Светско првенство во ракомет за жени 1986

Светско првенство во ракомет за жени 1986 — 9-то Светско првенство во ракомет за жени кое се одржало во Холандија. На турнирот вкупно учествувале 16 репрезентации.

Светско првенство во ракомет за жени 1986
Податоци за првенството
Домаќини Холандија
Репрезентации16 (од 4 конфедерации)
Конечен исход
Прваци СССР (2 титула)
Второпласиран Чехословачка
Третопласиран Норвешка
Статистики за првенството
Натпревари54
Дадени голови2212 (40.96 по натпр.)

Златниот медал го освоила репрезентацијата на СССР, победувајќи ја Чехословачка во финалето, додека бронзениот медал го освоила Норвешка[1][2].

КвалификацииУреди

Домаќин
Квалификувани од ЛОИ 1984
Квалификувани од Светско првенство Група Б*   Бугарија
Квалификуван од Азија
Квалификуван од Пан-американските игри 1986
Квалификувани од Африканско првенство 1985

Прва фазаУреди

Група AУреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   СССР 3 2 1 0 68 44 +24 5
0   Југославија 3 2 1 0 63 43 +20 5
0   Австрија 3 1 0 2 47 69 −22 2
0   Полска 3 0 0 3 45 67 −22 0
4 декември 1986
18:30
Југославија   25–15   Полска Херлен
(11–5)

4 декември 1986
20:30
СССР   30–15   Австрија Херлен
(11–9)

6 декември 1986
18:30
Југославија   24–14   Австрија Верт
(14–7)

6 декември 1986
20:30
СССР   24–15   Полска Верт
(13–8)

7 декември 1986
14:00
Австрија   18–15   Полска Ситард
(9–10)

7 декември 1986
16:00
СССР   14–14   Југославија Ситард
(9–7)

Група BУреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Источна Германија 3 2 1 0 71 39 +32 5
0   Унгарија 3 2 1 0 65 48 +17 5
0   Холандија 3 1 0 2 55 72 −17 2
0   САД 3 0 0 3 39 71 −32 0
4 декември 1986
18:30
Унгарија   30–15   САД Гронинген
(13–4)

4 декември 1986
20:30
Источна Германија   34–18   Холандија Гронинген
(14–9)

6 декември 1986
18:30
Источна Германија   23–7   САД Емен
(9–4)

6 декември 1986
20:30
Холандија   19–21   Унгарија Емен
(6–11)

7 декември 1986
14:00
Источна Германија   14–14   Унгарија Леуварден
(9–5)

7 декември 1986
16:00
Холандија   18–17   САД Леуварден
(12–8)

Група CУреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Норвешка 3 2 0 1 79 55 +24 4
0   Чехословачка 3 2 0 1 68 61 +7 4
0   Кина 3 1 1 1 57 66 −9 3
0   Јапонија 4 0 1 3 55 77 −22 1
4 декември 1986
18:30
Кина   20–19   Норвешка Енсхеде
(12–14)

4 декември 1986
20:30
Чехословачка   24–17   Јапонија Енсхеде
(13–11)

6 декември 1986
18:30
Норвешка   27–17   Чехословачка Апелдорн
(11–10)

6 декември 1986
20:30
Кина   20–20   Јапонија Апелдорн
(13–10)

7 декември 1986
14:00
Норвешка   33–18   Јапонија Арнем
(20–8)

7 декември 1986
16:00
Чехословачка   27–17   Кина Арнем
(14–8)

Група DУреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Романија 3 3 0 0 75 60 +15 6
0   Западна Германија 3 2 0 1 66 55 +11 4
0   Јужна Кореја 3 1 0 2 65 60 +5 2
0   Франција 3 0 0 3 45 76 −31 0
4 декември 1986
18:30
Романија   25–22   Јужна Кореја Леуварден
(10–12)

4 декември 1986
20:30
Западна Германија   21–17   Франција Леуварден
(11–10)

6 декември 1986
18:30
Романија   22–21   Западна Германија Гронинген
(10–9)

6 декември 1986
20:30
Јужна Кореја   27–11   Франција Гронинген
(13–6)

7 декември 1986
14:00
Западна Германија   24–16   Јужна Кореја Емен
(15–10)

7 декември 1986
16:00
Романија   28–17   Франција Емен
(16–5)

Главна фазаУреди

     Екипата ќе се натпреварува за 1–2 место
     Екипата ќе се натпреварува за 3–4 место

