Васил Ќортошев ( 1920 - Скопје, 3 февруари 1992) — македонски оперски пејач и режисер.

Васил Ќортошев
Роден 1920
Богданци, денешна Македонија Македонија
Починал 3 февруари 1992
Скопје
Националност Македонец
Занимање оперски пејач
режисер

Ќортошев пеење студирал во Софија и Скопје. Во Операта на Македонскиот народен театар во Скопје работел од 1947 до 1980 година. За тоа време остварил повеќе значајни улоги и режии во оперската уметност[1].

Наводи уреди

  1. „Васил Ќортошев“. Посетено на 2012-09-15. На |first= му недостасува |last= (help)