Сашо Миленковски (роден на 28 ноември 1963 година во Битола) — македонски режисер.[1]

Сашо Миленковски
Роден 28 ноември 1963
Битола, СФРЈ
Националност Македонец
Занимање режисер

Животопис

уреди

Дипломирал на отсекот за театарска режија и драматургија на ФДУ во Скопје (1992). Бил член на Казалиште, позориште, гледалишче, театар во Суботица, Србија (1988-1991). Основач е на независниот театар „Бабилон“. Во ноември 2006 г. станал директор на Драмата на МНТ.

Режии:

Наводи

уреди
  1. Ристовски, Блаже, уред. (2009). „Миленковски“. Македонска енциклопедија. , книга II (М-Ш). Скопје: МАНУ. стр. 950. Text "series " ignored (help)