Светско првенство во ракомет за жени 1997

Светско првенство во ракомет за жени 1997 — 13-то Светско првенство во ракомет за жени кое се одржало во Германија. На турнирот вкупно учествувале 24 репрезентации.

Светско првенство во ракомет за жени 1997
Податоци за турнирот
Домаќини Германија
Екипи24
Конечен исход
Првак Данска (1 титула)
Второпласиран Норвешка
Третопласиран Германија
Четвртопласиран Русија
Статистикa за турнирот
Натпревари80
Дадени голови4079 (50.99 по натпр.)
Најдобар стрелец Индира Кастратовиќ (МКД) (71 голови)

Златниот медал го освоила репрезентацијата на Данска, победувајќи ја Норвешка во финалето, додека бронзениот медал го освоила Русија.

Група A уреди

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
  Германија 5 5 0 0 153 92 +61 10
  Полска 5 4 0 1 129 114 +15 8
  Австрија 5 3 0 2 132 115 +17 6
  Ангола 5 1 1 3 126 143 –17 3
  Јапонија 5 1 1 3 105 130 –25 3
  Бразил 5 0 0 5 104 155 –51 0
GER : JPN 32:17 (16:7) 
AUT : BRA 36:23 (18:12) 
POL : ANG 29:24 (15:10) 
JPN : AUT 16:24 ( 8:13) 
BRA : POL 19:32 ( 7:15) 
ANG : GER 20:32 (11:12)
JPN : BRA 25:21 (10:9)  
GER : POL 29:19 (14:9) 
AUT : ANG 29:22 (13:9) 
GER : BRA 32:18 (17:6) 
ANG : JPN 30:30 (15:16) 
POL : AUT 26:25 (14:11) 
BRA : ANG 23:30 (12:17) 
POL : JPN 23:17 (12:10) 
AUT : GER 18:28 (10:14)

Група B уреди

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
  Хрватска 5 5 0 0 146 90 +56 10
  Норвешка 5 4 0 1 155 93 +52 8
  Франција 5 3 0 2 140 95 +45 6
  Белорусија 5 2 0 3 122 125 –3 3
  Канада 5 0 1 4 77 139 –62 1
  Узбекистан 5 0 1 4 83 181 –98 1
CRO : CAN 27:14 (16:6) 
NOR : BLR 34:21 (14:12)
FRA : UZB 39:17 (17:8) 
UZB : CRO 15:45 (10:19) 
CAN : NOR 15:32 ( 7:17)
BLR : FRA 17:30 (10:15) 
CAN : BLR 13:30 ( 7:10)
NOR : UZB 44:13 (20:5) 
CRO : FRA 21:20 ( 7:13) 
CRO : BLR 28:19 (12:9) 
UZB : CAN 18:18 (10:8) 
FRA : NOR 19:23 (10:9)
BLR : UZB 35:20 (14:9)
FRA : CAN 32:17 (18:7) 
NOR : CRO 22:25 (11:13)

Група C уреди

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
  Јужна Кореја 5 5 0 0 160 101 +59 10
  Унгарија 5 4 0 1 156 102 +54 8
  Романија 5 3 0 2 153 124 +29 6
  Брег на Слоновата Коска 5 2 0 3 121 129 –8 4
  Алжир 5 1 0 4 101 146 –45 2
  Уругвај 5 0 0 5 74 163 –89 0
ROM : ALG 44:23 (25:9) 
HUN : URU 36:12 (19:7) 
KOR : CIV 30:24 (18:12) 
URU : ROM 15:34 ( 9:14) 
CIV : HUN 21:33 ( 6:17) 
ALG : KOR 16:35 ( 5:18) 
ROM : HUN 26:30 (14:19) 
ALG : CIV 20:21 ( 9:12) 
KOR : URU 35:11 ( 15:4) 
ROM : CIV 28:26 (12:10) 
URU : ALG 18:29 ( 5:15) 
HUN : KOR 29:30 (17:16) 
CIV : URU 29:18 (15:6) 
HUN : ALG 28:13 (16:5) 
KOR : ROM 30:21 (13:12)

