Отвори го главното мени

Гонсало Херардо Игуаин (шпански изговор: [ɡonˈθalo iɣwaˈin]; роден на 10 декември 1987 година во Брест) е аргентински фудбалер, напаѓач на Челси и на аргентинската репрезентација со која бил светски вицешампион во Бразил 2014 и вицешампион на Копа Америка во 2015 и 2016.

Гонсало Игуаин
Higuaín 20180626.jpg
Лични податоци
Полно име Гонсало Херардо Игуаин[1]
Роден на 10 декември 1987 (1987-12-10) (31 г.)[1]
Роден во Брест, Франција
Држава Аргентина Аргентина
Висина &100000000000001840000001,84 м[1]
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Челси Челси
Број 9
Младинска кариера
Ривер Плејт Ривер Плејт
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2005-2006 Ривер Плејт Ривер Плејт 35 (13)
2006-2013 Реал Мадрид Реал Мадрид 190 (107)
2013-2016 Наполи Наполи 104 (71)
2016- Јувентус Јувентус 73 (40)
2018-2019Милан Милан 15 (6)
2019-Челси Челси 13 (5)
Репрезентација
2003 Аргентина Аргентина 23 1 (2)
2006- Аргентина Аргентина 75 (31)
 • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

Афирмиран како еден од најплодните напаѓачи во бизнисот,[2][3][4] се смета за еден од играчите со најдобра завршница во светот.[5][6][7] Со 36 гола во сезоната 2015-2016 во италијанскиот шампионат како играч на Наполи тој поставил нов рекорд по бројот на постигнати голови во рамките на една сезона во Серија А, надминувајќи го претходниот рекорд на Гунар Нордал стар 66 години.[8][9]

Во текот на својата кариера, која ја започнал во 2005 година дебитирајќи за првиот тим на Ривер Плејт, а потоа ја продолжил во Европа, играјќи за Реал Мадрид, Наполи, Јувентус и Милан тој освоил три шпански првенства (2006-2007, 2007-2008, 2011-2012), два Суперкупа на Шпанија (2008 и 2012) и еден Куп на Шпанија (2010-2011) со Реал Мадрид како и две италијански првенства (2016-2017 и 2017-2018 со Јувентус три Купа на Италија два со Јувентус и еден со Наполи (2013-2014, 2016-2017 и 2017-2018) и еден Суперкуп на Италија (2014) со Наполи.

БиографијаУреди

Гонсало е син на поранешниот фудбалер Хорхе Игуаин, дефанзивец, кој целата кариера ја има поминато играјќи во Аргентина, освен една сезона во Франција во дресот на Брест; Гонсало Игуаин е роден во истоимениот град токму за време на таа година. Тој има три браќа Николас, Лаутаро и Федерико од кој последниот е исто така професионален фудбалер. Неговата мајка, Ненси Закаријас, е сликарка.[10]

Тој ги поминал првите месеци од своето детство во Франција, а потоа семејството се вратило во Аргентина, бидејќи татко му бил ангажиран од страна на Ривер Плејт.[11] На возраст од 10 месеци бил хоспитализиран на дваесет дена поминати во болница, бидејќи му бил пронајден фулминантен менингитис, откриен токму навреме, и бил принуден неколку години секојдневно да зема лекови додека не се отстранат сите траги на болеста.[11]

Гонсало е познат и по прекарот Ел Пипита, што доаѓа од прекарот на неговиот татко, кој бил наречен Ел Пипа.[12] Од 2007 година стекнал и аргентинско државјанство, па сега има двојно државјанство.[13]

Технички карактеристикиУреди

Тој е "напаѓач за во шеснаесетникот",[14] физички силен[15][16] и вешт со двете нозе.[14] И покрај тоа што во своја сопственост има добри технички средства, тој е повеќе конкретен отколку елегантен напаѓач.[15] Склон е кон повлекување во средниот ред, со што придонесува во фазата на одбрана,[17] опремен е со ефективен удар[16] и голема визија за играта,[18] што му овозможува исто така да биде клучен во нападот и како асистент за својте соиграчи.[17][18][19] Во два збора може да се опише како динамичен и одлучувачки,[20] но понекогаш до израз доаѓа неговата емотивност што му е главната слабост во играта.[15]

Диего Марадона изјавил дека Игуаин по некои карактеристики е многу сличен на неговите сонародници Ернан Креспо и Габриел Батистута,[21] дефинирајќи го како вешт напаѓач со многу брзи движења.[22]

КариераУреди

Почетоци и Ривер ПлејтУреди

По враќањето од Франција со неговото семејство, Игуаин својте првите фудбалски чекори ги направил во екипата Атлетико Палермо, клубот од областа со истото име на Буенос Аирес, од каде што дошол во Ривер Плејт на возраст од 10 години.

