Стадион Кејптаун

Стадионот Кејптаун се наоѓа во Кејптаун, Јужноафриканска Република. Стадионот бил изграден односно официјално пуштен во употреа на 14 декември 2009 година. Стадионот има капацитет од 69,070 седишта.[1] Тој специјално бил изграден за намените на Светското првенство во фудбал кое ќе се одржи од 11 јуни до 11 јули 2010 година.[2]

Стадион Кејптаун
Стадион Кејптаун
Податотека:CTSRW01.JPG
Место Кејптаун, Јужноафриканска Република
Отворен 14 декември 2009
Сопственик
Подлога Трева,
Игра
Гледачи 69,070

НаводиУреди

  1. „African Renaissance Stadium“. Посетено на 2007-05-26.
  2. „Stadium Complete“. Shine 2010. 2009-12-17.

Координати: 33°54′12.46″S 18°24′40.15″E / 33.9034611° S; 18.4111528° E / -33.9034611; 18.4111528