Учителот (ТВ-филм)

(Пренасочено од Учителот (филм))

„Учителот“ - македонски телевизиски филм од 1980 година. Го режирал Васил Ќортошев, а сценариото го напишал Русомир Богдановски.

„Учителот“
РежисерВасил Ќортошев
СценаристРусомир Богдановски
НастапуваатАцо Јовановски
Стево Спасовски
Тодорка Кондова
Љубиша Трајковски
Жанрдрама
МузикаРисто Аврамовски
КинематографијаЉубомир Вагленаров
МонтажаСпасе Ташевски
ДистрибутерТелевизија Скопје
Премиера1980
ДржаваМакедонија Македонија
Јазикмакедонски

Биографски филм за животот и делото на Григор Прличев, македонски поет и преродбеник од Охрид.

УлогиУреди

Глумец Улога
Ацо Јовановски Григор Прличев
Стево Спасовски Јоаким Сапунџиев
Тодорка Кондова
Љубиша Трајковски
Драги Костовски
Коле Ангеловски
Петре Прличко
Киро Ќортошев
Тодор Николовски
Снежана Стамеска
Вукан Димевски
Илија Милчин
Аце Ѓорчев
Димитар Гешоски
Алеко Протогеров
Игор Џамбазов
Панче Камџик
Крум Стојанов
Мето Јовановски
Џемаил Макшут
Владо Јаневски
Гоце Тодоровски
Ацо Стефановски
Душан Костовски
Мите Грозданов
Добрила Пучкова
Благоја Чоревски
Ратко Гавриловиќ
Предраг Дишљенковиќ
Петар Стојковски

Останати улоги  ▼

Надворешни врскиУреди