Светско првенство во фудбал 2010 - група А

Натпреварите во А групата на Светското првенство во фудбал се одржуваат од 11 јуни до 22 јуни.[1] Учсници во оваа група се домаќинот Јужна Африка, Мексико, Уругвај и Франција.

На последната Ранг список на ФИФА, Франција се наоѓа на 7 место, Мексико на 15 место, Уругвај на 19 место и Јужна Африка на 81 место.[2]

ТабелаУреди

Тим Одиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бодови
  Уругвај 3 2 1 0 4 0 +4 7
  Мексико 3 1 1 1 3 2 +1 4
  Јужна Африка 3 1 1 1 3 5 -2 4
  Франција 3 0 1 2 2 6 -4 1

Јужна Африка v МексикоУреди

11 јуни 2010
16:00
  Јужна Африка 1 - 1   Мексико Сокер сити, Јоханесбург
Судија: Равшан Ирматов (Узбекистан)[3]
Чабалала 55' Извештај Маркез 79'

Уругвај v ФранцијаУреди

11 јуни 2010
20:30
  Уругвај 0 - 0   Франција Стадион Кејптаун, Кејптаун
Судија: Јуичи Нишимура (  Јапонија)[3]
Извештај

Јужна Африка v УругвајУреди

16 јуни 2010
20:30
  Јужна Африка 0 - 3   Уругвај Стадион Лофтус Версфелд, Преторија
Извештај Форлан 24', 80' (п.)
А. Переира 90+5'
 
 
 
 
 
 
 
 
Јужна Африка
 
 
 
 
 
Уругвај


Франција v МексикоУреди

17 јуни 2010
20:30
  Франција 0 - 2   Мексико Стадион Петер Мокаба, Полокване
Извештај Ернандез 64'
Бланко 79' (п.)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Франција
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Мексико

Мексико v УругвајУреди

22 јуни 2010
16:00
  Мексико 0 - 1   Уругвај Кралски стадион Бафокенг, Рустенбург
Извештај Суарез 43'
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Мексико
 
 
 
 
 
Уругвај


Франција v Јужна АфрикаУреди

22 јуни 2010
16:00
  Франција 1 - 2   Јужна Африка Стадион Фри Стејт, Блумфонтејн
Малуда 70' Извештај Кумало 20'
Мфела 37'
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Франција
 
 
 
 
 
 
 
 
Јужна Африка


НаводиУреди

  1. fifa.com. "Match Schedule 2010 FIFA World Cup South Africa". Соопштение за печат.  посет. 6 декември 2009 г
  2. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2015-11-03. Посетено на 2010-03-23.
  3. 3,0 3,1 „Referee designations for matches 1-16“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 5 June 2010. Посетено на 5 June 2010.