Светско првенство во ракомет за жени 2017

Светско првенство во ракомет за жени 2017 — 23-то Светско првенство во ракомет за жени кое се одржало во Германија во периодот од 1 до 17 декември 2017 година[1]. На турнирот вкупно учествувале 24 репрезентации.

Светско првенство во ракомет за жени 2017
Податотека:2017 World Women's Handball Championship.png
Податоци за првенството
Домаќини Германија
Траење1–17 декември
Репрезентации24 (од 4 конфедерации)
Одржувалишта(во 6 градови-домаќини)
Конечен исход
Прваци Франција (2 титула)
Второпласиран Норвешка
Третопласиран Холандија
Четвртопласиран Шведска
Статистики за првенството
Натпревари84
Дадени голови4384 (52.19 по натпр.)
Гледачи236.613 (2.817 по натпр.)

Златниот медал го освоила репрезентацијата на Франција[2], победувајќи ја Норвешка во финалето, додека бронзениот медал го освоила Холандија.

СалиУреди

Турнирот се одиграл на следните места: Биетигхајм-Бисинген, Магдебург, Олденбург, Лајпциг, Трир и Хамбург како последни четири места[3]

Биетигхајм-Бисинген Хамбург
ЕгеТранс арена
Капацитет: 4,500
Барклејкард Арена
Капацитет: 12,500
   
Магдебург Олденбург
ГЕТЕК Арена
Капацитет: 6,200
ЕВЕ Арена
Капацитет: 5,250
   
Лајпциг Трир
Арена Лајпциг
Капацитет: 6,250
Арена Трир
Капацитет: 4,100
   

КвалификацииУреди

Натпреварување Дата Број на места Квалификувани
Домаќин 15 декември2011 1   Германија
Светско првенство 2015 5–20 декември2015 1   Норвешка
Африканско првенство во ракомет за жени 2016 28 ноември – 7 декември2016 3   Ангола
  Камерун
  Тунис
Европско првенство во ракомет за жени 2016 4–18 декември2016 3   Данска
  Франција
  Холандија
Азиско првенство во ракомет за жени 2017 13–22 март2017 3   Кина
  Јапонија
  Јужна Кореја
Европски квалификации 9–15 јуни 2017 9   Чешка
  Унгарија
  Црна Гора
  Романија
  Русија
  Србија
  Словенија
  Шпанија
  Шведска
Пан-американски игри 2017 18–25 јуни 2017 3   Аргентина
  Бразил
  Парагвај
Посебен позив 1   Полска[4]

