Светско првенство во ракомет за жени 1978

Светско првенство во ракомет за жени 1978 — 7-то Светско првенство во ракомет за жени кое се одржало во Чехословачка. На турнирот вкупно учествувале 12 репрезентации.

Светско првенство во ракомет за жени 1978
Податоци за турнирот
Домаќини Чехословачка
Датуми30 ноември – 10 декември
Екипи12 (од 4 конфедерации)
Одржувалишта(во 4 градови-домаќини)
Конечен исход
Првак Источна Германија (3 титула)
Второпласиран СССР
Третопласиран Унгарија
Статистикa за турнирот
Натпревари33
Дадени голови1007 (30.52 по натпр.)

Златниот медал го освоила репрезентацијата на Источна Германија, победувајќи ја СССР во финалето, додека бронзениот медал го освоила Унгарија[1][2].

Квалификации

уреди
Домаќин
Квалификувани од ЛОИ 1976
Квалификувани од Светско првенство Група Б
Квалификувани од Африкански игри 1978
Квалификуван од Азија
Квалификуван од Америка

Прва фаза

уреди

Група A

уреди
Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Источна Германија 3 3 0 0 57 35 +22 6
0   Југославија 3 2 0 1 58 50 +8 4
0   Романија 3 1 0 2 43 41 +2 2
0   Јужна Кореја 3 0 0 3 45 77 −32 0
30 ноември 1978
17:00
Југославија   28–21   Јужна Кореја Готвалдов
(14–10)

30 ноември 1978
18:30
Источна Германија   13–9   Романија Готвалдов
(7–6)

1 декември 1978
17:00
Југославија   16–14   Романија Готвалдов
(8–7)

1 декември 1978
18:30
Источна Германија   29–12   Јужна Кореја Готвалдов
(12–6)

2 декември 1978
15:00
Романија   20–12   Јужна Кореја Готвалдов
(11–6)

2 декември 1978
17:15
Источна Германија   15–14   Југославија Готвалдов
(7–7)

Група B

уреди
Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Чехословачка 3 3 0 0 62 28 +34 6
0   СССР 3 2 0 1 61 28 +33 4
0   Холандија 3 1 0 2 51 52 −1 2
0   Алжир 3 0 0 3 14 80 −66 0
30 ноември 1978
17:00
Чехословачка   31–5   Алжир Трнава
(19–1)

30 ноември 1978
18:30
СССР   26–12   Холандија Трнава
(15–7)

1 декември 1978
17:00
Чехословачка   20–13   Холандија Трнава
(12–4)

1 декември 1978
18:30
СССР   23–5   Алжир Трнава
(13–1)

2 декември 1978
15:30
Холандија   26–4   Алжир Трнава
(13–0)

2 декември 1978
17:15
Чехословачка   11–10   СССР Трнава
(5–5)

Група C

уреди
Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Унгарија 3 3 0 0 70 39 +31 6
0   Полска 3 2 0 1 58 52 +6 4
0   Западна Германија 3 1 0 2 50 45 +5 2
0   Канада 3 0 0 3 32 74 −42 0
30 ноември 1978
17:00
Полска   28–16   Канада Клеб
(14–4)

30 ноември 1978
18:30
Унгарија   23–15   Западна Германија Клеб
(10–5)

1 декември 1978
17:00
Полска   16–15   Западна Германија Клеб
(5–8)

1 декември 1978
18:30
Унгарија   26–10   Канада Клеб
(15–6)

2 декември 1978
15:30
Западна Германија   20–6   Канада Клеб
(10–2)

2 декември 1978
17:15
Унгарија   21–14   Полска Клеб
(12–9)

Финална фаза

уреди

Група 7-9

уреди
Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
  Романија 2 2 0 0 35 26 +9 4
  Западна Германија 2 1 0 1 27 27 0 2
  Холандија 2 0 0 2 36 45 -9 0
5 декември 1978 Романија   10–7   Западна Германија Братислава
(6–3)

6 декември 1978
14:30
Западна Германија   20–17   Холандија Братислава
(13–8)

7 декември 1978 Романија   25–19   Холандија Братислава
(14–8)

Финална група

уреди
Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
  Источна Германија 5 4 0 1 82 55 +27 8
  СССР 5 4 0 1 75 52 +23 8
  Унгарија 5 3 0 2 67 73 -6 6
  Чехословачка 5 2 1 2 72 60 +12 5
  Југославија 5 1 1 3 68 71 -3 3
  Полска 5 0 0 5 50 103 -53 0
5 декември 1978
15:30
Источна Германија   25–10   Полска
(11–4)

5 декември 1978
18:30
Чехословачка   13–13   Југославија
(8–7)

5 декември 1978
20:00
СССР   19–13   Унгарија
(9–5)

6 декември 1978
16:00
Југославија   18–14   Полска
(8–4)

6 декември 1978
18:30
Унгарија   14–13   Чехословачка
(9–5)

6 декември 1978
20:00
СССР   14–12   Источна Германија
(10–5)

8 декември 1978
16:00
Источна Германија   14–5   Унгарија
(7–2)

8 декември 1978
18:30
Чехословачка   22–7   Полска
(10–4)

8 декември 1978
20:00
СССР   15–11   Југославија
(10–5)

10 декември 1978
10:30
Унгарија   14–12   Југославија
(8–7)

10 декември 1978
15:00
СССР   17–5   Полска
(7–1)

10 декември 1978
16:30
Источна Германија   16–12   Чехословачка
(8–5)

Табела

уреди

# Екипа
    Источна Германија
    СССР
    Унгарија
4   Чехословачка
5   Југославија
6   Полска
7   Романија
8   Западна Германија
9   Холандија
10-12   Јужна Кореја
  Канада
  Алжир
Се квалификува за ЛОИ 1980

Светски шампион 1978

 
Источна Германија
3-та титула

Наводи

уреди
  1. Matthews/Morrison, Peter/Ian (1987). The Guinness Encyclopaedia of Sports Records and Results. Guinness Superlatives. ISBN 0-85112-492-5.
  2. „Women Handball World Championship 1978“. Todor 66.