Група D уреди

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
  Русија 5 4 1 0 128 111 +17 9
  Македонија 5 3 1 1 124 115 +9 7
  Данска 5 3 1 1 161 114 +47 7
  Чешка 5 2 1 2 136 145 –9 4
  Словенија 5 0 1 4 136 158 –12 1
  Кина 5 0 0 5 118 160 –42 0
MKD : SLO 26:22 (11:11)
RUS : CZE 27:24 (10:12)
DEN : CHN 38:16 (17:9)
SLO : RUS 27:30 (11:15)
CHN : MKD 24:30 (11:19)
CZE : DEN 27:41 (12:23) 
RUS : MKD 22:19 ( 9:8) 
CZE : CHN 30:25 (14:13) 
DEN : SLO 37:24 (22:09) 
SLO : CZE 28:31 (10:18)
RUS : CHN 27:19 (16:7) 
MKD : DEN 25:23 (15:8)
CHN : SLO 34:35 (19:17) 
MKD : CZE 24:24 (9:12) 
DEN : RUS 22:22 (12:12)

Финална фаза уреди

Шеснаесетфинале   Четвртфинале   Полуфинале   Финале
B1    Хрватска 30  
A4    Ангола 22     B1    Хрватска 21  
D3    Данска 30     D3    Данска 25  
C2    Унгарија 25       D3    Данска 32  
B3    Франција 20       D1    Русија 22  
A2    Полска 30     A2    Полска 19
D1    Русија 28     D1    Русија 24  
C4    Брег на Слоновата Коска 20       D3    Данска 33
C3    Романија 33       B2    Норвешка 20
D2    Македонија 37     D2    Македонија 19  
A1    Германија 33     A1    Германија 24  
B4    Белорусија 23       A1    Германија 23
A3    Австрија 18       B2    Норвешка 25  
B2    Норвешка 24     B2    Норвешка 27 Трето место
C1    Јужна Кореја 29     C1    Јужна Кореја 21   D1    Русија 25
D4    Чешка 26   A1    Германија 27
FRA : POL 20:30 (11:16) 
GER : BLR 33:23 (16:8) 
AUT : NOR 18:24 (12:6) 
CRO : ANG 30:22 (14:8) 
KOR : CZE 29:26 (16:10) 
DEN : HUN 30:25 (19:12) 
ROM : MKD 33:37 (33:37 - 27:27 - 29:29 - 15:13) 
RUS : CIV 28:20 (11:11)

Четвртфинале уреди

GER : MKD 24:19 (13:7) 
POL : RUS 19:24 ( 8:13) 
DEN : CRO 25:21 (14:7) 
KOR : NOR 21:27 (12:15)

Полуфинале уреди

за 1-4 место
GER : NOR 23:25 ( 9:11) 
DEN : RUS 32:22 (19:12)

5-8 место

KOR : MKD 34:26 (22:12) 
POL : CRO 19:20 ( 8:9)

Финале уреди

за 1-2 NOR : DEN 20:33 (11:14) 
за 3-4 GER : RUS 27:25 (16:12) 
за 5-6 KOR : CRO 33:32 (28:28 - 14:15) 
за 7-8 MKD : POL 36:34 (30:30 - 18:12)

Табела уреди

1   Данска
2   Норвешка
3   Германија
4   Русија
5   Јужна Кореја
6   Хрватска
7   Македонија
8   Полска
9   Унгарија
10   Франција
11   Австрија
12   Романија
13   Чешка
14   Брег на Слоновата Коска
15   Ангола
16   Белорусија
17   Јапонија
18   Словенија
19   Алжир
20   Канада
21   Узбекистан
22   Кина
23   Бразил
24   Уругвај

Светски шампион 1995

 
Данска
1-ва титула

Наводи уреди

Извор: Меѓународна ракометна федерација Архивирано на 6 октомври 2007 г.