Опстанокмакедонска телевизиска серија од 1990 година во режија на Миле Грозданоски, во продукција на МТВ.

Опстанок
Жанрдрама
Напишана одТрајче Крстевски
Режирана одМиле Грозданоски
УлогиМето Јовановски
Славица Зафировска
Ѓорѓи Колозов
Ненад Стојановски
Ратка Чоревска
Мите Грозданов
Шенка Колозова
Кирил Андоновски
Јосиф Јосифовски
Земја на потеклоМакедонија Македонија
Првичен јазикмакедонски
Бр. на сезони1
Бр. на епизоди9
Производство
Продуцент(и)Миле Грозданоски
Прикажување
Првично прикажување1990 - 1991

Улоги уреди

Глумец Улога
Мето Јовановски Осамениот
Славица Зафировска
Ненад Стојановски Учител
Ратка Чоревска Баба Стана
Ѓорѓи Колозов Селанец 1
Гоце Влахов Селанец 2
Мите Грозданов Доктор
Шенка Колозова Трајанка
Ѓокица Лукаревски
Кирил Андоновски
Најдо Тодески Овчарот
Јосиф Јосифовски
Благоја Спиркоски-Џумерко
Ванчо Петрушевски Шумарот Смиле
Синоличка Трпкова Митра
Кирил Ќортошев Овчарот
Ленче Делова
Методија Марковски
Дејан Велков Петре
Елена Зафировска Босилка

Надворешни врски уреди