Светско првенство во ракомет за жени 1975

Светско првенство во ракомет за жени 1975 — 6-то Светско првенство во ракомет за жени кое се одржало во СССР. На турнирот вкупно учествувале 12 репрезентации.

Светско првенство во ракомет за жени 1975
Податоци за првенството
Домаќини СССР
Репрезентации12 (од 4 конфедерации)
Одржувалишта(во 3 градови-домаќини)
Конечен исход
Прваци Источна Германија (2 титула)
Второпласиран СССР
Третопласиран Унгарија
Статистики за првенството
Натпревари36
Дадени голови985 (27.36 по натпр.)

Златниот медал го освоила репрезентацијата на Источна Германија, победувајќи ја СССР во финалето, додека бронзениот медал го освоила Унгарија[1][2].

КвалификацииУреди

Домаќин
Бранител на титулаѕа
Квалификуван од Африканско првенство 1974
Квалификуван од Азија
Квалификуван од Америка
Квалификувани од Европа

Прва фазаУреди

Група AУреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Романија 3 3 0 0 57 34 +23 6
0   Чехословачка 3 2 0 1 48 45 +3 4
0   Норвешка 3 1 0 2 38 42 −4 2
0   Јапонија 3 0 0 3 39 61 −22 0
3 декември 1975 Романија   24–18   Јапонија Вилнус
(12–8)

3 декември 1975 Чехословачка   21–12   Норвешка Вилнус

4 декември 1975 Романија   13–10   Норвешка Вилнус
(6–3)

4 декември 1975 Чехословачка   21–13   Јапонија Вилнус
(10–3)

5 декември 1975 Романија   20–6   Чехословачка Вилнус
(9–2)

5 декември 1975 Норвешка   16–8   Јапонија Вилнус
(9–5)

Група BУреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Југославија 3 3 0 0 68 20 +48 6
0   Унгарија 3 2 0 1 53 26 +27 4
0   Данска 3 1 0 2 43 41 +2 2
0   Тунис 3 0 0 3 17 94 −77 0
3 декември 1975 Унгарија   17–9   Данска Ростов на Дон
(7–6)

3 декември 1975 Југославија   41–3   Тунис Ростов на Дон
(20–2)

4 декември 1975 Унгарија   28–6   Тунис Ростов на Дон
(14–3)

4 декември 1975 Југославија   16–9   Данска Ростов на Дон

5 декември 1975 Југославија   11–8   Унгарија Ростов на Дон
(7–6)

5 декември 1975 Данска   25–8   Тунис Ростов на Дон
(13–4)

Група CУреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Источна Германија 3 2 1 0 63 24 +39 5
0   СССР 3 2 1 0 58 22 +36 5
0   Полска 3 1 0 2 35 45 −10 2
0   САД 3 0 0 3 18 83 −65 0
3 декември 1975 Источна Германија   24–6   Полска Киев
(9–4)

3 декември 1975 СССР   33–4   САД Киев
(11–2)

4 декември 1975 Полска   21–6   САД Киев

4 декември 1975 Источна Германија   10–10   СССР Киев

5 декември 1975 Источна Германија   29–8   САД Киев
(15–3)

5 декември 1975 СССР   15–8   Полска Киев
(9–3)

Финална фазаУреди

10-12 местоУреди

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
  Јапонија 2 2 0 0 43 20 +23 4
  САД 2 1 0 1 24 30 -6 2
  Тунис 2 0 0 2 23 40 -17 0
7 декември 1975 Јапонија   17–10   САД Вилнус
(6–5)

8 декември 1975 САД   14–13   Тунис Вилнус

9 декември 1975 Јапонија   26–10   Тунис Вилнус
(14–3)

7-9 местоУреди

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
  Полска 2 2 0 0 30 20 +10 4
  Норвешка 2 1 0 1 23 24 -1 2
  Данска 2 0 0 2 19 28 -9 0
7 декември 1975 Полска   14–11   Норвешка Вилнус
(9–5)

8 декември 1975 Полска   16–9   Данска Вилнус

9 декември 1975 Норвешка   12–10   Данска Вилнус
(8–4)

Финална групаУреди

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
  Источна Германија 5 4 1 0 60 49 +11 9
  СССР 5 3 1 1 70 58 +12 7
  Унгарија 5 3 0 2 52 46 +6 6
  Романија 5 2 0 3 65 55 +10 4
  Југославија 5 1 1 3 59 63 -4 3
  Чехословачка 5 0 1 4 43 78 -35 1
7 декември 1975 Источна Германија   10–9   Унгарија Киев
(6–6)

7 декември 1975
16:15
СССР   17–16   Романија Киев
(13–8)

7 декември 1975 Југославија   13–13   Чехословачка Киев
(7–4)

9 декември 1975 Источна Германија   13–12   Југославија Киев
(7–6)

9 декември 1975 СССР   16–8   Чехословачка Киев
(12–2)

9 декември 1975
18:15
Унгарија   11–10   Романија Киев
(9–6)

11 декември 1975 СССР   17–12   Југославија Киев
(7–6)

11 декември 1975 Унгарија   12–5   Чехословачка Киев
(6–1)

11 декември 1975
18:15
Источна Германија   10–7   Романија Киев
(5–4)

13 декември 1975
14:30
Романија   12–11   Југославија Киев
(6–6)

13 декември 1975 Источна Германија   17–11   Чехословачка Киев
(7–7)

13 декември 1975 Унгарија   12–10   СССР Киев
(6–5)

ТабелаУреди

# Екипа
    Источна Германија
    СССР
    Унгарија
4   Романија
5   Југославија
6   Чехословачка
7   Полска
8   Норвешка
9   Данска
10   Јапонија
11   САД
12   Тунис

Светски шампион 1975

 
Источна Германија
2-ра титула

НаводиУреди

  1. Matthews/Morrison, Peter/Ian (1987). The Guinness Encyclopaedia of Sports Records and Results. Guinness Superlatives. ISBN 0-85112-492-5.
  2. „Women Handball World Championship 1975“. Todor 66.