Откако минал низ младинските категории во клубот, на возраст од 17 години тренерот Леонардо Астрада го повикал Игуаин да го направи своето деби со првиот тим, на 29 мај 2005, во поразот со 1-2 на домашен терен од Химназија Ла Плата на Монументал.[23] Во овој дел од сезоната собрал уште три други настапи.

Малку бил користен од страна на следниот тренер на Ривер Плејт, Реиналдо Мерло, меѓутоа конечно нашол простор за игри во континуитет со доаѓањето на Даниел Пасарела на клупата на Ривер.[11] Игуаин го постигнал својот прв професионален гол на 12 февруари 2006 година, во првенствената победа со 3-1 над Банфилд, а потоа постигнал два гола против Коринтијанс во Копа Либертадорес, решавачки за конечните 3-2 во корист на Ривер Плејт.

На 8 октомври 2006, Игуаин постигнал два гола во победата со 3-1 над Бока Хуниорс во Суперкласико дербито,[24] пошто Пасарела изјавил дека Игуаин има "голема иднина" и дека му е "судено да биде мега ѕвезда".[25] Во својата последна сезона (Торнео Апертура 2006) во Ривер тој постигнал 8 гола во 17 лигашки натпревари.

Реал МадридУреди

2006-2009Уреди

 
Игуаин во дресот на Реал Мадрид во сезоната 2009-2010.

Одлични игри во дресот на Ривер Плејт на Игуаин му носат трансфер во Европа на 14 декември 2006, само неколку дена по неговиот 19-ти роденден, Реал Мадрид по препорака на тренерот Фабио Капело целосно го откупил неговиот договор за 13 милиони евра, откако од Ривер ја одбиле претходната понуда од 10 милиони евра; Игуаин потпишал шест ипол годишен договор кој требало да стапи на сила од јануари следната година.[26][27]

Своето деби за Реал Мадрид го направил на 11 јануари 2007 година, во првиот натпревар од осминафиналето на Купот на Шпанија против Реал Бетис, кој завршил со резултат 0-0, а Игуаин го одиграл целиот натпревар.[28] Својот прв гол за кралевите го постигнал на 24 февруари, во градското дерби против Атлетико Мадрид, во ремито 1-1 на Висенте Калдерон.[29] Три дена потоа дебитирал во врвното европско натпреварување, Лигата на шампионите, започнувајќи како стартер во натпреварот против Бајерн Минхен, во првиот круг од нокаут фазата во кој Реал Мадрид победил со 3-2.[30] До крајот на сезоната постигнал само уште еден гол, но тој се покажал одлучувачки за победата над Еспањол со 4-3 на домашен терен во лигата, но исто така одлучувачки и за освојувањето на Реал Мадрид на шампионската титула во шпанското првенство.[31]

Во следната сезона, со новиот тренер на Реал Мадрид Бернд Шустер, Игуаин се обидувал да најде континуитет во својте перформанси, затворен од Раул и Руд ван Нистелрој на позициите во нападот, германскиот тренер често го користел на погрешна позиција,[11] велејќи: "не знам каде да го ставам", што доведува до сомнежи околу вистински квалитети и способности на играчот.[32] На 4 мај 2008 освојува уште едно првенство забележувајќи 8 гола во 25 натпревари.[33]

Со доаѓањето на клупата на Хуанде Рамос конечно успеал да најде простор за игри во континуитет и веднаш му се зголемила ефикасноста во бројот на постигнати голови.[32] На 24 август 2008 година, го освоил Суперкупот на Шпанија против Валенсија и бил стрелец на четвртиот гол за Реал во реваншот во победата со 4-2 на Сантјаго Бернабеу.[34] Во текот на сезоната 2008-2009, Игуаин ја искористил својата шанса благодарение на сериозната повреда на ван Нистелрој и успеал да ја зацврсти својата позиција на стартер во почетните единаесет на Реал Мадрид.[32] На 26 октомври, ја постигнал својата прва допиета (два гола) во сезоната, придонесувајќи значајно за тешката првенствена победа над Атлетик Билбао на домашен терен со 3-2.[35] На 8 ноември, за прв пат во кариерата постигнал четири гола на еден натпревар во победата со 4-3 против Малага на домашен терен.[36] Својата најдобра лична сезона по доаѓањето во Европа ја завршил со 22 гола и 9 асистенции во 35 натпревари,[11] афирмирајќи се како најдобар стрелец на својот тим за сезоната.[29]