Квалификувани екипиУреди

Земја Квалификувана како Дата на квалификување Претходно учество на турнирот1
  Германија Домаќин 15 декември 2011 110 (1993, 1995, 1997, 1999, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015)
  Норвешка 2015 светски шампион 20 декември 2015 180 (1971, 1973, 1975, 1982, 1986, 1990, 1993, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015)
  Ангола Финалист од Африканско првенство 2016 5 декември 2016 130 (1990, 1993, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015)
  Тунис Финалист од Африканско првенство 2016 5 декември 2016 80 (1975, 2001, 2003, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015)
  Камерун Трето место од Африканско првенство 2016 7 декември 2016 10 (2005)
  Холандија Полуфиналист од Европско првенство 2016 14 декември 2016 100 (1971, 1973, 1978, 1986, 1999, 2001, 2005, 2011, 2013, 2015)
  Данска Полуфиналист од Европско првенство 2016 14 декември 2016 180 (1957, 1962, 1965, 1971, 1973, 1975, 1990, 1993, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2009, 2011, 2013, 2015)
  Франција Полуфиналист од Европско првенство 2016 14 декември 2016 120 (1986, 1990, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015)
  Јужна Кореја Финалист од Азиско првенство 2017 20 март 2017 160 (1978, 1982, 1986, 1990, 1993, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015)
  Јапонија Финалист од Азиско првенство 2017 20 март 2017 170 (1962, 1965, 1971, 1973, 1975, 1986, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015)
  Кина Трето место од Азиско првенство 2017 22 март 2017 140 (1986, 1990, 1993, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015)
  Шведска Европски квалификации - победник 13 јуни 2017 80 (1957, 1990, 1993, 1995, 2001, 2009, 2011, 2015)
  Романија Европски квалификации - победник 13 јуни 2017 220 (1957, 1962, 1965, 1971, 1973, 1975, 1978, 1982, 1986, 1990, 1993, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015)
  Србија Европски квалификации - победник 14 јуни 2017 20 (2013, 2015)
  Унгарија Европски квалификации 14 јуни 2017 200 (1957, 1962, 1965, 1971, 1973, 1975, 1978, 1982, 1986, 1993, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2013, 2015)
  Шпанија Европски квалификации - победник 14 јуни 2017 80 (1993, 2001, 2003, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015)
  Црна Гора Европски квалификации - победник 15 јуни 2017 30 (2011, 2013, 2015)
  Словенија Европски квалификации - победник 15 јуни 2017 40 (1997, 2001, 2003, 2005)
  Чешка Европски квалификации - победник 15 јуни 2017 50 (1995, 1997, 1999, 2003, 2013)
  Русија Европски квалификации - победник 15 јуни 2017 110 (1993, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2015)
  Полска[4] Wildcard 23 јуни 2017 150 (1957, 1962, 1965, 1973, 1975, 1978, 1986, 1990, 1993, 1997, 1999, 2005, 2007, 2013, 2015)
  Бразил Финалист од Пан-американски игри 2017 24 јуни 2017 110 (1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015)
  Аргентина Финалист од Пан-американски игри 2017 24 јуни 2017 80 (1999, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015)
  Парагвај Трето место од Пан-американски игри 2017 25 јуни 2017 20 (2007, 2013)
1 Bold значи дека земјата била шампион, Коси значи дека екипата била домаќин на првенството.

ЖдрепкаУреди

Ждрепката се одржила на 27 јуни 2017 во Хамбург, Германија.[5][6]

ШешириУреди

Групите биле составени на 26 јуни 2017.[7]

Шешир 1 Шешир 2 Шешир 3 Шешир 4 Шешир 5 Шешир 6

СудииУреди

Биле избрани следните 16 судии:[8][9]

Судија
  Аргентина Хулиан Грило
Себастијан Ленци
  Данска Карина Кристијансен
Лин Хансен
  Франција Шерлот Бонавентура
Жулие Бонавентура
  Германија Роберт Шулц
Тобиас Тониес
  Унгарија Питер Хорват
Балаш Мартон
  Јапонија Којоши Хизаки
Томозаку Икебучи
  Црна Гора Иван Павичевиќ
Милош Ражнатовиќ
  Норвешка Кјерсти Арнстен
Гуро Роен

Судии
  Русија Викториа Аплаиџе
Татјана Березкина
  Словенија Бојан Лах
Давид Сок
  Србија Вања Антиќ
Јелена Јаковљевиќ
  Јужна Кореја Ко Бон-ок
Ли Се-ок
  Шпанија Игнасио Гарсија
Андреу Марин
  Шведска Мирза Куртагиќ
Матијас Ветервик
  Тунис Самир Кричен
Самир Маклуф
  Турција Ќуршад Ердоган
Ибрахим Оздениз

Прва фазаУреди

Распоредот беше објавен на 30 јуни 2017 година[10] со точни времиња на почеток потврдени на 10 јули 2017 година.[11]

Сите натпревари биле одиграни според (UTC+1).

