Светско првенство во ракомет за жени 1995

Светско првенство во ракомет за жени 1995 — 12-то Светско првенство во ракомет за жени кое се одржало во Австрија и Унгарија. На турнирот вкупно учествувале 20 репрезентации.

Светско првенство во ракомет за жени 1995
Податоци за турнирот
Домаќин Австрија
 Унгарија
Датуми5–17 декември 1995
Екипи20 (од 5 конфедерации)
Одржувалишта(во 7 градови-домаќини)
Конечен исход
Првак Јужна Кореја (1 титула)
Второпласиран Унгарија
Третопласиран Данска
Статистикa за турнирот
Натпревари72
Дадени голови3299 (45.82 по натпр.)
Најдобар стрелец Наталија Дерепаско (UKR) (61 голови)

Златниот медал го освоила репрезентацијата на Јужна Кореја, победувајќи ја Унгарија во финалето, додека бронзениот медал го освоила Данска.

Група stage уреди

     Екипата продолжува во Нокаут фаза
     Екипата продолжува во нокаут фазата преку Крос-натпревари

Група A уреди

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
  Австрија 4 4 0 0 109 74 +35 8
  Норвешка 4 3 0 1 107 64 +43 6
  Шведска 4 2 0 2 90 79 +11 4
  Јапонија 4 0 1 3 66 103 -37 1
  Брег на Слоновата Коска 4 0 1 3 53 105 -52 1
5 декември 1995
18:00
Норвешка   26 - 18   Јапонија Кремс
(12 - 8)

5 декември 1995
19:30
Австрија   29 - 13   Брег на Слоновата Коска Винер Нојштат
(10 - 8)

6 декември 1995
18:00
Шведска   27 - 14   Јапонија Санкт Пелтен
(13 - 5)

6 декември 1995
20:00
Норвешка   32 - 7   Брег на Слоновата Коска Санкт Пелтен
(13 - 4)

7 декември 1995
19:30
Австрија   24 - 22   Шведска Винер Нојштат
(13 - 9)

8 декември 1995
17:30
Јапонија   18 - 18   Брег на Слоновата Коска Винер Нојштат
(11 - 8)

8 декември 1995
19:30
Австрија   24 - 23   Норвешка Винер Нојштат
(11 - 13)

9 декември 1995
20:00
Норвешка   26 - 15   Шведска Кремс
(15 - 7)

10 декември 1995
13:00
Шведска   26 - 15   Брег на Слоновата Коска Винер Нојштат
(13 - 6)

10 декември 1995
15:00
Австрија   32 - 16   Јапонија Винер Нојштат
(17 - 4)

Група B уреди

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
  Романија 4 4 0 0 124 81 +43 8
  Данска 4 3 0 1 116 78 +38 6
  Словачка 4 1 1 2 92 95 -3 3
  Чешка 4 1 1 2 83 86 -3 3
  Канада 4 0 0 4 61 136 -75 0
5 декември 1995
16:30
Романија   27 - 22   Словачка Винер Нојштат
(16 - 8)

5 декември 1995
20:00
Данска   37 - 18   Канада Кремс
(19 - 7)

6 декември 1995
18:00
Чешка   27 - 11   Канада Штокерау
(15 - 3)

6 декември 1995
20:00
Данска   26 - 17   Словачка Штокерау
(11 - 6)

7 декември 1995
17:30
Романија   25 - 18   Чешка Винер Нојштат
(12 - 11)

8 декември 1995
19:00
Романија   29 - 27   Данска Санкт Пелтен
(16 - 14)

8 декември 1995
17:00
Словачка   29 - 18   Канада Санкт Пелтен
(14 - 12)

9 декември 1995
18:00
Романија   26 - 14   Словачка Кремс
(11 - 5)

10 декември 1995
18:00
Романија   43 - 14   Канада Штокерау
(18 - 8)

10 декември 1995
20:00
Словачка   24 - 24   Чешка Штокерау
(11 - 11)

Група C уреди

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
  Јужна Кореја 4 4 0 0 114 78 +36 8
  Русија 4 2 1 1 95 74 +21 5
  Германија 4 2 1 1 97 84 +13 5
  Кина 4 1 0 3 90 112 -22 2
  Ангола 4 0 0 4 76 124 -48 0
5 декември 1995
17:30
Германија   30 - 19   Ангола Ѓер
(17 - 10)

5 декември 1995
19:30
Јужна Кореја   24 - 20   Русија Ѓер
(12 - 13)

6 декември 1995
17:00
Германија   29 - 23   Кина Ѓер
(14 - 12)

6 декември 1995
15:00
Русија   26 - 17   Ангола Ѓер
(17 - 6)

7 декември 1995
17:00
Јужна Кореја   32 - 18   Кина Ѓер
(13 - 7)

8 декември 1995
15:00
Јужна Кореја   34 - 20   Ангола Ѓер
(19 - 7)

8 декември 1995
17:00
Русија   18 - 18   Германија Ѓер
(10 - 6)

9 декември 1995
17:00
Кина   34 - 20   Ангола Ѓер
(15 - 9)