2009-2011Уреди

 
Игуаин за време на Мадридското дерби против Атлетико Мадрид во сезоната 2010-2011.

За време на првенството 2009-2010 дошол чилеанецот Мануел Пелегрини како нов тренер на Реал Мадрид, со кој аргентинскиот напаѓач бил во добри односи.[32] На 14 март 2010 постигнал хет-трик во победата на гости против Реал Валјадолид со 1-4.[37] На крајот на сезоната се потврдува како најдобар стрелец на Реал Мадрид за втора сезона по ред, со 27 гола, еден повеќе од новиот тимски колега Кристијано Роналдо, и седум помалку од најдобриот стрелец во лигата неговиот сонародник Лионел Меси, кој постигнал 34 гола.[29] Во текот на целата сезона тој вкупно постигнал 29 гола во 40 натпревари во лигата и куповите, но неговиот тим останал уште една сезона без ниту еден трофеј.

На 7 јуни 2010 година го обновил договорот со Реал Мадрид до 2016 година,[38] иако со доаѓањето на португалскиот тренер, Жозе Мурињо на клупата на Реал Мадрид, тој бил помалку користен во континуитет.[32]

На 3 ноември 2010, влегол во историјата на шпанскиот клуб постигнувајќи го 700-тиот гол за Реал Мадрид во натпреварите од Лигата на шампионите против Милан, со што тие станале првиот тим кој успеал да ја достигне оваа бројка на постигнати голови.[39] На 11 јануари 2011 бил подложен на операција за отстранување на дискус хернија, поради која бил надвор од акција за три месеци.[40][41] Се вратил на терените на 2 април, играјќи во завршниот полчас од натпреварот против Спортинг Хихон во поразот на домашен терен со 0-1.[42] На 20 април, иако не учествувал во финалето имал причини за славје, освојувајќи го својот прв наслов во Купот на Шпанија, по победата на Реал над Барселона во финалето со 1-0 по продолженија.[43][44] Само три дена подоцна, Игуаин постигнал хет-трик против Валенсија во победата на гости со 3-6 на Месталја, а во истиот натпревар тој исто така и асистирал за други два гола кој ги постигнале Карим Бензема и Кака. Сезоната ја завршил со вкупно 13 гола во 25 натпревари во лигата и купот.

2011-2013Уреди

 
Игуаин во сезоната 2011-2012.

На 31 март 2012 година го постигнал својот 100-ти гол за Реал Мадрид, во победата со 5-1 на гости против Осасуна. На 21 април, со Реал Мадрид ја освоил титулата во Примера Дивисион за сезоната 2011-2012 - прва по три годишна пауза - после натпреварот во кој ја победиле Барселона со 2-1 на Камп ноу; трета лична титула "Првак на Шпанија" за Гонсало.[45] Игуаин ја завршил сезоната со 22 постигнати гола во првенството, и го преземал местото во тимот како главен напаѓач за разлика од претходната сезона во која бил многу помалку користен од страна на Мурињо.[32] Во текот на оваа сезона со Карим Бензема (кој постигнал 21 гол) и Кристијано Роналдо (46 гола) станале најплодното напаѓачко трио во историјата на Реал Мадрид и на Шпанската лига.[46]

На почетокот на следната сезона, Игуаин бил стрелец во реванш натпреварот од Суперкупот на Шпанија против Барселона, во кој на домашен терен кралевите победиле со 2-1, и благодарение на правилото гол во гости го освоиле трофејот.[47]

Во својата последна сезона во Реал Мадрид, Игуаин најчесто бил алтернатива на Карим Бензема за местото во нападот, меѓутоа и покрај тоа што бил стартер само во 19 натпревари успеал да постигне 16 гола во првенството. По шест ипол сезони поминати во Мадрид, шест освоени трофеи, 264 натпревари и 121 постигнат гол, Игуаин изразил желба да го напушти клубот во летото 2013.