Група AУреди

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Квалификации
1   Романија 5 4 0 1 123 112 +11 8 Шеснаесетфинале
2   Франција 5 3 1 1 135 98 +37 7[б 1]
3   Шпанија 5 3 1 1 135 109 +26 7[lower-alpha 1]
4   Словенија 5 3 0 2 138 134 +4 6
5   Ангола 5 1 0 4 124 141 −17 2
6   Парагвај 5 0 0 5 95 156 −61 0
Извор: IHF
Правила за класификација: 1) points; 2) head-to-head points; 3) head-to-head goal difference; 4) head-to-head number of goals scored; 5) Goal difference.
Notes:
  1. Spain 25–25 France
2 декември 2017
14:00
Романија   29–17   Парагвај Арена Трир, Трир
Гледачи: 2,369
Судии: Хизаки, Икебучи (JPN)
(16–7)
  4×  Извештај  1× 
2 декември 2017
18:00
Франција   23–24   Словенија Арена Трир, Трир
Гледачи: 3,317
Судии: Грило, Ленци (ARG)
(10–13)
  2×  Извештај   4× 
2 декември 2017
20:30
Шпанија   28–24   Ангола Арена Трир, Трир
Гледачи: 3,042
Судии: Равичевиќ, Ражнатовиќ (MNE)
(15–13)
  3×  Извештај   2× 

3 декември 2017
14:00
Словенија   28–31   Романија Арена Трир, Трир
Гледачи: 2,411
Судии: Равичевиќ, Ражнатовиќ (MNE)
(14–14)
  1×  Извештај   4× 
3 декември 2017
18:00
Ангола   19–26   Франција Арена Трир, Трир
Гледачи: 2,227
Судии: Кричен, Маклуф (TUN)
(10–11)
  4×  1×  Извештај   2× 
3 декември 2017
20:30
Парагвај   15–32   Шпанија Арена Трир, Трир
Гледачи: 1,723
Судии: Грило, Ленци (ARG)
(6–16)
  2×  1×  Извештај   1× 

5 декември 2017
14:00
Словенија   32–25   Ангола Арена Трир, Трир
Гледачи: 1,303
Судии: Равичевиќ, Ражнатовиќ (MNE)
(15–15)
  4×  Извештај   3× 
5 декември 2017
18:00
Франција   35–13   Парагвај Арена Трир, Трир
Гледачи: 1,678
Судии: Хизаки, Икебучи (JPN)
(14–10)
  1×  Извештај   1× 
5 декември 2017
20:30
Романија   19–17   Шпанија Арена Трир, Трир
Гледачи: 1,724
Судии: Грило, Ленци (ARG)
(9–7)
  2×  Извештај   3× 

7 декември 2017
14:00
Парагвај   22–28   Словенија Арена Трир, Трир
Гледачи: 1,590
Судии: Кричен, Маклуф (TUN)
(9–18)
  2×  Извештај   2× 
7 декември 2017
18:00
Романија   27–24   Ангола Арена Трир, Трир
Гледачи: 3,123
Судии: Хизаки, Икебучи (JPN)
(14–14)
  4×  Извештај   4× 
7 декември 2017
20:30
Шпанија   25–25   Франција Арена Трир, Трир
Гледачи: 3,316
Судии: Равичевиќ, Ражнатовиќ (MNE)
(10–11)
  4×  Извештај   1× 

8 декември 2017
14:00
Ангола   32–28   Парагвај Арена Трир, Трир
Гледачи: 1,123
Судии: Хизаки, Икебучи (JPN)
(16–17)
  3×  Извештај   2×  1× 
8 декември 2017
18:00
Франција   26–17   Романија Арена Трир, Трир
Гледачи: 3,824
Судии: Кричен, Маклуф (TUN)
(17–7)
 2×  Извештај   3× 
8 декември 2017
20:30
Шпанија   33–26   Словенија Арена Трир, Трир
Гледачи: 3,422
Судии: Куртагиќ, Ветервик (SWE)
(13–14)
  2×  Извештај   2× 

