Европско првенство во ракомет за жени 1994

Европското (прво) првенство во ракомет за жени 1994 беше одржано во Германија од 17 до 25 септември. Првенството го освои репрезентацијата на Данска по победата над Германија со резултат од 27 - 23 во финалниот меч.

1994 Европско првенство во ракомет за жени
Податоци за првенството
Домаќини Германија
Траење17–25 септември
Репрезентации12 (од 1 конфедерација)
Одржувалишта(во 4 градови-домаќини)
Конечен исход
Прваци Данска (1 титула)
Второпласиран Германија
Третопласиран Норвешка
Четвртопласиран Унгарија

ДомаќиниУреди

Европското првенство во ракомет за жени се одржа во следните градови:

ТимовиУреди

Group A Group B
  Австрија   Чешка
  Хрватска   Германија
  Данска   Унгарија
  Норвешка   Романија
  Шведска   Русија
  Украина   Словачка

Прелиминарна фазаУреди

Група AУреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Данска 5 5 0 0 130 100 +30 10
0   Норвешка 5 3 0 2 92 89 +3 6
0   Хрватска 5 3 0 2 88 92 −4 6
0   Шведска 5 2 0 3 110 125 −15 4
0   Австрија 5 1 0 4 94 98 −4 2
0   Украина 5 1 0 4 96 106 −10 2
17 септември 1994
  Норвешка 25 – 23   Шведска
  Данска 26 – 20   Хрватска
  Австрија 24 – 16   Украина
18 септември 1994
  Хрватска 14 – 13   Австрија
  Шведска 20 – 32   Данска
  Украина 16 – 19   Норвешка
19 септември 1994
  Шведска 24 – 23   Украина
  Норвешка 15 – 16   Хрватска
  Данска 28 – 21   Австрија
21 септември 1994
  Хрватска 20 – 17   Шведска
  Австрија 11 – 14   Норвешка
  Данска 21 – 20   Украина
22 септември 1994
  Украина 21 – 18   Хрватска
  Австрија 25 – 26   Шведска
  Норвешка 19 – 23   Данска

Група BУреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Германија 5 4 0 1 107 98 +9 8
0   Унгарија 5 3 1 1 116 107 +9 7
0   Русија 5 3 0 2 117 89 +28 6
0   Чешка 5 2 0 3 98 98 0 4
0   Романија 5 2 0 3 88 98 −10 4
0   Словачка 5 0 1 4 82 118 −36 1
17 септември 1994
  Германија 23 – 21   Русија
  Романија 22 – 16   Словачка
  Унгарија 25 – 19   Чешка
18 септември 1994
  Чешка 21 – 22   Германија
  Русија 21 – 14   Романија
  Словачка 23 – 23   Унгарија
19 септември 1994
  Романија 16 – 24   Унгарија
  Германија 20 – 13   Словачка
  Русија 17 – 19   Чешка
21 септември 1994
  Словачка 14 – 31   Русија
  Романија 18 – 17   Чешка
  Унгарија 25 – 22   Германија
22 септември 1994
  Чешка 22 – 16   Словачка
  Унгарија 19 – 27   Русија
  Германија 20 – 18   Романија

Конечна фазаУреди

  Полуфинале Финале
             
24 септември 1994
    Данска 29  
    Унгарија 28  
 
25 септември 1994
        Данска 27
      Германија 23
3-то/4-то место
24 септември 1994 25 септември 1994
    Германија 22     Унгарија  19
    Норвешка 18       Норвешка  24

Конечен распоредУреди

    Данска
    Германија
    Норвешка
4   Унгарија
5   Хрватска
6   Русија
7   Шведска
8   Чешка
9   Австрија
10   Романија
11   Украина
12   Словачка