НаполиУреди

На 27 јули 2013, Игуаин се преселил во Наполи,[48] во трансфер вреден 37 милиони евра плус 3 милиони во бонуси.[49][50] На презентацијата во клубот одбрал да го носи дресот со број 9.[51]

Своето деби за Наполи го направил во натпреварот од италијанскиот шампионат на домашен терен против Болоња на 25 август.[52] Својот прв погодок за Наполи во Серија А го постигнал следната недела во победата на гости со 4-2 над Кјево.[53] На 3 мај, 2014 година го освоил својот прв трофеј со Наполи, победувајќи во Купот на Италија, откако во финалето одиграно на Стадионот Олимпико во Рим ја совладале Фјорентина со 3-1.

ЈувентусУреди

 
Игуаин во Јувентус во 2017

На 26 јули 2016 Игуаин бил купен од страна на Јувентус,[54] за сума од 90 милиони евра што била клупски рекорд,[55] потпишувајќи петгодишен договор со клубот од Торино.[54] Неговиот трансфер станал најскапиот во историјата на Серија А и трет најскап во фудбалската историја.[56] На својата презентација во клубот избрал да го носи дресот со број 9., кој останал слободен по заминувањето на Алваро Мората дваесеттина дена претходно.[57]

Своето деби го имал на 20 август 2016 во натпреварот од првото коло од првенство на домашен терен против Фјорентина, влегувајќи од клупата за резерви на местото на Марио Манџукиќ во 66-тата минута, за само 9 минути подоцна да биде херојот и да го постигне победничкиот гол во триумфот со 2-1.[58] На 10 септември, во својот прв натпревар како старт за Јувентус Игуаин постигнал два гола во првите 10 минути во победата со 3-1 над Сасуоло.[59] На 27-ми истиот месец го постигнал првиот гол за бјанконери во Лигата на шампионите, реализирајќи го вториот гол во убедливата победа со 0-4 на гостувањето кај Динамо Загреб.[60] На 29 октомври го постигнал победничкиот гол во победата со 2-1 над неговиот поранешен клуб, Наполи,[61] не славејќи го голот во знак на почит кон неаполската екипа.[62] По еден период на суша во кој не успеал да се впише во листата на стрелците,[63] на 11 декември тој го пронашол патот до мрежата во натпреварот против Торино постигнувајќи ги израмнувачкиот и голот за водство на Јувентус во градското дерби кое на крајот бјанконерите го добиле со 1-3 на гости.[64] На 28 февруари 2017 година го постигнал својот прв гол за сезоната во Купот на Италија, во првиот полуфинален натпревар, постигнувајќи го вториот гол во победата со 3-1 над Наполи на Алијанц стадионот.[65] На 17 мај, тој бил во стартната постава на клубот која го победила Лацио во финалето на Купот на Италија во Рим со 2-0, освојувајќи го својот прв трофеј во дресот на Јувентус, а трет по ред за екипата која ја водел Масимилијано Алегри;[66] четири дена подоцна, со успехот од 3-0 над Кротоне,[67] на едно коло пред крајот на првенството дошла и шесттата титула по ред "Шампион на Италија" на Јувентус која му овозможила на Игуаин да ја освои првата национална двојна круна во кариерата (истовремено трета по ред за Јувентус), а пред се му овозможила на клубот за да го совлада рекордот наречен Златните пет години на Јувентус стар 82 години.[68] Сепак, успешната сезона на клубот не била комплетирана и со европскиот пехар бидејќи и покрај добрите игри во Лигата на шампионите и пласманот во финалето, Јувентус бил поразен од бранителот на титулата Реал Мадрид со 1-4 во Кардиф:[69] за Игуаин пак, тоа бил четвртиот загубен финален натпревар на меѓународно ниво, сметајќи ги и клубовите и репрезентацијата.[70]

МиланУреди

На 2 август 2018 година, Игуаин бил бил позајмен на ФК Милан[71]. Според официјалната изјава на Јувентус, Милан платил 18 милиони евра на Јувентус за сезоната 2018-19, а доколку Милан сака целосно да го купи Игуаин следната сезона треба да плати 36 милиони евра[72].

