Светско првенство во фудбал 2010 - група Ф

Натпреварите во Ф групата на Светското првенство во фудбал ќе се одржат од 14 јуни до 24 јуни.[1] Учсници во оваа група се актуелниот светски шампион Италија, Парагвај, Нов Зеланд и Словачка.

На последната Ранг список на ФИФА, Италија се наоѓа на 4 место, Парагвај на 29 место, Нов Зеланд на 80 место и Словачка на 31 место.[2]

ТабелаУреди

Тим Одиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бодови
  Парагвај 3 1 2 0 3 1 +2 5
  Словачка 3 1 1 1 4 5 -1 4
  Нов Зеланд 3 0 3 0 2 2 0 3
  Италија 3 0 2 1 4 5 -1 2

Италија v ПарагвајУреди

14 јуни 2010
20:30
  Италија 1 - 1   Парагвај Стадион Кејптаун, Кејптаун
Судија: Бенито Аркундија (Мексико)[3]
Де Роси   63' Извештај Алкараз   39'
 
 
 
 
 
 
 
Италија
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Парагвај

Нов Зеланд v СловачкаУреди

15 јуни 2010
13:30
  Нов Зеланд 1 - 1   Словачка Кралски стадион Бафокенг, Рустенбург
Рид 90+3' Извештај Витек 50'
 
 
 
 
 
 
Нов Зеланд
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Словачка

Словачка v ПарагвајУреди

20 јуни 2010
13:30
  Словачка 0 - 2   Парагвај Стадион Фри Стејт, Блумфонтејн
Извештај Вера 27'
Риверос 86'
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Словачка
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Парагвај

Италија v Нов ЗеландУреди

20 јуни 2010
16:00
  Италија 1 - 1   Нов Зеланд Стадион Мбомбела, Нелспруит
Јакинта 29' (п.) Извештај Смелц 7'
 
 
 
 
 
 
 
Италија
 
 
 
 
 
 
Нов Зеланд

Словачка v ИталијаУреди

24 јуни 2010
16:00
  Словачка 3 - 2   Италија Елис Парк Стадион, Јоханесбург
Витек 25', 73'
Копунек 89'
Извештај Ди Натале 81'
Кваљарела 90+2'
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Словачка
 
 
 
 
 
 
 
Италија

Парагвај v Нов ЗеландУреди

24 јуни 2010
16:00
  Парагвај 0 - 0   Нов Зеланд Стадион Петер Мокаба, Полокване
Извештај
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Парагвај
 
 
 
 
 
 
Нов Зеланд

НаводиУреди

  1. fifa.com. "Match Schedule 2010 FIFA World Cup South Africa". Соопштение за печат.  посет. 6 декември 2009 г
  2. http://www.fifa.com/worldfootball/ranking/lastranking/gender=m/fullranking.html
  3. „Referee designations for matches 1-16“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 5 June 2010. Посетено на 5 June 2010.