Група BУреди

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Квалификации
1   Шведска 5 4 0 1 160 139 +21 8[б 1] Шеснаесетфинале
2   Норвешка 5 4 0 1 163 110 +53 8[lower-alpha 2]
3   Унгарија 5 3 0 2 138 127 +11 6
4   Чешка 5 2 0 3 134 147 −13 4[б 2]
5   Полска 5 2 0 3 144 145 −1 4[lower-alpha 3]
6   Аргентина 5 0 0 5 102 173 −71 0
Извор: IHF
Правила за класификација: 1) points; 2) head-to-head points; 3) head-to-head goal difference; 4) head-to-head number of goals scored; 5) Goal difference.
Notes:
  1. Norway 28–31 Sweden
  2. Poland 25–29 Czech Republic
2 декември 2017
14:00
Чешка   28–22   Аргентина ЕгеТранс арена, Биетигхајм-Бисинген
Гледачи: 2,363
Судии: Ко, Ли (KOR)
(15–9)
  2×  Извештај  3× 
2 декември 2017
18:00
Шведска   30–33   Полска ЕгеТранс арена, Биетигхајм-Бисинген
Гледачи: 3,620
Судии: Шулц, Тониес (GER)
(15–17)
  3×  Извештај   3× 
2 декември 2017
20:30
Норвешка   30–22   Унгарија ЕгеТранс арена, Биетигхајм-Бисинген
Гледачи: 3,620
Судии: Кристијансен, Хансен (DEN)
(21–11)
  1×  Извештај   3× 

3 декември 2017
14:00
Полска   25–29   Чешка ЕгеТранс арена, Биетигхајм-Бисинген
Гледачи: 2,720
Судии: Кристијансен, Хансен (DEN)
(15–12)
  1×  Извештај   4× 
3 декември 2017
18:00
Унгарија   22–25   Шведска ЕгеТранс арена, Биетигхајм-Бисинген
Гледачи: 3,620
Судии: Ко, Ли (KOR)
(11–11)
  2×  Извештај   3× 
3 декември 2017
20:30
Аргентина   21–36   Норвешка ЕгеТранс арена, Биетигхајм-Бисинген
Гледачи: 3,620
Судии: Аплаиџе, Березкина (RUS)
(13–18)
  2×  Извештај   1× 

5 декември 2017
14:00
Унгарија   33–15   Аргентина ЕгеТранс арена, Биетигхајм-Бисинген
Гледачи: 2,110
Судии: Шулц, Тониес (GER)
(18–7)
  3×  Извештај  
5 декември 2017
18:00
Шведска   36–32   Чешка ЕгеТранс арена, Биетигхајм-Бисинген
Гледачи: 2,600
Судии: Аплаиџе, Березкина (RUS)
(16–18)
  2×  Извештај   2× 
5 декември 2017
20:30
Норвешка   35–20   Полска ЕгеТранс арена, Биетигхајм-Бисинген
Гледачи: 2,600
Судии: Ко, Ли (KOR)
(18–11)
  2×  Извештај  2× 

7 декември 2017
14:00
Полска   28–31   Унгарија ЕгеТранс арена, Биетигхајм-Бисинген
Гледачи: 1,570
Судии: Аплаиџе, Березкина (RUS)
(11–13)
  2×  Извештај   3×  1× 
7 декември 2017
18:00
Шведска   38–24   Аргентина ЕгеТранс арена, Биетигхајм-Бисинген
Гледачи: 2,200
Судии: Кристијансен, Хансен (DEN)
(17–13)
  2×  1×  Извештај   1× 
7 декември 2017
20:30
Чешка   16–34   Норвешка ЕгеТранс арена, Биетигхајм-Бисинген
Гледачи: 2,300
Судии: Шулц, Тониес (GER)
(7–20)
  2×  Извештај   2× 

8 декември 2017
14:00
Аргентина   20–38   Полска ЕгеТранс арена, Биетигхајм-Бисинген
Гледачи: 1,100
Судии: Шулц, Тониес (GER)
(9–19)
  2×  Извештај  
8 декември 2017
18:00
Чешка   29–30   Унгарија ЕгеТранс арена, Биетигхајм-Бисинген
Гледачи: 3,620
Судии: Кристијансен, Хансен (DEN)
(14–17)
  3×  Извештај   2× 
8 декември 2017
20:30
Норвешка   28–31   Шведска ЕгеТранс арена, Биетигхајм-Бисинген
Гледачи: 3,620
Судии: Ко, Ли (KOR)
(18–16)
  3×  Извештај   3× 