ЧелсиУреди

На 23 јануари 2019, Челси го довел Игуаин на заем до крајот на сезоната 2018–2019, обединувајќи го со тренерот Маурицио Сари, кој го тренирал во Наполи.[73] Пет дена подоцна, го направил своето деби во победата со 3–0 на Стемфорд Бриџ над Шефилд Венздеј во четвртото коло од ФА Купот.[74] На 30 јануари, дебитирал во Премиер лигата во поразот со 4-0 од Борнмут.[75]

Репрезентативна кариераУреди

На почетокот Игуаин го одолговлекуваше донесувањето олука дали да игра за аргентинскиот или за францускиот тим, тврдејќи дека во тоа време бил неодлучен за која држава преферира да игра за на крај да се одлучи за Аргентина.3[18][19][20] Игуаин беше повикан од Аргентинскиот Олимписки Тим на пријателски натпревар против Гватемала во февруари 2008 година и постигна 2 гола во убедливото деби кога Аргентиба победи со 5-0, иако натпреварот не беше официјално од ФИФА како инернацнонален натпревар од А група. Игуаин беше избран за Аргентина од тренерот Диего Марадона во квалификациите за последното Светско Првенство против Перу и Уругвај. Тој го постигна првиот гол од првиот натпревар во 49 минута за победа од 2-1 над Перу на 10 октомври 2009 година. На 3 март 2010 година, тој го постигна вториот гол за Аргентина во победата над Германија со 1-0 на Алианц арената во Минхен веднаш по нападот во второто полувреме, искористувајќи ја грешката на германскиот голман Рене Адлер при што шутна и погоди од далечина од 20 метри.3[22] По квалификациите во Аргентина, Игуаин беше вклучен во тимот за Светското Првенство 2010 година. Тој постигна хет трик во победата на Аргентина над Јужна Кореја од 4-1 во финалето на Светското Првенство по Гилермо Стабиле во 1930 година и и Габриел Батистута во 1994 година и 1998 година3[23][24] и првиот играч кој постигнал хет трик во Светските Првенства од 2002 година. Неговиот гол во поразот од 3-1 над Мексико му донесе вкупно 4 и тој стана еден од топ стрелците на Аргентина на натпреварот.

Кратко по разочарувачката кампања за Светското првенство, на 7 септември 2010 година, Игуаин постигна 2 гола во пријателскиот натпревар против ново- крунисаниот Светски шампион Шпанија постигнувајќи резултат од 2-1 за натпреварот да заврши 4-1. Игуаин е еден од тројцата играчи родени надвор од Аргентина кои играа за Аргентина во Светското Првенство заедно со Педро Арико Суарез313[25] Константино Урбиета Соса.

