Европско првенство во ракомет за жени 1998

Европското првенство во ракомет за жени 1998 се одржа во Холандија од 11 до 20 декември. Првенстовто го освои репрезентацијата на Норвешка по победата над репрезентацијата на Данска со резултат 24 - 16 во финалето.

1998 Европско првенство во ракомет за жени
Податоци за турнирот
Домаќини Холандија
Датуми11–20 декември
Екипи12 (од 1 конфедерација)
Одржувалишта(во 2 градови-домаќини)
Конечен исход
Првак Норвешка (1 титула)
Второпласиран Данска
Третопласиран Унгарија
Четвртопласиран Австрија

Градови домаќини Уреди

Европското ракометно првенство во 1998 година се одржа во следните градови:

Тимови Уреди

Group A Group B
  Украина   Данска
  Унгарија   Норвешка
  Австрија   Полска
  Холандија   Македонија
  Германија   Шпанија
  Романија   Русија

Прелиминарна фаза Уреди

Група A Уреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Австрија 5 4 0 1 134 118 +16 8
0   Унгарија 5 4 0 1 131 109 +22 8
0   Германија 5 4 0 1 117 119 −2 8
0   Украина 5 2 0 3 128 127 +1 4
0   Холандија 5 1 0 4 107 121 −14 2
0   Романија 5 0 0 5 120 143 −23 0
11 декември 1998
  Унгарија 28 – 24   Романија
  Австрија 24 – 25   Германија
  Украина 23 – 16   Холандија
13 декември 1998
  Холандија 19 – 28   Унгарија
  Романија 24 – 26   Австрија
  Германија 28 – 27   Украина
December 14, 1998
  Унгарија 21 – 26   Австрија
  Холандија 18 – 19   Германија
  Украина 32 – 24   Романија
16 декември 1998
  Австрија 30 – 24   Украина
  Романија 23 – 30   Холандија
  Унгарија 25 – 18   Германија
17 декември 1998
  Украина 22 – 29   Унгарија
  Германија 27 – 25   Романија
  Австрија 28 – 24   Холандија

Група B Уреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Норвешка 5 5 0 0 137 102 +35 10
0   Данска 5 4 0 1 138 115 +23 8
0   Полска 5 3 0 2 112 110 +2 6
0   Македонија 5 2 0 3 111 136 −25 4
0   Русија 5 0 1 4 112 128 −16 1
0   Шпанија 5 0 1 4 107 126 −19 1
11 декември 1998
  Полска 20 – 15   Шпанија
  Данска 37 – 21   Македонија
  Норвешка 25 – 20   Русија
12 декември 1998
  Русија 21 – 25   Полска
  Шпанија 23 – 26   Данска
  Македонија 23 – 27   Норвешка
14 декември 1998
  Македонија 27 – 22   Шпанија
  Норвешка 30 – 19   Полска
  Данска 27 – 22   Русија
16 декември 1998
  Русија 23 – 25   Македонија
  Норвешка 27 – 21   Шпанија
  Полска 21 – 29   Данска
17 декември 1998
  Шпанија 26 – 26   Русија
  Полска 27 – 15   Македонија
  Данска 19 – 28   Норвешка

Финална фаза Уреди

  Полуфинале Финале
             
19 декември 1998
    Австрија 24  
    Данска 35  
 
20 декември 1998
        Данска 16
      Норвешка 24
Натпревар за 3/4 место
19 декември 1998 20 декември 1998
    Норвешка 28     Австрија  24
    Унгарија 14       Унгарија  30

Распоред и статистики Уреди

Конечен распоред Уреди

    Норвешка
    Данска
    Унгарија
4   Австрија
5   Полска
6   Германија
7   Украина
8   Македонија
9   Русија
10   Холандија
11   Романија
12   Шпанија

Source: EuroHandball.com.[1]

Шампион на Европското првенство во ракомет за жени 1998

 
Норвешка
Прва Титула

Играчи во тимот

Ан Катрин Ериксен, Камила Карстенс, Сесил Леганџер,
Елизабет Хилмо, Елис Алсанд, Елс-Марте Сорли,
Хајди Тјугум, Жане Тувен, Жоанет Нилсен,
Ќерсти Грини (капитен), Мет Давидсен, Миа Хундвин,
Сахра Хаусман, Сив Хејм Сабое, Тонје Ларсен,
и Трин Халтвик.
Главен Тренер: Марит Брејвик.

Извор: Dagbladet.[2]

Наводи Уреди

  1. „2008 Women's European Championship. Final Round. Official result bulletin“. Европска Ракометна Федерација.
  2. „Norges lag“. Dagbladet (норвешки). 1998. Архивирано од изворникот на 2009-02-21. Посетено на 28 March 2010.