Група CУреди

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Квалификации
1   Русија 5 5 0 0 149 111 +38 10 Шеснаесетфинале
2   Данска 5 3 0 2 142 120 +22 6
3   Јапонија 5 2 1 2 134 130 +4 5[б 1]
4   Црна Гора 5 2 1 2 135 127 +8 5[lower-alpha 4]
5   Бразил 5 1 2 2 110 119 −9 4
6   Тунис 5 0 0 5 93 156 −63 0
Извор: IHF
Правила за класификација: 1) points; 2) head-to-head points; 3) head-to-head goal difference; 4) head-to-head number of goals scored; 5) Goal difference.
Notes:
  1. Montenegro 28–29 Japan
2 декември 2017
14:00
Русија   36–16   Тунис ЕВЕ Арена, Олденбург
Гледачи: 2,293
Судии: Антиќ, Јаковљевиќ (SRB)
(14–9)
  3×  Извештај   3× 
2 декември 2017
17:45
Бразил   28–28   Јапонија ЕВЕ Арена, Олденбург
Гледачи: 2,973
Судии: Бонавентура, Бонавентура (FRA)
(12–15)
  4×  1×  Извештај   2× 
2 декември 2017
20:30
Данска   24–31   Црна Гора ЕВЕ Арена, Олденбург
Гледачи: 3,079
Судии: Хорват, Мартон (HUN)
(12–17)
  3×  Извештај   4× 

3 декември 2017
14:00
Тунис   22–23   Бразил ЕВЕ Арена, Олденбург
Гледачи: 2,351
Судии: Лах, Сок (SLO)
(13–10)
  3×  Извештај   2× 
3 декември 2017
17:45
Црна Гора   24–28   Русија ЕВЕ Арена, Олденбург
Гледачи: 2,269
Судии: Бонавентура, Бонавентура (FRA)
(12–15)
  3×  Извештај   3× 
3 декември 2017
20:30
Јапонија   18–32   Данска ЕВЕ Арена, Олденбург
Гледачи: 2,389
Судии: Антиќ, Јаковљевиќ (SRB)
(5–16)
  2×  Извештај   1× 

5 декември 2017
12:00
Црна Гора   28–29   Јапонија ЕВЕ Арена, Олденбург
Гледачи: 1,103
Судии: Лах, Сок (SLO)
(15–12)
  3×  Извештај   3× 
5 декември 2017
17:45
Русија   24–16   Бразил ЕВЕ Арена, Олденбург
Гледачи: 1,721
Судии: Хорват, Мартон (HUN)
(14–7)
  2×  Извештај   4× 
5 декември 2017
20:30
Данска   37–19   Тунис ЕВЕ Арена, Олденбург
Гледачи: 1,812
Судии: Бонавентура, Бонавентура (FRA)
(15–6)
  3×  Извештај   2× 

6 декември 2017
14:00
Русија   29–28   Јапонија ЕВЕ Арена, Олденбург
Гледачи: 1,187
Судии: Бонавентура, Бонавентура (FRA)
(13–11)
  2×  Извештај   2×  1× 
6 декември 2017
17:45
Тунис   23–29   Црна Гора ЕВЕ Арена, Олденбург
Гледачи: 1,989
Судии: Антиќ, Јаковљевиќ (SRB)
(13–15)
  1×  Извештај   3×  1× 
6 декември 2017
20:30
Бразил   20–22   Данска ЕВЕ Арена, Олденбург
Гледачи: 2,105
Судии: Хорват, Мартон (HUN)
(13–13)
  4×  Извештај   4× 

8 декември 2017
12:00
Јапонија   31–13   Тунис ЕВЕ Арена, Олденбург
Гледачи: 809
Судии: Хорват, Мартон (HUN)
(15–6)
  2×  Извештај   2×  1× 
8 декември 2017
17:45
Бразил   23–23   Црна Гора ЕВЕ Арена, Олденбург
Гледачи: 3,607
Судии: Арнстен, Роен (NOR)
(13–12)
  3×  Извештај   3× 
8 декември 2017
20:30
Данска   27–32   Русија ЕВЕ Арена, Олденбург
Гледачи: 4,021
Судии: Лах, Сок (SLO)
(11–12)
  2×  Извештај   2× 

