Светско првенство во фудбал 2010 - група Х

Натпреварите во Х групата на Светското првенство во фудбал ќе се одржат од 14 јуни до 24 јуни.[1] Учсници во оваа група се Шпанија, Швајцарија, Хондурас и Чиле.

На последната Ранг список на ФИФА, Шпанија се наоѓа на 1 место, Швајцарија на 15 место, Хондурас на 35 место и Чиле на 14 место.[2]

ТабелаУреди

Тим Одиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бодови
  Шпанија 3 2 0 1 4 2 +2 6
  Чиле 3 2 0 1 3 2 +1 6
   Швајцарија 3 1 1 1 1 1 0 4
  Хондурас 3 0 1 2 0 3 -2 1

Хондурас v ЧилеУреди

16 јуни 2010
13:30
  Хондурас 0 - 1   Чиле Стадион Мбомбела, Нелспруит
Извештај Босежур 34'
 
 
 
 
 
Хондурас
 
 
 
 
 
Хондурас


Шпанија v ШвајцаријаУреди

16 јуни 2010
16:00
  Шпанија 0 - 1    Швајцарија Стадион Мозес Мабида, Дурбан
Извештај Фернандес 52'
 
 
 
 
 
 
 
 
Шпанија
 
 
 
 
Швајцарија


Чиле v ШвајцаријаУреди

21 јуни 2010
16:00
  Чиле 1 - 0    Швајцарија Нелсон Мандела Бај Стадион, Порт Елизабет
Гонзалез 75' Извештај
 
 
 
 
 
Чиле
 
 
 
 
 
Швајцарија


Шпанија v ХондурасУреди

21 јуни 2010
20:30
  Шпанија 2 - 0   Хондурас Елис Парк Стадион, Јоханесбург
Виља 17', 53' Извештај
 
 
 
 
 
 
 
 
Шпанија
 
 
 
 
 
Хондурас

Чиле v ШпанијаУреди

25 јуни 2010
20:30
  Чиле 1 - 2   Шпанија Стадион Лофтус Версфелд, Преторија
Милар 47' Извештај Виља 24'
Инјеста 37'
 
 
 
 
 
Чиле
 
 
 
 
 
 
 
Шпанија


Швајцарија v ХондурасУреди

25 јуни 2010
20:30
   Швајцарија 0 - 0   Хондурас Стадион Фри Стејт, Блумфонтејн
Извештај
 
 
 
 
 
Швајцарија
 
 
 
 
 
Хондурас


НаводиУреди