Светско првенство во ракомет за жени 1973

Светско првенство во ракомет за жени 1973 — 5-то Светско првенство во ракомет за жени кое се одржало во Југославија[1][2]. На турнирот вкупно учествувале 12 репрезентации.

Светско првенство во ракомет за жени 1973
Податоци за првенството
Домаќини Социјалистичка Федеративна Република Југославија
Конечен исход
Прваци Југославија (1 титула)
Второпласиран Романија
Третопласиран СССР
Статистики за првенството
Натпревари34
Дадени голови748 (22 по натпр.)

Златниот медал го освоила репрезентацијата на Југославија, победувајќи ја Романија во финалето, додека бронзениот медал го освоила СССР.

Прва фазаУреди

Група AУреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Унгарија 2 2 0 0 30 14 +16 4
0   Чехословачка 2 1 0 1 23 21 +2 2
0   Западна Германија 2 0 0 2 16 34 −18 0
8 декември 1973 Унгарија   12–7   Чехословачка Сараево

9 декември 1973 Чехословачка   16–9   Западна Германија Сараево

10 декември 1973 Унгарија   17–7   Западна Германија Сараево

Група BУреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Романија 2 2 0 0 37 17 +20 4
0   Норвешка 2 1 0 1 21 19 +2 2
0   Јапонија 2 0 0 2 21 40 −19 0
8 декември 1973 Романија   24–12   Јапонија Завидовиќи

9 декември 1973 Норвешка   16–9   Јапонија Завидовиќи

10 декември 1973 Романија   10–5   Норвешка Завидовиќи

Група CУреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   СССР 2 2 0 0 15 10 +5 4
0   Полска 2 0 1 1 17 19 −2 1
0   Источна Германија 2 0 1 1 15 18 −3 1
8 декември 1973 СССР   7–4   Источна Германија Шибеник

9 декември 1973 Полска   11–11   Источна Германија Шибеник

10 декември 1973 СССР   8–6   Полска Шибеник

Група DУреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Југославија 2 2 0 0 31 14 +17 4
0   Данска 2 1 0 1 23 15 +8 2
0   Холандија 2 0 0 2 8 33 −25 0
8 декември 1973 Југославија   20–4   Холандија Вараждин

9 декември 1973 Данска   13–4   Холандија Вараждин

10 декември 1973 Југославија   11–10   Данска Вараждин

Главна фазаУреди

     Екипата ќе се натпреварува за 1–2 место
     Екипата ќе се натпреварува за 3–4 место

Група EУреди

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
  Романија 3 3 0 0 32 24 +8 6
  Унгарија 3 2 0 1 37 22 +15 4
  Чехословачка 3 1 0 2 27 30 -3 2
  Норвешка 3 0 0 3 16 36 -20 0
1973 Романија   10–8   Чехословачка Југославија

1973 Унгарија   14–3   Норвешка Југославија

1973 Романија   12–11   Унгарија Југославија

1973 Чехословачка   12–8   Норвешка Југославија

Група FУреди

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
  Југославија 3 2 0 1 26 24 +2 4
  СССР 3 1 1 1 23 23 0 3
  Полска 3 1 1 1 27 28 -1 3
  Данска 3 0 2 1 32 33 -1 2
1973 Југославија   8–9   Полска Југославија

1973 СССР   10–10   Данска Југославија

1973 Југославија   7–5   СССР Југославија

1973 Данска   12–12   Полска Југославија

Група GУреди

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
  Источна Германија 3 3 0 0 46 26 +20 6
  Јапонија 3 2 0 1 40 38 +2 4
  Западна Германија 3 1 0 2 33 32 +1 2
  Холандија 3 0 0 3 25 48 -23 0
1973 Источна Германија   14–5   Западна Германија Југославија

1973 Јапонија   15–11   Холандија Југославија

1973 Источна Германија   17–12   Јапонија Југославија

1973 Западна Германија   18–5   Холандија Југославија

1973 Источна Германија   15–9   Холандија Југославија

1973 Западна Германија   10–13   Јапонија Југославија

Последна фазаУреди

Натпревар за 7 местоУреди

1973 Данска   12–10   Норвешка Југославија

Натпревар за 5 местоУреди

1973 Полска   15–13 Предлошка:Country data CZS Југославија

Натпревар за 3 местоУреди

1973 СССР   20–12   Норвешка Југославија

ФиналеУреди

1973 Југославија   16–11   Романија Југославија

ТабелаУреди

# Екипа
    Југославија
    Романија
    СССР
4   Унгарија
5   Полска
6   Чехословачка
7   Данска
8   Норвешка
9   Источна Германија
10   Јапонија
11   Западна Германија
12   Холандија

Светски шампион 1973

 
Југославија
1-ва титула

НаводиУреди

  1. Matthews/Morrison, Peter/Ian (1987). The Guinness Encyclopaedia of Sports Records and Results. Guinness Superlatives. ISBN 0-85112-492-5.
  2. „Women Handball World Championship 1973“. Todor 66.