Светско првенство во ракомет за жени 2001

Светско првенство во ракомет за жени 2001 — 15-то Светско првенство во ракомет за жени кое се одржало во Италија. На турнирот вкупно учествувале 24 репрезентации.

Светско првенство во ракомет за жени 2001
Податоци за првенството
Домаќини Италија
Траење4–16 декември 2001
Репрезентации24 (од 1 конфедерација)
Конечен исход
Прваци Русија (1 титула)
Второпласиран Норвешка
Третопласиран Yugoslavia
Четвртопласиран Данска
Статистики за првенството
Натпревари80
Дадени голови4154 (51.93 по натпр.)

Златниот медал го освоила репрезентацијата на Русија, победувајќи ја Норвешка во финалето, додека бронзениот медал го освоила Југославија.

РезултатиУреди

Прва фазаУреди

     Екипата се квалификува за Нокаут фаза

Група AУреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Данска 5 5 0 0 141 98 +43 10
0   Франција 5 4 0 1 135 102 +33 8
0   Кина 5 3 0 2 130 142 −12 6
0   Холандија 5 1 1 3 117 121 −4 3
0   Украина 5 1 0 4 120 145 −25 2
0   Македонија 5 0 1 4 110 145 −35 1

Група BУреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Шведска 5 5 0 0 135 116 +19 10
0   Унгарија 5 4 0 1 142 116 +26 8
0   Шпанија 5 3 0 2 136 128 +8 6
0   Ангола 5 2 0 3 126 116 +10 4
0   Романија 5 1 0 4 129 135 −6 2
0   Конго 5 0 0 5 95 151 −56 0

Група CУреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Русија 5 5 0 0 142 107 +35 10
0   Yugoslavia 5 3 1 1 168 122 +46 7
0   Австрија 5 3 1 1 146 129 +17 7
0   Јужна Кореја 5 2 0 3 146 133 +13 4
0   Јапонија 5 1 0 4 115 151 −36 2
0   Гренланд 5 0 0 5 77 152 −75 0

Група DУреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Норвешка 5 5 0 0 175 91 +84 10
0   Словенија 5 4 0 1 147 114 +33 8
0   Бразил 5 3 0 2 123 130 −7 6
0   Италија 5 2 0 3 109 122 −13 4
0   Тунис 5 1 0 4 102 134 −32 2
0   Уругвај 5 0 0 5 90 155 −65 0

Нокаут фазаУреди

Предлошка:16TeamBracket-Placement8-with 3rd

ТабелаУреди

    Русија
    Норвешка
    Yugoslavia
4   Данска
5   Франција
6   Унгарија
7   Австрија
8   Шведска
9   Словенија
10   Шпанија
11   Кина
12   Бразил
13   Ангола
14   Холандија
15   Јужна Кореја
16   Италија
17   Романија
18   Украина
19   Тунис
20   Јапонија
21   Македонија
22   Конго
23   Уругвај
24   Гренланд

Светски шампион 2001

 
Русија
1-ва титула

Надворешни врскиУреди