Јасухито Ендо

Јасухито Ендо (роден 28 јануари 1980) — јапонски фудбалер.

Јапонија Јасухито Ендо
Yasuhito Endō against Bahrain June 22 2008.png
Лични податоци
Роден на 28 јануари 1980 (1980-01-28) (43 г.)
Роден во Јапонија
Позиција Среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Gamba Osaka
Број 7
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1998 Yokohama Flügels
1999–2000 Kyoto Purple Sanga
2001– Gamba Osaka
Репрезентација
2002–2015 Јапонија Јапонија 152 (15)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари.
† Учества (Голови).

Репрезентативна кариераУреди

Јасухито Ендо бил член на јапонската репрезентација на Светското првенство 2006, 2010 и 2014.

СтатистикаУреди

  Јапонија
Сезона Настапи Голови
2002 1 0
2003 11 1
2004 16 2
2005 8 0
2006 8 0
2007 13 1
2008 16 3
2009 12 0
2010 15 2
2011 13 0
2012 11 1
2013 16 2
2014 8 2
2015 4 1
Вкупно 152 15

Надворешни врскиУреди