Светско првенство во ракомет за жени 1957

Светско првенство во ракомет за жени 1957 — 1-то Светско првенство во ракомет за жени кое се одржало во Југославија. На турнирот вкупно учествувале 9 репрезентации.

Светско првенство во ракомет за жени 1957
Податоци за турнирот
Домаќини СФРЈ
Датуми13 јули – 20 јули
Екипи9
Конечен исход
Првак Чехословачка (1 титула)
Второпласиран Унгарија
Третопласиран Југославија
Статистикa за турнирот
Натпревари21
Дадени голови232 (11.05 по натпр.)

Златниот медал го освоила репрезентацијата на Чехословачка, победувајќи ја Унгарија во финалето, додека бронзениот медал го освоила Југославија.

Прва фаза

уреди

Група A

уреди
Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
  Данска 2 2 0 0 15 5 +10 4
  Австрија 2 1 0 1 7 10 –3 2
  Романија 2 0 0 2 2 9 –7 0
Австрија   3–1   Романија
Данска   6–1   Романија
Данска   9–4   Австрија

Група B

уреди
Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
  Чехословачка 2 2 0 0 13 8 +5 4
  Унгарија 2 1 0 1 13 10 +3 2
  Шведска 2 0 0 2 6 14 –8 0
Унгарија   9–2   Шведска
Чехословачка   8–4   Унгарија
Чехословачка   5–4   Шведска

Група C

уреди
Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
  Југославија 2 2 0 0 18 9 +9 4
  Западна Германија 2 1 0 1 13 11 +2 2
  Полска 2 0 0 2 7 18 –11 0
Југославија   11–3   Полска
Западна Германија   7–4   Полска
Југославија   7–6   Западна Германија

Главна фаза

уреди
     Екипата ќе се натпреварува за 1–2 место
     Екипата ќе се натпреварува за 3–4 место

Група I

уреди
Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
  Унгарија 2 1 1 0 15 9 +6 3
  Југославија 2 1 0 1 14 17 –3 2
  Данска 2 0 1 1 12 15 –3 1
Унгарија   10–4   Југославија
Унгарија   5–5   Данска
Југославија   10–7   Данска

Група II

уреди
Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
  Чехословачка 2 2 0 0 22 7 +15 4
  Западна Германија 2 1 0 1 14 18 –4 2
  Австрија 2 0 0 2 11 22 –11 0
Западна Германија   10–8   Австрија
Чехословачка   12–3   Австрија
Чехословачка   10–4   Западна Германија

Последна фаза

уреди
Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
  Полска 2 2 0 0 7 1 +6 4
  Шведска 2 1 0 1 3 5 –2 2
  Романија 2 0 0 2 1 5 –4 0
Полска   4–1   Шведска
Шведска   2–1   Романија
Полска   3–0   Романија

Финале

уреди
5/6 Данска   10–6   Австрија
3/4 Југославија   9–6   Западна Германија
1/2 Чехословачка   7–1   Унгарија

Табела

уреди

Место Екипа
    Чехословачка
    Унгарија
    Југославија
4   Западна Германија
5   Данска
6   Австрија
7   Полска
8   Шведска
9   Романија

Светски шампион 1957

 
Чехословачка
1-ва титула

Надворешни врски

уреди