Светско првенство во ракомет за жени

Светско првенство во ракомет за жени — меѓународно ракометно првенство во организција на Меѓународната ракометна федерација почнувајќи од 1957 г.

Моментална сезона или издание:
Светско првенство во ракомет за жени 2019
Спорт Ракомет
Основана1957
Број на екипи24
Континентмеѓународен (МРФ)
Тековен првакФранција Франција

Првенства

уреди

Првото светско првенство се одиграло во 1957 г. и на него учествувале девет репрезентации. Бројот на репрезентации пораснал на 24 во 1997. Низ историјата, доминантни биле европски екипи, така што Јужна Кореја во 1995 и Бразил во 2013 се единствените две репрезентации надвор од Европа кој успеале да освојат титула на првенството. Првите 5 турнири се одиграле на крајот на летото или на почетокот на есентта, а останатите биле одржани во ноември или декември.[1]

Година Домаќин Финале Натпревар за 3. место Екипи
Шампион Резултат Финалист Трето место Резултат Четврто место
1957
Детали
 
Југославија
 
Чехословачка
7–1  
Унгарија
 
Југославија
9–6  
Западна Германија
9
1962
Детали
 
Романија
 
Романија
8–5  
Данска
 
Чехословачка
6–5  
Југославија
9
1965
Детали
 
Западна Германија
 
Унгарија
5–3  
Југославија
 
Западна Германија
11–10  
Чехословачка
8
1968
 
Советски Сојуз
Турнирот бил откажан поради Советска интервенција над Чехословачка
1971
Детали
 
Холандија
 
Источна Германија
11–8  
Југославија
 
Унгарија
12–11 (2прод.)  
Романија
9
1973
Детали
 
Југославија
 
Југославија
16–11  
Романија
 
СССР
20–12  
Унгарија
12
1975
Детали
 
Советски Сојуз
 
Источна Германија
Бергеров систем  
СССР
 
Унгарија
Бергеров систем  
Романија
12
1978
Детали
 
Чехословачка
 
Источна Германија
Бергеров систем  
СССР
 
Унгарија
Бергеров систем  
Чехословачка
12
1982
Детали
 
Унгарија
 
СССР
Бергеров систем  
Унгарија
 
Југославија
Бергеров систем  
Источна Германија
12
1986
Детали
 
Холандија
 
СССР
30–22  
Чехословачка
 
Норвешка
23–19  
Источна Германија
16
1990
Детали
 
Јужна Кореја
 
СССР
24–22  
Југославија
 
Источна Германија
25–19  
Западна Германија
16
1993
Детали
 
Норвешка
 
Германија
22–21 (прод.)  
Данска
 
Норвешка
20–19  
Романија
16
1995
Детали
   
Австрија / Унгарија
 
Јужна Кореја
25–20  
Унгарија
 
Данска
25–24  
Норвешка
20
1997
Детали
 
Германија
 
Данска
33–20  
Норвешка
 
Германија
27–25  
Русија
24
1999
Детали
   
Норвешка / Данска
 
Норвешка
25–24 (2прод.)  
Франција
 
Австрија
31–28 (прод.)  
Романија
24
2001
Детали
 
Италија
 
Русија
30–25  
Норвешка
 
Југославија
42–40 (прод.)  
Данска
24
2003
Детали
 
Хрватска
 
Франција
32–29 (прод.)  
Унгарија
 
Јужна Кореја
31–29  
Украина
24
2005
Детали
 
Русија
 
Русија
28–23  
Романија
 
Унгарија
27–24  
Данска
24
2007
Детали
 
Франција
 
Русија
29–24  
Норвешка
 
Германија
36–35 (прод.)  
Романија
24
2009
Детали
 
Кина
 
Русија
25–22  
Франција
 
Норвешка
31–26  
Шпанија
24
2011
Детали
 
Бразил
 
Норвешка
32–24  
Франција
 
Шпанија
24–18  
Данска
24
2013
Детали
 
Србија
 
Бразил
22–20  
Србија
 
Данска
30–26  
Полска
24
2015
Детали
 
Данска
 
Норвешка
31–23  
Холандија
 
Романија
31–22  
Полска
24
2017
Детали
 
Германија
 
Франција
23–21  
Норвешка
 
Холандија
24–21  
Шведска
24
2019
Детали
 
Јапонија
24
2021
Детали
 
Шпанија
32
2023
Детали
     
Данска / Норвешка / Шведска
2025
Детали
 
Јужна Кореја

Медали по репрезентации

уреди

ИХФ ги признава само освоените медали освоени на првенствата одиграни во затворени сали.[2]

МестоЗемјаЗлатоСреброБронзаВкупно
1  Русија4004
2  Норвешка34310
3  СССР3216
4  Источна Германија3014
5  Франција2305
6  Унгарија1449
7  Југославија1326
8  Данска1225
9  Романија1214
10  Чехословачка1113
11  Германија1023
12  Јужна Кореја1012
13  Бразил1001
14  Холандија0112
15  Србија0101
16  Југославија0011
  Австрија0011
  Западна Германија0011
  Шпанија0011
Вкупно23232369

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. „Women's World Championships“. IHF. Архивирано од изворникот на 2017-08-17. Посетено на 5 December 2013.
  2. IHF official site (ihf.info): Page 51: MEDALS TABLE Архивирано на 11 март 2016 г.

Надворешни врски

уреди