Светско првенство во фудбал 2010 - група А

Натпреварите во А групата на Светското првенство во фудбал се одржуваат од 11 јуни до 22 јуни.[1] Учсници во оваа група се домаќинот Јужна Африка, Мексико, Уругвај и Франција.

На последната Ранг список на ФИФА, Франција се наоѓа на 7 место, Мексико на 15 место, Уругвај на 19 место и Јужна Африка на 81 место.[2]

Табела

уреди
Тим Одиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бодови
  Уругвај 3 2 1 0 4 0 +4 7
  Мексико 3 1 1 1 3 2 +1 4
  Јужна Африка 3 1 1 1 3 5 -2 4
  Франција 3 0 1 2 2 6 -4 1

Јужна Африка v Мексико

уреди
11 јуни 2010
16:00
  Јужна Африка 1 - 1   Мексико Сокер сити, Јоханесбург
Судија: Равшан Ирматов (Узбекистан)[3]
Чабалала 55' Извештај Маркез 79'

Уругвај v Франција

уреди
11 јуни 2010
20:30
  Уругвај 0 - 0   Франција Стадион Кејптаун, Кејптаун
Судија: Јуичи Нишимура (  Јапонија)[3]
Извештај

Јужна Африка v Уругвај

уреди
16 јуни 2010
20:30
  Јужна Африка 0 - 3   Уругвај Стадион Лофтус Версфелд, Преторија
Извештај Форлан 24', 80' (п.)
А. Переира 90+5'
 
 
 
 
 
 
 
 
Јужна Африка
 
 
 
 
 
Уругвај


Франција v Мексико

уреди
17 јуни 2010
20:30
  Франција 0 - 2   Мексико Стадион Петер Мокаба, Полокване
Извештај Ернандес 64'
Бланко 79' (п.)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Франција
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Мексико

Мексико v Уругвај

уреди
22 јуни 2010
16:00
  Мексико 0 - 1   Уругвај Кралски стадион Бафокенг, Рустенбург
Извештај Суарез 43'
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Мексико
 
 
 
 
 
Уругвај


Франција v Јужна Африка

уреди
22 јуни 2010
16:00
  Франција 1 - 2   Јужна Африка Стадион Фри Стејт, Блумфонтејн
Малуда 70' Извештај Кумало 20'
Мфела 37'
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Франција
 
 
 
 
 
 
 
 
Јужна Африка


Наводи

уреди
  1. fifa.com. "Match Schedule 2010 FIFA World Cup South Africa". Соопштение за печат.  посет. 6 декември 2009 г „архивски примерок“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2019-03-27. Посетено на 2022-10-06.
  2. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 3 ноември 2015. Посетено на 23 март 2010.
  3. 3,0 3,1 „Referee designations for matches 1-16“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 5 June 2010. Архивирано од изворникот (PDF) на 5 јули 2010. Посетено на 5 June 2010.