ТрофеиУреди

КлупскиУреди

  Реал МадридУреди

  НаполиУреди

  ЈувентусУреди

РепрезентативниУреди

НаводиУреди

 1. 1,0 1,1 1,2 „Gonzalo Higuaín“. конс. 1 август 2016.  Unknown parameter |site= ignored (помош);
 2. „Higuain vero nove: dietro Lewandowski e Suarez, ma i numeri lo incoronano“. 4 dicembre 2015. конс. 17 gennaio 2016.  Unknown parameter |autore= ignored (помош); Unknown parameter |site= ignored (помош);
 3. „Napoli, consolati con Higuain: 14 gol in 15 gare. Meglio (in media) di Messi e CR7“. 6 dicembre 2015. конс. 17 gennaio 2016.  Unknown parameter |site= ignored (помош);
 4. „Napoli, Higuain: il più forte centravanti del mondo“. конс. 17 gennaio 2016.  Unknown parameter |siteo= ignored (помош); Unknown parameter |data= ignored (помош);
 5. „Napoli, Sarri: "Higuain è il più forte in circolazione". De Laurentiis: "Gruppo che vince e diverte".  Unknown parameter |site= ignored (помош); Unknown parameter |accesso= ignored (помош); Unknown parameter |data= ignored (помош)
 6. „Coppa Italia Napoli, Benitez: «Higuain fra i più forti al mondo»“. 4 febbraio 2015.  Unknown parameter |site= ignored (помош); Unknown parameter |accesso= ignored (помош);
 7. Antonio Giordano (22 dicembre 2015). „Napoli, Sarri: «Higuain il centravanti più forte del mondo»“. конс. 17 gennaio 2016.  Unknown parameter |site= ignored (помош);
 8. „Higuain, record di gol: sono 36, superato Nordahl“. 14 maggio 2016.  Unknown parameter |site= ignored (помош);
 9. Гледано во сите шампионати на Италија од највисокото ниво, рекордот е израмнет со оној на Џино Росети, авторот на ист број голови во првенството 1928-1929.Mark Doyle (14 maggio 2016). „From lazy to lethal: How Sarri turned Higuain into Serie A's most prolific striker ever“.  Unknown parameter |site= ignored (помош);
 10. „10 Curiosidades de: Gonzalo Higuaín“ (Spanish). 26 marzo 2013. конс. 27 luglio 2016.  Unknown parameter |site= ignored (помош);
 11. 11,0 11,1 11,2 11,3 11,4 Juan Pablo Varsky (2 novembre 2009). „Higuaín los convence a todos“. конс. 25 luglio 2013.  Unknown parameter |lingua= ignored (помош); Unknown parameter |site= ignored (помош);
 12. Rita Caridi (16 aprile 2015). „Calciatori e soprannomi: ecco perché Higuain è chiamato El Pipita“. конс. 27 luglio 2016.  Unknown parameter |site= ignored (помош);
 13. „Higuain to choose Argentina over France - Report“. ESPN FC. 24 January 2007. конс. 18 October 2015. 
 14. 14,0 14,1 „Higuain, che spettacolo: numeri da fenomeno sulla ruota di Napoli“. 6 dicembre 2015. конс. 27 luglio 2016.  Unknown parameter |site= ignored (помош);
 15. 15,0 15,1 15,2 Blair Newman (29 gennaio 2016). „Why Gonzalo Higuaín now stands as an equal with any No9 in world football“. конс. 3 maggio 2016.  Unknown parameter |site= ignored (помош);
 16. 16,0 16,1 Пино Таормина (10 febbraio 2016). „Фабио Канаваро: «Наполи, бидете внимателни: победува оној кој најдобро се брани»“. конс. 4 мај 2016.  Unknown parameter |site= ignored (помош);
 17. 17,0 17,1 Angelo Rossi (10 febbraio 2014). „Napoli calcio. Fenomeno Higuain, Batistuta lo incorona: «Più forte di Cavani»“. конс. 3 maggio 2016.  Unknown parameter |site= ignored (помош);
 18. 18,0 18,1 Rino Cesarano (6 marzo 2015). „Napoli, Higuain sembra Maradona: segna e fa segnare“. конс. 3 maggio 2016.  Unknown parameter |site= ignored (помош);
 19. „Serie A, Napoli: 21 reti e 10 assist. Higuain è il trascinatore“. 19 marzo 2014. конс. 3 maggio 2016.  Unknown parameter |site= ignored (помош);
 20. „Higuain fa cantare Napoli, Capello ricorda: "Lo portai io al Real...". 2 marzo 2014. конс. 4 gennaio 2015.  Unknown parameter |site= ignored (помош);
 21. „World Cup 2010: Diego Maradona Compares Gonzalo Higuain To Argentina Legends Gabriel Batistuta & Hernan Crespo“. 26 giugno 2010. конс. 3 maggio 2016.  Unknown parameter |site= ignored (помош);
