Светско првенство во ракомет за жени 1971

Светско првенство во ракомет за жени 1971 — 4-то Светско првенство во ракомет за жени кое се одржало во Холандија. На турнирот вкупно учествувале 9 репрезентации.

Светско првенство во ракомет за жени 1971
Податоци за турнирот
Домаќини Холандија
Конечен исход
Првак Источна Германија (1 титула)
Второпласиран Југославија
Третопласиран Унгарија
Статистикa за турнирот
Натпревари21
Дадени голови413 (19.67 по натпр.)

Златниот медал го освоила репрезентацијата на Источна Германија, победувајќи ја Југославија во финалето.[1][2], додека бронзениот медал го освоила Унгарија.

Прва фаза

уреди

Група A

уреди
Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Данска 2 2 0 0 23 18 +5 4
0   Западна Германија 2 1 0 1 21 19 +2 2
0   Јапонија 2 0 0 2 14 21 −7 0
1971 Западна Германија   10–7   Јапонија Холандија

1971 Данска   11–7   Јапонија Холандија

1971 Данска   12–11   Западна Германија Холандија

Група B

уреди
Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Југославија 2 1 1 0 26 19 +7 3
0   Романија 2 1 1 0 20 18 +2 3
0   Норвешка 2 0 0 2 13 22 −9 0
1971 Југославија   14–7   Норвешка Холандија

1971 Романија   8–6   Норвешка Холандија

1971 Југославија   12–12   Романија Холандија

Група C

уреди
Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Источна Германија 2 2 0 0 24 16 +8 4
0   Унгарија 2 1 0 1 20 12 +8 2
0   Холандија 2 0 0 2 11 27 −16 0
1971 Унгарија   12–3   Холандија Холандија

1971 Источна Германија   15–8   Холандија Холандија

1971 Источна Германија   9–8   Унгарија Холандија

Главна фаза

уреди
     Екипата ќе се натпреварува за 1–2 место
     Екипата ќе се натпреварува за 3–4 место

Група A

уреди
Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
  Источна Германија 2 2 0 0 24 17 +7 4
  Романија 2 0 1 1 20 21 -1 1
  Данска 2 0 1 1 16 22 -6 1
1971 Романија   10–9   Данска Холандија

1971 Источна Германија   12–10   Романија Холандија

1971 Источна Германија   12–7   Данска Холандија

Група B

уреди
Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
  Југославија 2 2 0 0 23 14 +9 4
  Унгарија 2 1 0 1 18 22 -4 2
  Западна Германија 2 0 0 2 18 23 -5 0
1971 Југославија   11–8   Западна Германија Холандија

1971 Унгарија   12–10   Западна Германија Холандија

1971 Југославија   12–6   Унгарија Холандија

Последна фаза

уреди
Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
  Норвешка 2 2 0 0 21 18 +3 4
  Холандија 2 0 1 1 19 20 -1 1
  Јапонија 2 0 1 1 23 25 -2 1
1971 Јапонија   12–12   Холандија Холандија

1971 Норвешка   8–7   Холандија Холандија

1971 Норвешка   13–11   Јапонија Холандија

Последни натпревари

уреди

5 место

уреди
1971 Западна Германија   13–9   Данска Холандија

3 место

уреди
1971 Унгарија   12–11   Романија Холандија

Финале

уреди
1971 Источна Германија   11–8   Југославија Холандија

Табела

уреди

# Екипа
    Источна Германија
    Југославија
    Унгарија
4   Романија
5   Западна Германија
6   Данска
7   Норвешка
8   Холандија
9   Јапонија

Светски шампион 1971

 
Источна Германија
1-ва титула

Наводи

уреди
  1. „Women Handball World Championship 1971“. Todor 66.
  2. Matthews/Morrison, Peter/Ian (1987). The Guinness Encyclopaedia of Sports Records and Results. Guinness Superlatives. ISBN 0-85112-492-5.