Црвениот поет (серија)

Црвениот поетмакедонска телевизиска серија во режија на Никола Поповски, сценарио на Сашко Насев. Серијата е снимена во 2016 година за македонскиот поет Кочо Рацин.

Црвениот поет
Напишана одСашко Насев
Режирана одНикола Поповски
УлогиАлександар Ристоски
Самоил Стојановски
Кристина Христова-Николова
Наталија Теодосиева
Петар Мирчевски
Нино Леви
Мето Јовановски
Васко Мавровски
Иван Јерчиќ
Јордан Симонов
Младен Крстевски
Борис Чоревски
Соња Михајлова
Петар Горко
Роберт Вељановски
Митко Апостоловски
Јовица Михајловски
Анастас Тановски
Земја на потеклоМакедонија Македонија
Првичен јазикмакедонски
Бр. на сезони1
Бр. на епизоди10
Производство
Продуцент(и)Никола Поповски
МестоположбаБитола
Времетраење50 мин
Прикажување
Првична мрежаТВ Телма
Првично прикажување9 јануари 2024 - 22 јануари 2024

Беше првпат емитувана во 2023 пред мал број на населението од Велес заради нејзината контроверзијата која што ја прикажуваше Бугарија како фашистичка држава во време на Втората светска војна кој што според СДСМ беше против законите од Договорот за добрососедство и соработка.[1]

Серијата во 2024 годинa се емитуваше на ТВ Телма.[2][3]

Улоги

уреди
Глумец Улога
Александар Ристоски Коста Солев Рацин
Самоил Стојановски Апостол Солев
Кристина Христова-Николова Марија Солева
Наталија Теодосиева Невенка Вујиќ
Петар Мирчевски Агент Мијо
Нино Леви Учителот
Мето Јовановски Свештеникот
Јордан Симонов Панко Брашнаров
Васко Мавровски Ганчо Хаџи Панзов
Дениз Абдула Ѓорѓи
Николче Пројчевски Перица (Петре Прличко)
Пеце Ристевски Жандарн 1
Младен Крстевски Меанџија
Симона Димковска Малина
Иван Јерчиќ Антун Колендиќ
Борис Чоревски Господин Колендиќ
Соња Михајлова Госпоѓа Колендиќ
Филип Мирчевски Каплар Матиќ
Живко Борисовски Аспарух
Горан Ников Чедо
Роберт Вељановски Петровиќ
Мартин Мирчевски Коле Неделковски
Здравко Стојмиров Стеван
Огнен Дранговски Страшо
Митко Апостоловски Судијата
Јовица Михајловски Обвинителот
Владимир Ѓорѓијоски Адвокатот
Кољо Черкезов Џелатот
Петар Горко Јосип Броз Тито
Кирил Трајковски - Максим Боби
Петар Спировски Моша Пијаде
Александар Стефановски Шабан Шабаниќ
Никола Тодороски Светозар Вукмановиќ-Темпо
Владимир Лазовски Агент Јовиќ
Предраг Павловски Драгутин Шаулер
Анастас Тановски Архелог Никола Вулиќ
Марин Бабиќ Проф. Јован Радониќ
Љупчо Тодоровски-Упа Банот Жика
Кире Ѓоревски Иследникот
Ефтим Трајчов Ѓаурски Мишо Миновски
Игор Трпчески Никола Вапцаров
Бојан Стојков Владо Малесли
Кристијан Танчевски Партизан

Наводи

уреди
  1. „Црвениот Поет“ бојкотиран од „шарените“ од Антропол
  2. „Црвениот поет - ТВ Мини серија - Наскоро“. 14.12.2023. Посетено на 26 декември 2023. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help) од Телма
  3. „(Трејлер) Серијата за Коста Рацин "Црвениот поет" вечерва премиерно на малите екрани“. 9.1.2024. Посетено на 9 јануари 2024. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help) од Нова ТВ.мк

Надворешни врски

уреди