Светско првенство во фудбал 2010 - група Д

Натпреварите во Д групата на Светското првенство во фудбал ќе се одржат од 13 јуни до 23 јуни.[1] Учсници во оваа група се домаќинот Германија, Австралија, Србија и Гана.

На последната Ранг список на ФИФА, Германија се наоѓа на 5 место, Австралија на 23 место, Србија на 13 место и Гана на 28 место.[2]

ТабелаУреди

Тим Одиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бодови
  Германија 3 2 0 1 5 1 +4 6
  Гана 3 1 1 1 2 2 0 4
  Австралија 3 1 1 1 3 6 -3 4
  Србија 3 1 0 2 2 3 -1 3

Србија v ГанаУреди

13 јуни 2010
16:00
  Србија v   Гана Стадион Лофтус Версфелд, Преторија
Судија: Хектор Балдаси (Аргентина)[3]
Извештај Гиан 85' (п.)
 
 
 
 
 
 
 
Србија[4]
 
 
 
 
 
Гана[4]

Германија v АвстралијаУреди

13 јуни 2010
20:30
  Германија v   Австралија Стадион Мозес Мабида, Дурбан
Гледачи: 62,660
Судија: Марко Антонио Родригес (Мексико )[3]
Подолски   8'
Клозе   26'
Милер   68'
Какау   70'
Извештај
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Германија[5]
 
 
 
 
 
Австралија[5]

Германија v СрбијаУреди

18 јуни 2010
13:30
  Германија 0 - 1   Србија Нелсон Мандела Бај Стадион, Порт Елизабет
Извештај Јовановиќ 38'
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Германија
 
 
 
 
 
 
 
Србија


Гана v АвстралијаУреди

19 јуни 2010
16:00
  Гана 1 - 1   Австралија Кралски стадион Бафокенг, Рустенбург
Гиан 25' (п.) Извештај Холмен 10'
 
 
 
 
 
Гана
 
 
 
 
 
Австралија


Гана v ГерманијаУреди

23 јуни 2010
20:30
  Гана 0 - 1   Германија Сокер сити, Јоханесбург
Извештај Озил 60'
 
 
 
 
 
Гана
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Германија


Австралија v СрбијаУреди

23 јуни 2010
20:30
  Австралија 2 - 1   Србија Стадион Мбомбела, Нелспруит
Кејхил 69'
Холмен 73'
Извештај Пантелиќ 84'
 
 
 
 
 
Австралија
 
 
 
 
 
 
 
Србија


НаводиУреди

  1. fifa.com. "Match Schedule 2010 FIFA World Cup South Africa". Соопштение за печат.  посет. 6 декември 2009 г
  2. http://www.fifa.com/worldfootball/ranking/lastranking/gender=m/fullranking.html
  3. 3,0 3,1 „Referee designations for matches 1-16“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 5 June 2010. Посетено на 5 June 2010.
  4. 4,0 4,1 „Tactical Line-up - Group D - Serbia-Ghana“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 13 June 2010. Посетено на 13 June 2010.
  5. 5,0 5,1 „Tactical Line-up - Group D - Germany-Australia“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 13 June 2010. Посетено на 13 June 2010.