Светско првенство во фудбал 2010 - група Г

Натпреварите во Г групата на Светското првенство во фудбал ќе се одржат од 15 јуни до 25 јуни.[1] Учсници во оваа група се Бразил, Северна Кореја, Брегот на Слоновата Коска и Португалија.

На последната Ранг список на ФИФА, Бразил се наоѓа на 4 место, Северна Кореја на 102 место, Брегот на Слоновата Коска на 22 место и Португалија на 6 место.[2]

ТабелаУреди

Тим Одиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бодови
  Бразил 3 2 1 0 5 2 +3 7
  Португалија 3 1 2 0 7 0 +7 5
  Брегот на Слоновата Коска 3 1 1 1 4 3 +1 4
  Северна Кореја 3 0 0 3 1 12 -11 0

Брег на Слонова Коска v ПортугалијаУреди

15 јуни 2010
16:00
  Брегот на Слоновата Коска 0 - 0   Португалија Нелсон Мандела Бај Стадион, Порт Елизабет
Извештај
 
 
 
 
 
 
 
Брег на Слонова Коска
 
 
 
 
 
 
 
Португалија

Бразил v Северна КорејаУреди

15 јуни 2010
20:30
  Бразил 2 - 1   Северна Кореја Елис Парк Стадион, Јоханесбург
Маикон 55'
Елано 72'
Извештај Џи 89'
 
 
 
 
 
 
 
Бразил
 
 
 
 
 
 
 
Северна Кореја

Бразил v Брег на Слонова КоскаУреди

20 јуни 2010
20:30
  Бразил 3 - 1   Брегот на Слоновата Коска Сокер сити, Јоханесбург
Луис Фабијано 25', 50'
Елано 62'
Извештај Дрогба 79'
 
 
 
 
 
 
 
Бразил
 
 
 
 
 
 
 
Брег на Слонова Коска

Португалија v Северна КорејаУреди

21 јуни 2010
13:30
  Португалија 7 - 0   Северна Кореја Стадион Кејптаун, Кејптаун
Меирелеш 29'
Симао 53'
Алмеида 56'
Тијаго 60', 89'
Лиедсон 81'
Роналдо 87'
Извештај
 
 
 
 
 
 
 
Португалија
 
 
 
 
 
 
 
Северна Кореја

Португалија v БразилУреди

25 јуни 2010
16:00
  Португалија 0 - 0   Бразил Стадион Мозес Мабида, Дурбан
Извештај
 
 
 
 
 
 
 
Португалија
 
 
 
 
 
 
 
Бразил

Северна Кореја v Брег на Слонова КоскаУреди

25 јуни 2010
16:00
  Северна Кореја 0 - 3   Брегот на Слоновата Коска Стадион Мбомбела, Нелспруит
Извештај Туре 14'
Ромарик 20'
Калу 82'
 
 
 
 
 
 
 
Северна Кореја
 
 
 
 
 
 
 
Брег на Слонова Коска

НаводиУреди