 2010 - група E

Натпреварите во E групата на Светското првенство во фудбал ќе се одржат од 14 јуни до 24 јуни.[1] Учсници во оваа група се Холандија, Данска, Јапонија и Камерун.

На последната Ранг список на ФИФА, Холандија се наоѓа на 3 место, Данска на 33 место, Јапонија на 46 место и Камерун на 20 место.[2]

ТабелаУреди

Тим Одиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бодови
  Холандија 3 3 0 0 5 1 +4 9
  Јапонија 3 2 0 1 4 2 +2 6
  Данска 3 1 0 2 3 6 -3 3
  Камерун 3 0 0 3 2 5 -3 0

Холандија v ДанскаУреди

14 јуни 2010
13:30
  Холандија 2 – 0   Данска Сокер сити, Јоханесбург
Судија: Стефан Ланој (Франција)[3]
Агер 46' (аг.)
Којт 85'
Извештај
 
 
 
 
 
Холандија
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Данска

Јапонија v КамерунУреди

14 јуни 2010
16:00
  Јапонија 1 – 0   Камерун Стадион Фри Стејт, Блумфонтејн
Гледачи: 30.620
Судија: Олегарио Бенкверенка (Португалија)[3]
Хонда 39' Извештај
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Јапонија
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Камерун

Холандија v ЈапонијаУреди

19 јуни 2010
13:30
  Холандија 1 - 0   Јапонија Стадион Мозес Мабида, Дурбан
Снејдер 53' Извештај
 
 
 
 
 
Холандија
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Јапонија

Камерун v ДанскаУреди

19 јуни 2010
20:30
  Камерун 1 - 2   Данска Стадион Лофтус Версфелд, Преторија
Ето 10' Извештај Бентнер 33'
Ромедал 61'
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Камерун
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Данска

Данска v ЈапонијаУреди

24 јуни 2010
20:30
Данска   1 - 3   Јапонија Кралски стадион Бафокенг, Рустенбург
Томасон 81' Извештај Хонда 17'
Ендо 30'
Оказаки 87'
 
 
 
 
 
 
 
Данска
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Јапонија

Камерун v ХоландијаУреди

24 јуни 2010
20:30
  Камерун 1 - 2   Холандија Стадион Кејптаун, Кејптаун
Ето 65' (п.) Извештај ван Перси 36'
Хунтелар 83'
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Камерун
 
 
 
 
 
Холандија

НаводиУреди

  1. fifa.com. "Match Schedule 2010 FIFA World Cup South Africa". Соопштение за печат.  посет. 6 декември 2009 г
  2. http://www.fifa.com/worldfootball/ranking/lastranking/gender=m/fullranking.html
  3. 3,0 3,1 „Referee designations for matches 1-16“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 5 June 2010. Посетено на 5 June 2010.