Група DУреди

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Квалификации
1   Србија 5 3 2 0 159 121 +38 8 Шеснаесетфинале
2   Холандија 5 3 1 1 149 111 +38 7[б 1]
3   Германија (H) 5 3 1 1 120 95 +25 7[lower-alpha 5]
4   Јужна Кореја 5 3 0 2 134 118 +16 6
5   Камерун 5 0 1 4 105 150 −45 1[б 2]
6   Кина 5 0 1 4 92 164 −72 1[lower-alpha 6]
Извор: IHF
Правила за класификација: 1) points; 2) head-to-head points; 3) head-to-head goal difference; 4) head-to-head number of goals scored; 5) Goal difference.
(H) Домаќин.
Notes:
  1. Netherlands 31–23 Germany
  2. China 26–26 Cameroon
1 декември 2017
19:00
Германија   28–15   Камерун Арена Лајпциг, Лајпциг
Гледачи: 6,000
Судии: Арнстен, Роен (NOR)
(12–7)
  3×  Извештај   2×  1× 

2 декември 2017
15:30
Србија   43–23   Кина Арена Лајпциг, Лајпциг
Судии: Ердоган, Оздениз (TUR)
(21–11)
  3×  Извештај   3×  1× 
2 декември 2017
18:00
Холандија   22–24   Јужна Кореја Арена Лајпциг, Лајпциг
Гледачи: 2,066
Судии: Гарсија, Марин (ESP)
(11–14)
  2×  Извештај   1× 

3 декември 2017
14:00
Камерун   21–34   Србија Арена Лајпциг, Лајпциг
Гледачи: 2,107
Судии: Гарсија, Марин (ESP)
(9–20)
  1×  Извештај   2× 
3 декември 2017
18:00
Кина   15–40   Холандија Арена Лајпциг, Лајпциг
Гледачи: 4,381
Судии: Арнстен, Роен (NOR)
(9–20)
  2×  Извештај   3× 
3 декември 2017
20:30
Јужна Кореја   18–23   Германија Арена Лајпциг, Лајпциг
Гледачи: 5,794
Судии: Куртагиќ, Ветервик (SWE)
(10–11)
  3×  Извештај   4× 

5 декември 2017
12:00
Јужна Кореја   31–19   Кина Арена Лајпциг, Лајпциг
Гледачи: 3,917
Судии: Гарсија, Марин (ESP)
(18–10)
  2×  Извештај   2× 
5 декември 2017
15:30
Холандија   29–22   Камерун Арена Лајпциг, Лајпциг
Гледачи: 2,237
Судии: Ердоган, Оздениз (TUR)
(14–8)
  3×  Извештај   1×  1× 
5 декември 2017
18:00
Германија   22–22   Србија Арена Лајпциг, Лајпциг
Гледачи: 3,871
Судии: Арнстен, Роен (NOR)
(9–11)
  4×  Извештај   4× 

6 декември 2017
12:00
Камерун   21–33   Јужна Кореја Арена Лајпциг, Лајпциг
Гледачи: 667
Судии: Арнстен, Роен (NOR)
(6–16)
  3×  1×  Извештај   2× 
6 декември 2017
15:30
Србија   27–27   Холандија Арена Лајпциг, Лајпциг
Гледачи: 2,545
Судии: Куртагиќ, Ветервик (SWE)
(15–15)
  3×  Извештај   3× 
6 декември 2017
18:00
Германија   24–9   Кина Арена Лајпциг, Лајпциг
Гледачи: 3,165
Судии: Ердоган, Оздениз (TUR)
(10–3)
  3×  Извештај   2× 

