Светско првенство во ракомет за жени 1993

Светско првенство во ракомет за жени 1993 — 11-то Светско првенство во ракомет за жени кое се одржало во Норвешка. На турнирот вкупно учествувале 16 репрезентации.

Светско првенство во ракомет за жени 1993
Податоци за турнирот
Домаќини Норвешка
Датуми24 ноември – 5 декември 1993
Екипи16 (од 4 конфедерации)
Конечен исход
Првак Германија (1 титула)
Второпласиран Данска
Третопласиран Норвешка
Статистикa за турнирот
Натпревари54
Дадени голови2354 (43.59 по натпр.)

Златниот медал го освоила репрезентацијата на Германија, победувајќи ја Данска во финалето, додека бронзениот медал го освоила Норвешка[1][2].

КвалификацииУреди

Домаќин
Квалификувани од Светско првенство 1990
Квалификувани од Светско првенство Група Б
Квалификуван од Пан-американските игри 1991
Квалификувани од Африканско првенство 1992
Квалификувани од Азиско првенство 1993

Прва фазаУреди

     Екипата продолжува во следната фаза

Група AУреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Норвешка 3 3 0 0 61 47 +14 6
0   Унгарија 3 1 1 1 62 56 +6 3
0   Полска 3 1 1 1 61 67 −6 3
0   Шпанија 3 0 0 3 48 62 −14 0
24 ноември   Полска 20–19   Шпанија Осло
(9–10)

24 ноември   Норвешка 18–15   Унгарија Осло
(6–9)

26 ноември   Унгарија 25–25   Полска
(13–12)

26 ноември   Шпанија 16–20   Норвешка
(6–12)

27 ноември   Норвешка 23–16   Полска
(12–8)

27 ноември   Унгарија 22–13   Шпанија
(9–9)

Група BУреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Данска 3 3 0 0 78 69 +9 6
0   Русија 3 2 0 1 75 68 +7 4
0   Јужна Кореја 3 1 0 2 76 81 −5 2
0   Литванија 3 0 0 3 66 77 −11 0
24 ноември   Данска 25–23   Литванија
(13–12)

24 ноември   Русија 28–25   Јужна Кореја
(14–12)

26 ноември   Литванија 19–26   Русија
(11–13)

26 ноември   Јужна Кореја 25–29   Данска
(13–15)

27 ноември   Јужна Кореја 26–24   Литванија
(17–11)

27 ноември   Русија 21–24   Данска
(10–12)

Група CУреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Шведска 3 2 0 1 61 53 +8 4
0   Романија 3 2 0 1 67 57 +10 4
0   Германија 3 2 0 1 68 47 +21 4
0   Ангола 3 0 0 3 43 82 −39 0
24 ноември   Романија 26–16   Ангола
(10–6)

24 ноември   Германија 17–15   Шведска
(7–8)

26 ноември   Шведска 20–17   Романија
(11–12)

26 ноември   Ангола 8–30   Германија
(3–17)

27 ноември   Германија 21–24   Романија
(9–11)

27 ноември   Шведска 26–19   Ангола
(14–8)

Група DУреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Чехословачка* 3 3 0 0 65 53 +12 6
0   Австрија 3 2 0 1 63 48 +15 4
0   САД 3 1 0 2 58 76 −18 2
0   Кина 3 0 0 3 67 76 −9 0

* И покрај тоа што Чехословачка се раздели на Чешка и Словачка, земјите сепак се натпреваруваа со унифициран тим.