 22. „Addio Francia! Maradona convoca Higuain e lo sottrae a Domenech: "Ci serviva uno così". 9 ottobre 2009. конс. 28 febbraio 2015.  Unknown parameter |site= ignored (помош);
 23. „El recuerdo del debut del Pipita“ (Spanish). 29 maggio 2012. конс. 25 luglio 2013.  Unknown parameter |site= ignored (помош);
 24. Raúl Piña (9 ottobre 2006). „El "Pipita" Higuaín se come a Boca“ (Spanish). конс. 27 luglio 2016.  Unknown parameter |site= ignored (помош);
 25. Passarella predicts River's 18-year-old Higuain has "enormous future"HIGUAIN is becoming one of the most dangerous strikers in the world“, „International Herald Tribune“, 9 октомври 2006.
 26. Antonino Morici (14 dicembre 2006). „Higuain è del Real Madrid“. конс. 27 luglio 2016.  Unknown parameter |site= ignored (помош);
 27. „El Real Madrid ficha a Higuaín“ (Spanish). 14 dicembre 2006. конс. 27 luglio 2016.  Unknown parameter |site= ignored (помош);
 28. „Higuaín cumplirá ante el Getafe su partido 100 en Liga con el Real Madrid“. 23 marzo 2010. конс. 27 luglio 2016.  Unknown parameter |lingua= ignored (помош); Unknown parameter |sito= ignored (помош);
 29. 29,0 29,1 29,2 Sergio Gómez (24 febbraio 2012). „Higuaín: cinco años de su primer gol con el Madrid“ (Spanish). конс. 27 luglio 2016.  Unknown parameter |site= ignored (помош);
 30. „Bayern a galla con Van Bommel“. 21 febbraio 2007. конс. 27 luglio 2016.  Unknown parameter |site= ignored (помош);
 31. Jorge Otero. „El Madrid culmina una espectacular remontada y se dispara hacia el título“.  Unknown parameter |lingua= ignored (помош); Unknown parameter |site= ignored (помош); Unknown parameter |accesso= ignored (помош); Unknown parameter |data= ignored (помош)
 32. 32,0 32,1 32,2 32,3 32,4 32,5 „La storia di Gonzalo Higuain, il bomber che fa sognare Napoli“. 14 novembre 2013. конс. 27 febbraio 2015.  Unknown parameter |site= ignored (помош);
 33. „Real Madrid, Campéon de Liga 2007-2008“ (Spanish). 5 maggio 2008.  Unknown parameter |site= ignored (помош);
 34. „Clamoroso a Madrid, il Real vince in 9“. 24 agosto 2008. конс. 27 luglio 2016.  Unknown parameter |site= ignored (помош);
 35. „8a giornata: Real Madrid 3-2 Athletic“ (Spanish). 28 ottobre 2008. конс. 12 maggio 2015.  Unknown parameter |site= ignored (помош);
 36. „Higuaín: "Es la primera vez que marco cuatro goles" (Spanish). 8 novembre 2008.  Unknown parameter |site= ignored (помош);
 37. „Real Madrid's Gonzalo Higuaín hits hat-trick to overwhelm Valladolid“. 14 marzo 2010.  Unknown parameter |site= ignored (помош);
 38. „Comunicado oficial: Gonzalo Higuaín, renovado hasta 2016“.  Unknown parameter |data= ignored (помош); Unknown parameter |site= ignored (помош)
 39. „Higuaín marcó el gol 700 del Real Madrid en Copa de Europa“. 3 novembre 2010.  Unknown parameter |site= ignored (помош);
 40. María Sánchez-Monge (10 gennaio 2011). „Higuaín tenía motivos para huir del bisturí“ (Spanish).  Unknown parameter |site= ignored (помош);
 41. „Higuaín fue operado con éxito de la hernia discal“ (Spanish). 11 gennaio 2011. конс. 27 luglio 2016.  Unknown parameter |site= ignored (помош);
 42. Real Madrid vs. Sporting Gijón 0-1 us.soccerway.com
 43. „Il Real Madrid vince la Coppa del Re“. 21 aprile 2014. конс. 10 luglio 2014.  Unknown parameter |site= ignored (помош);
 44. Jacopo Gerna. „Mourinho è il Re di Madrid. Decide Ronaldo, Barça battuto“. конс. 27 luglio 2016.  Unknown parameter |site= ignored (помош); Unknown parameter |data= ignored (помош);
 45. „Liga: Cristiano Ronaldo mette a tacere il Camp Nou“. 21 aprile 2012. конс. 22 aprile 2012.  Unknown parameter |site= ignored (помош);
 46. „El tridente formado por Cristiano Ronaldo, Benzema e Higuaín ha marcado 118 goles esta temporada“ (Spanish). 23 maggio 2012.  Unknown parameter |site= ignored (помош);
