Тумба, тумба, дивина (филм)

„Тумба, тумба дивина “ - македонски телевизиски филм од 1982 година. Го режирал Јане Петковски, а сценариото го напишал Горан Стефановски.

„Тумба, тумба дивина“
РежисерЈане Петковски
СценаристГоран Стефановски
Главни улогиЛенче Делова
Димитар Гешоски
Мето Јовановски
Жанрдрама
ДистрибутерТелевизија Скопје
Премиера1982
ДржаваМакедонија Македонија
Јазикмакедонски

УлогиУреди

Глумец Улога
Ленче Делова
Димитар Гешоски
Мето Јовановски
Ненад Милосављевиќ
Милица Стојанова

Надворешни врскиУреди