24 ноември   Кина 26–27   САД Берген
(17–13)

24 ноември   Австрија 13–16   Чехословачка Берген
(6–7)

26 ноември   САД 11–27   Австрија Берген
(3–13)

26 ноември   Чехословачка 26–20   Кина Берген
(13–10)

27 ноември   Австрија 23–21   Кина Берген
(14–11)

27 ноември   Чехословачка 23–20   САД Берген
(10–9)

Главна фазаУреди

     Екипата ќе се натпреварува за 1–2 место
     Екипата ќе се натпреварува за 3–4 место

Група 1Уреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Данска 5 4 0 1 143 122 +21 8
0   Норвешка 5 4 0 1 104 91 +13 8
0   Русија 5 2 1 2 113 109 +4 5
0   Унгарија 5 2 0 3 120 135 −15 4
0   Полска 5 1 1 3 117 136 −19 3
0   Јужна Кореја 5 1 0 4 136 140 −4 2
30 ноември   Норвешка 21–18   Јужна Кореја
(8–11)

30 ноември   Унгарија 24–24   Русија
(12–13)

30 ноември   Полска 25–30   Данска
(13–17)

1 декември   Русија 19–14   Норвешка
(9–8)

1 декември   Јужна Кореја 37–29   Полска
(18–14)

1 декември   Данска 37–23   Унгарија
(21–11)

3 декември   Норвешка 28–23   Данска
(13–9)

3 декември   Полска 22–21   Русија
(9–8)

3 декември   Унгарија 33–31   Јужна Кореја
(13–15)

Група 2Уреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Германија 5 4 0 1 109 82 +27 8
0   Романија 5 3 0 2 111 93 +18 6
0   Шведска 5 3 0 2 95 80 +15 6
0   Австрија 5 3 0 2 83 78 +5 6
0   Чехословачка 5 2 0 3 99 99 0 4
0   САД 5 0 0 5 69 134 −65 0
28 ноември   Романија 15–16   Австрија
(9–9)

28 ноември   Шведска 30–11   САД
(17–3)

28 ноември   Германија 22–21   Чехословачка
(13–10)

30 ноември   САД 12–24   Германија
(5–13)

30 ноември   Чехословачка 21–25   Романија
(11–10)

30 ноември   Австрија 17–11   Шведска
(9–4)

1 декември   Германија 25–10   Австрија
(9–4)

1 декември   Романија 30–15   САД
(17–5)

1 декември   Шведска 19–18   Чехословачка
(10–8)

Пласманска фазаУреди

Поразените од првата фаза се натпреваруваат за местата од 13–16.

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Литванија 3 3 0 0 88 59 +29 6
0   Кина 3 2 0 1 92 84 +8 4
0   Шпанија 3 1 0 2 64 79 −15 2
0   Ангола 3 0 0 3 60 82 −22 0
30 ноември   Шпанија 21–15   Ангола
(8–8)

30 ноември   Литванија 34–21   Кина
(18–9)

1 декември   Ангола 19–26   Литванија
(9–12)

1 декември   Кина 36–24   Шпанија
(17–11)

3 декември   Шпанија 19–28   Литванија
(7–14)

3 декември   Ангола 26–35   Кина
(15–17)

ФиналињаУреди

Натпревар за 11 местоУреди

5 декември   САД 21–29   Јужна Кореја Осло
(9–16)

Натпревар за 9 местоУреди

5 декември   Полска 17–22   Чехословачка Осло
(10–10)

Натпревар за 7 местоУреди

5 декември   Австрија 9–16   Унгарија Осло
(3–7)

Натпревар за 5 местоУреди

5 декември   Русија 25–19   Шведска Осло
(13–12)

Натпревар за 3 местоУреди

5 декември   Романија 19–20   Норвешка Осло
(9–11)

ФиналеУреди

5 декември   Данска 21–22 (Прод.)   Германија Осло
(8–8)

Прод.: 17–17 Прод.: 4–5

ТабелаУреди

Место Екипа
    Германија
    Данска
    Норвешка
4   Романија
5   Русија
6   Шведска
7   Унгарија
8   Австрија
9   Чехословачка*
10   Полска
11   Јужна Кореја
12   САД
13   Литванија
14   Кина
15   Шпанија
16   Ангола

Светски шампион 1993

 
Германија
1-ва титула

НаводиУреди

  1. Matthews/Morrison, Peter/Ian (1987). The Guinness Encyclopaedia of Sports Records and Results. Guinness Superlatives. ISBN 0-85112-492-5.
  2. „Women Handball World Championship 1986“. Todor 66.