Награда „Св. Климент Охридски“

Св. Климент Охридски — највисоко признание за долгогодишни остварувања во областа на воспитанието, образованието, културата, уметноста, здравството, спортот, заштитата и унапредувањето на човековата околина и во социјалната дејност. Во една година можат да се доделат најмногу до пет награди. Се доделува на 8 декември - денот на Св. Климент Охридски.

Првпат била доделена во 1969 година.[1]

ДобитнициУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

 1. „ДРЖАВНА НАГРАДА „СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ" (8 декември)“. Министерство за култура. Посетено на 26 ноември 2021.
 2. „Соопштени добитниците на „Св. Климент Охридски". Утрински. 29 ноември 2008. Посетено на 30 јануари 2022.
 3. http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=12991036173&id=9&setIzdanie=21857[мртва врска]
 4. http://www.kirilica.com.mk/vest2010.asp?id=60717[мртва врска]
 5. http://www.novamakedonija.com.mk/DetalNewsInstant.asp?vestInstant=1437[мртва врска]
 6. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2013-12-11. Посетено на 2015-02-21.
 7. http://www.sobranie.mk/2014-df8a0d5a-b100-4c8d-80c9-6c601f98589c-ns_article-dodeluvanje-na-drzavnata-nagrada-sv-kliment-ohridski.nspx
 8. http://kurir.mk/makedonija/vesti/222434-Ova-se-dobitnicite-na-nagradata-SvKliment-Ohridski-za-2015[мртва врска]
 9. Жарко Башески меѓу добитниците на наградата „Св. Климент Охридски“
 10. Соопштени добитниците на наградата „Св. Климент Охридски“ за 2017[мртва врска]
 11. Државната награда „Св. Климент Охридски“ ќе се додели утре
 12. Ова се добитниците на државната награда „Св. Климент Охридски“[мртва врска]
 13. Стефанова, Нина (8 декември 2020). „Заради застојот во Собранието – наградата "Свети Климент Охридски" не се додели“. Телма. Посетено на 12 декември 2020.
 14. „Награда „Св. Климент Охридски" за Ѓулумсер Касапи, Јован Павловски, Снежана Анастасова-Чадиковска и Елена Дончева“. Факултети. 1 декември 2021. Посетено на 08 декември 2021. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)