8 декември 2017
14:00
Кина   26–26   Камерун Арена Лајпциг, Лајпциг
Гледачи: 1,825
Судии: Антиќ, Јаковљевиќ (SRB)
(13–13)
  3×  Извештај   2× 
8 декември 2017
18:00
Холандија   31–23   Германија Арена Лајпциг, Лајпциг
Гледачи: 6,000
Судии: Гарсија, Марин (ESP)
(18–10)
  1×  Извештај   3× 
8 декември 2017
20:30
Србија   33–28   Јужна Кореја Арена Лајпциг, Лајпциг
Гледачи: 5,432
Судии: Ердоган, Оздениз (TUR)
(15–14)
  3×  Извештај   2× 

Претседателски купУреди

17 место
 
17-20 место полуфинале17 место
 
      
 
10 декември
 
 
  Ангола33
 
11 декември
 
  Полска (пен.)34
 
  Полска29
 
10 декември
 
  Бразил27
 
  Бразил28
 
 
  Камерун26
 
19 место
 
 
11 декември
 
 
  Ангола33
 
 
  Камерун23
21 место
 
21-24 полуфинале21 место
 
      
 
10 декември
 
 
  Парагвај28
 
11 декември
 
  Аргентина25
 
  Парагвај23
 
10 декември
 
  Кина21
 
  Тунис31
 
 
  Кина32
 
23 место
 
 
11 декември
 
 
  Аргентина29
 
 
  Тунис19

21-24 место полуфиналеУреди

10 декември 2017
11:30
Парагвај   28–25   Аргентина ГЕТЕК Арена, Магдебург
Гледачи: 1,493
Судии: Арнстен, Роен (NOR)
(10–12)
  1×  Извештај   3× 

10 декември 2017
14:00
Тунис   31–32   Кина ГЕТЕК Арена, Магдебург
Гледачи: 1,787
Судии: Бонавентура, Бонавентура (FRA)
(14–16)
  3×  Извештај   2× 

17-20 место полуфиналеУреди

10 декември 2017
11:30
Ангола   33–34 (Прод.)   Полска Арена Лајпциг, Лајпциг
Гледачи: 763
Судии: Ердоган, Оздениз (TUR)
(13–12)
  2×  1×  Извештај   3× 

Прод.: 24–24 Прод.: Пен.: 9–10


10 декември 2017
14:00
Бразил   28–26   Камерун Арена Лајпциг, Лајпциг
Гледачи: 637
Судии: Аплаиџе, Березкина (RUS)
(14–15)
  2×  Извештај   1× 

Натпревар за 23 местоУреди

11 декември 2017
11:30
Аргентина   29–19   Тунис ГЕТЕК Арена, Магдебург
Гледачи: 1,361
Судии: Гарсија, Марин (ESP)
(15–10)
  1×  Извештај   1× 

Натпревар за 21 местоУреди

11 декември 2017
14:00
Парагвај   23–21   Кина ГЕТЕК Арена, Магдебург
Гледачи: 1,361
Судии: Куртагиќ, Ветервик (SWE)
(14–10)
  1×  Извештај  

Натпревар за 19 местоУреди

11 декември 2017
11:30
Ангола   33–23   Камерун Арена Лајпциг, Лајпциг
Гледачи: 227
Судии: Ко, Ли (KOR)
(16–12)
  3×  Извештај   1× 

Натпревар за 17 местоУреди

11 декември 2017
14:00
Полска   29–27   Бразил Арена Лајпциг, Лајпциг
Гледачи: 242
Судии: Хизаки, Икебучи (JPN)
(15–13)
  3×  1×  Извештај   2×  1× 

Нокаут фазаУреди

 
ШеснаесетфиналеЧетвртфиналеПолуфиналеФинале
 
              
 