 47. Adriano Seu. „Supershow: il Real piega il Barça. Mou si prende il primo trofeo“. конс. 30 agosto 2012.  Unknown parameter |site= ignored (помош); Unknown parameter |data= ignored (помош);
 48. „Наполи го официјализираше трансферот на Гонсало Игуаин“. конс. 11 settembre 2016.  Unknown parameter |site= ignored (помош); Unknown parameter |data= ignored (помош);
 49. Gianluca Di Marzio (23 luglio 2013). „Higuain-Napoli, i dettagli economici dell'operazione“.  Unknown parameter |site= ignored (помош);
 50. Alessio D'Urso, Gaetano Imparato (25 luglio 2013). „Napoli, Higuain fa le visite: è bagno di folla. C'è anche Reina: "Felice di ritrovare Benitez".  Unknown parameter |site= ignored (помош);
 51. „Assegnati i numeri di maglia: il 9 ad Higuain, per Callejon il 7 e per Albiol il 33“. 30 luglio 2013.  Unknown parameter |site= ignored (помош);
 52. Gennaro Bozza (25 agosto 2013). „Napoli-Bologna 3-0: apre Callejon, poi la doppietta di super Hamsik“.  Unknown parameter |site= ignored (помош);
 53. Alessio D'Urso (31 agosto 2013). „Chievo-Napoli 2-4, Hamsik-Higuain da urlo. Non basta un super Paloschi“.  Unknown parameter |site= ignored (помош);
 54. 54,0 54,1 „Гонсало Игуаин е бјанконеро!“. 26 јули 2016.  Unknown parameter |site= ignored (помош);
 55. „Гонзало Игуаин, трет најскап трансфер во фудбалската историја“.  Unknown parameter |data= ignored (помош); Unknown parameter |site= ignored (помош)
 56. „L'acquisto di Higuain batte i record di ingaggio degli ex campioni del Parma“. 26 luglio 2016. конс. 27 luglio 2016.  Unknown parameter |site= ignored (помош);
 57. „Higuain dal balcone della sede Juve espone la sua nuova maglia numero 9“. конс. 27 luglio 2016.  Unknown parameter |site= ignored (помош); Unknown parameter |data= ignored (помош);
 58. „Higuain: 'Happy with Juve goal'. Football Italia. 20 August 2016. конс. 21 August 2016. 
 59. Valerio Clari (10 settembre 2016). „Juve-Sassuolo 3-1: Higuain doppietta, segna anche Pjanic, Allegri fa festa“.  Unknown parameter |site= ignored (помош);
 60. Matteo Dalla Vite. „Champions, Dinamo-Juve 0-4: gol di Pjanic, Higuain, Dybala e Dani Alves“.  Unknown parameter |data= ignored (помош)
 61. Jacopo Gerna (29 ottobre 2016). „Juventus-Napoli 2-1: Higuain decide ma non esulta. Bonucci e Callejon in gol“. 
 62. „Juventus-Napoli, Higuain segna il gol decisivo ma non esulta“. 29 октомври 2016. 
 63. „Juventus, Higuain in crisi: solo 7 gol e in 6 partite non ha mai tirato in porta!“. 30 novembre 2016. 
 64. Valerio Clari (11 dicembre 2016). „Torino-Juventus 1-3: Belotti, doppietta di Higuain e Pjanic“. 
 65. „Coppa Italia, Juventus-Napoli 3-1: gol di Callejon, Dybala (2) e Higuain“. 28 февруари 2017.  Unknown parameter |autore= ignored (помош);
 66. Marco Fallisi (17 мај 2017). „Coppa Italia, Juve-Lazio 2-0: gol di Dani Alves e Bonucci, storico tris bianconero“. 
 67. Jacopo Gerna (21 maggio 2017). „Juventus-Crotone 3-0, bianconeri nella leggenda: gol di Mandzukic, Dybala e Alex Sandro“. 
 68. Fabio Balaudo (22 maggio 2017). „Dal 2012 al 2017: la Juve e la legge(nda) del 6“. 
 69. Fabio Balaudo (3 јуни 2017). „Real, poker e leggenda: la Juve si inchina“. 
 70. Valerio Clari (4 giugno 2017). „Higuain, continua la maledizioni delle finali“. 
 71. „Official: Milan sign Higuain, Caldara“. Football Italia. 2 August 2018. 
 72. „comunicato 02082018 accordi con milan ita.pdf“ (PDF). 
 73. „Gonzalo Higuaín completes loan transfer to Chelsea“. Chelsea F.C. official website. 23 January 2019. конс. 23 January 2019. 
 74. „Chelsea 3 Sheffield Wednesday 0: Bayern target Hudson-Odoi nets on Higuain debut“. Goal.com. 28 January 2019. 
 75. „REPORT: BOURNEMOUTH 4 CHELSEA 0“. chelseafc.com. 30 January 2019. 
 76. Chile 0–0 Argentina (Chile win 4–1 on penalties)“, BBC Sport, 5 јули 2010 (посет. 5 јули 2015 г).

Надворешни врскиУреди