Мето Јовановски (глумец)

македонски глумец

Мето Јовановски (роден во 1946 во с. Панчарево, Пехчевско) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец.

Мето Јовановски
Мето Јовановски.jpg
Роден 17 јануари 1946 (1946-01-17) (77 г.)
Панчарево, СФРЈ СФР Југославија
Националност Македонец
Познат по улогата во:
Најдолгиот пат
Среќна Нова ’49
Опстанок
Тетовирање
Ругање со Христос
Колнати сме, Ирина
Оловна бригада
Црвениот коњ
Деца на сонцето
Занимање глумец

Во 1971 година завршил Театарска академија во Софија, Бугарија и истата година се вработил во Драмскиот театар во Скопје. Неговата глумечка кариера започнала на сцената на Народниот театар во Штип, каде настапувал уште пред да се запише на студиите. Оттогаш, за многу кратко време, Мето Јовановски се истакнал како еден од водечките драмски уметници во Македонија.[1]

ФилмографијаУреди

 
Мето Јовановски на Филмските средби во Ниш, 1984 г. (прв од лево)
Година Филм Улога
1970.-те
1971 Македонскиот дел од пеколот ТВ-филм Партизан
1973 Смилевскиот конгрес ТВ-филм
1973 Колнати сме, Ирина ТВ-филм Дамјан
1973 Новогодишен карусел ТВ-филм
1973 Кукла ТВ-филм
1975 Илинка ТВ-филм
1976 Најдолгиот пат ТВ-филм
1977 Нели ти реков ТВ-филм
1977 Сослушувањето на железничарот ТВ-филм
1977 Пресуда ТВ-филм
1977 Итар Пејо ТВ-серија Кадијата
1978 Белиот ѕид ТВ-филм
1979 Курирот на Гоце ТВ-серија Јонче
1980.-те
1980 Време води ТВ-филм
1980 Учителот ТВ-филм
1980 Оловна бригада ТВ-филм Петре
1981 Доротеј ТВ-филм
1981 Црвениот коњ ТВ-филм Вани Урумов
1982 Јавачи на ветрот ТВ-филм
1982 Тумба, тумба, дивина ТВ-филм
1982 Илинден ТВ-серија Чавче
1982 Настојување ТВ-филм
1982 Веренирајска раја ТВ-филм Професор
1982 Полноќно сонце ТВ-филм
1983 Ликвидатор ТВ-филм
1984 Кратка средба ТВ-филм Иван
1984 Комедијанти ТВ-серија Љубовникот
1984 Диво месо ТВ-филм
1984 Нели ти реков ТВ-филм
1984 Опасен траг ТВ-филм Нафијев Брат
1984 Го мемираше мојот јастреб ТВ-филм
1985 Трговецот од Солун ТВ-филм Муса
1985 Од зад грб ТВ-филм
1985 Тетовирани души ТВ-филм
1986 Среќна нова '49 ТВ-филм Драгослав
1986 Сонце на дланка ТВ-филм
1987 На пат за Катанга ТВ-филм
1987 Хај-фај ТВ-филм
1987 Чекај ТВ-филм Професор филозофија
1987 Резервисти ТВ-филм
1987-1990 Трст виа Скопје ТВ-серија Штуц
1988 За сега без добар наслов ТВ-филм
1988 Куќа покрај пругите ТВ-филм
1989-1990 Еурека ТВ-серија
1990.-те
1990 Опстанок ТВ-серија Осамениот
1990 Станица обични возови ТВ-филм Нијеми
1991 Тетовирање ТВ-филм Илко
1991 Во име на законот ТВ-серија
1992 Јевреји долазе ТВ-филм
1992 Заминување од Пасквелија ТВ-филм
1993 Македонска сага ТВ-филм Оџа
1994 Пред дождот ТВ-филм др. Сашо
1994 Прекалени ТВ-серија
1995 Ангели на отпад ТВ-филм Атанасије
1996 Нечиста крв ТВ-филм
1996 Бошо шпрајц ТВ-филм
1996 Феликс ТВ-филм
1997 Добредојдовте во Сарајево ТВ-филм
1997 Истрели во сонот на Марија ТВ-филм
1998 Вујко Вања ТВ-филм Иван Петровиќ
1998 Ливада ТВ-филм
1998 Стршлен ТВ-филм
2000.-те
2000 Је ли јасно пријатељу ТВ-филм
2001 Прашина ТВ-филм
2001 Одмазда ТВ-филм
2002 Зона Замфирова ТВ-филм
2004 Големата вода ТВ-филм Лем Никодиноски
2006 Тајната книга ТВ-филм Отец Андреј
2006 Ужасот на Косово ТВ-филм Стар србин
2008 Убави ТВ-филм
2008-2011 Село гори, а баба се чешла ТВ-серија Димче
2009 Нормално ТВ-филм Судија
2009 Бели, бели свет ТВ-филм Црни
2009 Село гори и така ТВ-филм
2010.-те
2010 Напуштените ТВ-филм Гаго
2010 Мисија Лондон ТВ-филм
2010 Ран мраз ТВ-филм Видрин Отач
2010 Шесто чуло ТВ-серија
2010 Мајки ТВ-филм
2010 Крајот на светот Краток филм
2012 Тајната на нечистата крв ТВ-филм Агим
2012 Трето полувреме ТВ-филм Расси
2012 Кога ќе осамне денот ТВ-филм Митар
2013 Цефурџи раус ТВ-филм
2014 До балчак ТВ-филм
2014 Пресудата ТВ-филм Доктор
2014 Кум ТВ-серија Владика
2014 Деца на сонцето ТВ-филм Крал
2014 Index Zero ТВ-филм
2015 Енклава ТВ-филм Милутин Арсич
2016 Златна петорка ТВ-филм
2016 Ослободување на Скопје ТВ-филм
2017 Последните камбани на црквата ТВ-филм
2018 Династијата на раѓањето на царството ТВ-филм
2018 Ругање со Христос ТВ-филм Лазар
2019 Крал Петар први ТВ-серија Монахот
2020.-те
2021-2022 Црна свадба ТВ-серија Попот
2022 Државен службеник ТВ-серија
2022 Моето име е Горан Стефановски ТВ-филм
2022-2023 Бистра вода ТВ-серија Професорот
2023 Божиќна елка ТВ-филм Дедото
2023 Бранител ТВ-серија Енри Аслани

НаградиУреди

НаводиУреди

  1. „Мето Јовановски“. Посетено на 2012-09-09.

Надворешни врскиУреди