10 декември
 
 
  Шведска33
 
12 декември
 
  Словенија21
 
  Шведска26
 
10 декември
 
  Данска23
 
  Германија17
 
15 декември
 
  Данска21
 
  Шведска22
 
10 декември
 
  Франција24
 
  Унгарија26
 
12 декември
 
  Франција29
 
  Франција25
 
10 декември
 
  Црна Гора22
 
  Србија29
 
17 декември
 
  Црна Гора31
 
  Франција23
 
11 декември
 
  Норвешка21
 
  Јапонија24
 
13 декември
 
  Холандија (ET)26
 
  Холандија30
 
11 декември
 
  Чешка26
 
  Романија27
 
15 декември
 
  Чешка28
 
  Холандија23
 
11 декември
 
  Норвешка32 Трето место
 
  Шпанија23
 
13 декември 17 декември
 
  Норвешка31
 
  Норвешка34  Шведска21
 
11 декември
 
  Русија17   Холандија24
 
  Русија (ET)36
 
 
  Јужна Кореја35
 

ШеснаесетфиналеУреди

10 декември 2017
17:30
Србија   29–31   Црна Гора ГЕТЕК Арена, Магдебург
Гледачи: 3,011
Судии: Гарсија, Марин (ESP)
(9–14)
  1×  Извештај   3× 

10 декември 2017
17:30
Унгарија   26–29   Франција Арена Лајпциг, Лајпциг
Гледачи: 1,385
Судии: Равичевиќ, Ражнатовиќ (MNE)
(11–14)
  3×  Извештај   1× 

10 декември 2017
20:30
Германија   17–21   Данска ГЕТЕК Арена, Магдебург
Гледачи: 4,133
Судии: Куртагиќ, Ветервик (SWE)
(7–11)
  3×  Извештај   2×  1× 

10 декември 2017
20:30
Шведска   33–21   Словенија Арена Лајпциг, Лајпциг
Гледачи: 1,190
Судии: Грило, Ленци (ARG)
(18–12)
  3×  Извештај   2× 

11 декември 2017
17:30
Русија   36–35 (Прод.)   Јужна Кореја ГЕТЕК Арена, Магдебург
Гледачи: 1,132
Судии: Арнстен, Роен (NOR)
(16–13)
  3×  1×  Извештај   1× 

Прод.: 30–30 Прод.: 6–5


11 декември 2017
17:30
Романија   27–28   Чешка Арена Лајпциг, Лајпциг
Гледачи: 1,003
Судии: Шулц, Тониес (GER)
(17–14)
10×  4×  Извештај   4× 

11 декември 2017
20:30
Јапонија   24–26 (Прод.)   Холандија ГЕТЕК Арена, Магдебург
Гледачи: 1,231
Судии: Кричен, Маклуф (TUN)
(10–10)
  2×  Извештај   3× 

Прод.: 20–20 Прод.: 4–6


11 декември 2017
20:30
Шпанија   23–31   Норвешка Арена Лајпциг, Лајпциг
Гледачи: 1,263
Судии: Кристијансен, Хансен (DEN)
(10–13)
  1×  Извештај   1× 

ЧетвртфиналеУреди

12 декември 2017
17:30
Шведска   26–23   Данска Арена Лајпциг, Лајпциг
Гледачи: 2,387
Судии: Аплаиџе, Березкина (RUS)
(13–11)
  2×  Извештај   2× 

12 декември 2017
20:45
Франција   25–22   Црна Гора Арена Лајпциг, Лајпциг
Гледачи: 2,019
Судии: Ко, Ли (KOR)
(12–10)
  4×  Извештај   3× 

13 декември 2017
17:30
Холандија   30–26   Чешка ГЕТЕК Арена, Магдебург
Гледачи: 1,451
Судии: Хорват, Мартон (HUN)
(17–16)
  3×  Извештај   3× 

13 декември 2017
20:30
Норвешка   34–17   Русија ГЕТЕК Арена, Магдебург
Гледачи: 1,583
Судии: Бонавентура, Бонавентура (FRA)
(15–8)
 2×  Извештај   1× 

ПолуфиналеУреди

15 декември 2017
17:30
Холандија   23–32   Норвешка Барклејкард Арена, Хамбург
Гледачи: 11,261
Судии: Куртагиќ, Ветервик (SWE)
(10–17)
  1×  Извештај   3× 

15 декември 2017
20:45
Шведска   22–24   Франција Барклејкард Арена, Хамбург
Гледачи: 11,261
Судии: Гарсија, Марин (ESP)
(12–11)
  3×  Извештај   2× 

Натпревар за 3 местоУреди

17 декември 2017
14:30
Шведска   21–24