Група EУреди

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
  СССР 5 4 1 0 114 81 +33 9
  Источна Германија 5 3 1 1 117 93 +24 7
  Југославија 5 3 1 1 99 89 +10 7
  Унгарија 5 2 1 2 93 90 +1 5
  Холандија 5 1 0 4 92 124 -32 2
  Австрија 5 0 0 5 85 123 -38 0
9 декември 1986
18:30
Источна Германија   25–20   Австрија Алмере
(14–9)

9 декември 1986
18:30
СССР   27–17   Холандија Ден Хаг
(17–6)

9 декември 1986
18:30
Југославија   19–18   Унгарија Хорн
(9–8)

10 декември 1986
20:30
Источна Германија   27–17   Југославија Апелдорн
(14–7)

10 декември 1986
20:30
СССР   19–18   Унгарија Делфт
(8–7)

10 декември 1986
20:30
Холандија   22–17   Австрија Амстердам
(9–9)

12 декември 1986
18:30
СССР   24–17   Источна Германија Ден Хаг
(14–5)

12 декември 1986
18:30
Унгарија   22–19   Австрија Хорн
(10–9)

12 декември 1986
20:30
Југославија   25–16   Холандија Арнем
(13–8)

Група FУреди

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
  Чехословачка 5 4 0 1 111 101 +10 8
  Норвешка 5 3 1 1 117 90 +27 7
  Романија 5 3 1 1 123 112 +11 7
  Западна Германија 5 2 0 3 93 96 -3 4
  Кина 5 1 1 3 108 118 -10 3
  Јужна Кореја 5 0 1 4 96 123 -27 1
9 декември 1986
20:30
Чехословачка   19–13   Западна Германија Алмере
(8–5)

9 декември 1986
20:30
Норвешка   29–16   Јужна Кореја Ден Хаг
(10–7)

9 декември 1986
20:30
Романија   32–24   Кина Хорн
(16–10)

10 декември 1986
18:30
Чехословачка   22–21   Романија Амстердам
(12–11)

10 декември 1986
18:30
Кина   19–19   Јужна Кореја Апелдорн
(8–12)

10 декември 1986
18:30
Норвешка   19–14   Западна Германија Делфт
(9–8)

12 декември 1986
18:30
Норвешка   23–23   Романија Арнем
(10–11)

12 декември 1986
20:30
Западна Германија   21–20   Кина Ден Хаг

12 декември 1986
20:30
Чехословачка   26–23   Јужна Кореја Хорн
(14–13)

Група GУреди

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
  Полска 3 3 0 0 59 47 +12 6
  Јапонија 3 2 0 1 57 53 +4 4
  Франција 3 1 0 2 53 46 +7 2
  САД 3 0 0 3 45 68 -23 0
9 декември 1986
18:30
Полска   18–16   Јапонија Венендал
(13–5)

9 декември 1986
20:30
Франција   21–11   САД Венендал

10 декември 1986
18:30
Полска   19–17   Франција Схеидам
(10–7)

10 декември 1986
20:30
Јапонија   25–20   САД Схеидам
(14–8)

11 декември 1986
18:30
Полска   22–14   САД Бреда
(11–8)

11 декември 1986
20:30
Јапонија   16–15   Франција Бреда
(9–7)

Финални натпревариУреди

Натпревар за 11 местоУреди

13 декември 1986 Јужна Кореја   31-30 (Прод.)   Австрија Утрехт
(13-12)

Прод.: 23–23 Прод.: 2–2, 6–5

Натпревар за 9 местоУреди

13 декември 1986 Кина   22-17   Холандија Утрехт
(10-11)

Натпревар за 7 местоУреди

13 декември 1986 Западна Германија   18-17   Унгарија Утрехт
(9-8)

Натпревар за 5 местоУреди

13 декември 1986 Романија   28-26 (Прод.)   Југославија Утрехт
(10-13)

Прод.: 22–22 Прод.: 6–4

Натпревар за 3 местоУреди

14 декември 1986 Норвешка   23-19   Источна Германија Ротердам
(14-8)

ФиналеУреди

14 декември 1986 СССР   30-22   Чехословачка Ротердам
Kirtschik 14 (15-12) Ďurišinová 9

ТабелаУреди

# Екипа
    СССР
    Чехословачка
    Норвешка
4   Источна Германија
5   Романија
6   Југославија
7   Западна Германија
8   Унгарија
9   Кина
10   Холандија
11   Јужна Кореја
12   Австрија
13   Полска
14   Јапонија
15   Франција
16   САД
Се квалификува за ЛОИ 1984

Светски шампион 1986

 
СССР
2-ра титула

НаводиУреди

  1. Matthews/Morrison, Peter/Ian (1987). The Guinness Encyclopaedia of Sports Records and Results. Guinness Superlatives. ISBN 0-85112-492-5.
  2. „Women Handball World Championship 1986“. Todor 66.