10 декември 1995
16:00
Русија   31 - 15   Кина Ѓер
(18 - 7)

10 декември 1995
18:00
Јужна Кореја   24 - 20   Германија Ѓер
(11 - 9)

Група D уреди

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
  Унгарија 4 4 0 0 110 69 +41 8
  Хрватска 4 3 0 1 78 61 +17 6
  Украина 4 2 0 2 93 80 +13 4
  САД 4 1 0 3 72 97 -25 2
  Бразил 4 0 0 4 63 109 -46 0
5 декември 1995
16:30
Хрватска   21 - 15   САД Будимпешта
(10 - 3)

5 декември 1995
19:30
Унгарија   30 - 23   Украина Будимпешта
(12 - 11)

6 декември 1995
17:00
Хрватска   17 - 16   Украина Будимпешта
(8 - 8)

7 декември 1995
17:00
САД   24 - 19   Бразил Будимпешта
(13 - 7)

8 декември 1995
17:00
Украина   27 - 16   САД Будимпешта
(13 - 6)

8 декември 1995
19:00
Унгарија   17 - 15   Хрватска Будимпешта
(11 - 5)

9 декември 1995
17:00
Украина   27 - 17   Бразил Будимпешта
(12 - 9)

10 декември 1995
17:00
Хрватска   25 - 13   Бразил Будимпешта
(14 - 5)

10 декември 1995
19:00
Унгарија   30 - 17   САД Будимпешта
(12 - 7)

Крос-натпревари уреди

4-то и 5-то место од Група А се сретнале со 5-то и 4-то од Група Б и исто за групата Ц и Д. Победникот на секој натпревар добил место во шеснаесетфиналето.

дата ?? декември
време ??
Јапонија   31 - 22   Канада место ??
(15 - 9)
дата ?? декември
време ??
Чешка   24 - 14   Брег на Слоновата Коска место ??
(11 - 9)
дата ?? декември
време ??
Кина   30 - 16   Бразил место ??
(14 - 7)
дата ?? декември
време ??
САД   23 - 24   Ангола место ??
(8 - 12)

Нокаут фаза уреди

 
ШеснаесетфиналеЧетвртфиналеПолуфиналеФинале
 
              
 
?? декември
 
 
  Австрија21
 
?? декември
 
  Чешка16
 
  Австрија23
 
?? декември
 
  Данска24
 
  Шведска20
 
?? декември
 
  Данска25
 
  Данска31
 
?? декември
 
  Јужна Кореја33
 
  Јужна Кореја27
 
?? декември
 
  Ангола14
 
  Јужна Кореја20
 
?? декември
 
  Германија15
 
  Германија28
 
17 декември
 
  Хрватска24
 
  Јужна Кореја25
 
?? декември
 
  Унгарија20
 
  Словачка21
 
?? декември
 
  Норвешка32
 
  Норвешка21
 
?? декември
 
  Романија19
 
  Романија33
 
?? декември
 
  Јапонија17
 
  Унгарија22
 
?? декември
 
  Норвешка21 Трето место
 
  Украина20
 
?? декември 17 декември
 
  Русија23
 
  Русија18  Норвешка24
 
?? декември
 
  Унгарија23   Данска25
 
  Унгарија21
 
 
  Кина20
 

Шеснаесетфинале уреди

12 декември 1995
17:30
Норвешка   32 - 21   Словачка Винер Нојштат
(18 - 11)

5-12 место уреди

Губитниците од шеснаесетфиналето играле за пласмани од 9 до 12. Губитници од четвртфиналето играле за места од 5 до 8. Немало натпревари за понизок ранг-листа.

9-12 уреди

 
1 фаза2 фазаПласмани
 
          
 
?? декември
 
 
  Словачка23
 
?? декември
 
  Јапонија21
 
  Словачка28
 
?? декември
 
  Хрватска30
 
  Ангола23
 
17 декември
 
  Хрватска24
 
  Хрватска32
 
?? декември
 
  Украина35
 
  Чешка18
 
?? декември
 
  Шведска20
 
  Шведска19
 
?? декември
 
  Украина24 11
 
  Украина31
 
17 декември
 
  Кина30
 
  Шведска26
 
 
  Словачка20
 

5-8 уреди

 
1 фазаПласмани
 
      
 
?? декември
 
 
  Романија28
 
17 декември
 
  Русија29
 
  Русија22
 
?? декември
 
  Германија26
 
  Германија20
 
 
  Австрија16
 
7
 
 
17 декември
 
 
  Австрија27
 
 
  Романија28

Табела уреди

# Екипа
 
  Јужна Кореја
 
  Унгарија
 
  Данска
4.
  Норвешка
5.
  Германија
6.
  Русија
7.
  Романија
8.
  Австрија
9.
  Украина
10.
  Хрватска
11.
  Шведска
12.
  Словачка
13.   Чешка
  Кина
  Јапонија
  Ангола
17.   САД
  Брег на Слоновата Коска
  Бразил
  Канада

Светски шампион 1995

 
Јужна Кореја
1-ва титула

Наводи уреди