Светско првенство во фудбал 2010 - група Ц

Натпреварите во Ц групата на Светското првенство во фудбал ќе се одржат од 12 јуни до 23 јуни.[1] Учсници во оваа група се домаќинот Англија, САД, Алжир и Словенија.

На последната Ранг список на ФИФА, Англија се наоѓа на 8 место, САД на 18 место, Алжир на 32 место и Словенија на 27 место.[2]

ТабелаУреди

Тим Одиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бодови
  САД 3 1 2 0 4 3 +1 5
  Англија 3 1 2 0 2 1 +1 5
  Словенија 3 1 1 1 3 3 0 4
  Алжир 3 0 1 2 0 2 -2 1

Англија v САДУреди

12 јуни 2010
20:30
  Англија 1 - 1   САД Кралски стадион Бафокенг, Рустенбург
Гледачи: 38,646
Судија: Карлос Симон (Бразил)[3]
Џерард 4' Извештај Демпси 40'
 
 
 
 
 
Англија[4]
 
 
 
 
 
 
 
 
 
САД[4]

Алжир v СловенијаУреди

13 јуни 2010
13:30
  Алжир 0 - 1   Словенија Стадион Петер Мокаба, Полокване
Извештај Корен 79'
 
 
 
 
 
 
 
Алжир
 
 
 
 
 
Словенија


Словенија v САДУреди

18 јуни 2010
16:00
  Словенија 2 - 2   САД Елис Парк Стадион, Јоханесбург
Бирса 13'
Љубијанкич 42'
Извештај Донован 48'
Бредли 82'
 
 
 
 
 
Словенија
 
 
 
 
 
САД


Англија v АлжирУреди

18 June 2010
20:30
  Англија 0 - 0   Алжир Стадион Кејптаун, Кејптаун
Извештај
 
 
 
 
 
Англија
 
 
 
 
 
 
 
Алжир


Словенија v АнглијаУреди

23 јуни 2010
16:00
  Словенија 0 - 1   Англија Нелсон Мандела Бај Стадион, Порт Елизабет
Извештај Дефо 23'
 
 
 
 
 
Словенија
 
 
 
 
 
 
Англија


САД v АлжирУреди

23 јуни 2010
16:00
  САД 1 - 0   Алжир Стадион Лофтус Версфелд, Преторија
Донован 90+1' Извештај
 
 
 
 
 
 
 
САД
 
 
 
 
 
 
 
Алжир


НаводиУреди

  1. fifa.com. "Match Schedule 2010 FIFA World Cup South Africa". Соопштение за печат.  посет. 6 декември 2009 г
  2. http://www.fifa.com/worldfootball/ranking/lastranking/gender=m/fullranking.html
  3. „Referee designations for matches 1-16“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 5 June 2010. Посетено на 5 June 2010.
  4. 4,0 4,1 „Tactical Line-up – Group C – England-United States“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 12 June 2010. Посетено на 13 June 2010.