Кристина Њагу

романска ракометарка

Кристина Џорџана Њагу (романски: Cristina Georgiana Neagu, р. 26 август 1988) е романска ракометарка, лев бек на ЧСМ Букурешт и на романската репрезентација.

Кристина Њагу
Лични податоци
Роден(а) 26 август 1988(1988-08-26)(35 г.)
Букурешт, Романија
Националност Романија Романија
Спорт Ракомет
Висина &100000000000001800000001,80 м
Позиција лев бек
Клупски податоци
Тековен клуб ЧСМ Букурешт ЧСМ Букурешт
Број 8
Младински клубови
ШСК 5 Букурешт
Сениорски клубови
2006-2009
2009-2013
2013-2017
2017-
Корона Брашов Корона Брашов
Олчим Рамнику Валча Олчим Валча
ЖРК Будуќност Подгорица Будуќност
ЧСМ Букурешт ЧСМ Букурешт
Репрезентација
2006– Романија Романија 160 (697)

Таа е единствената ракометарка во историјата на овој спорт која трипати била наградена со титулата ИХФ најдобар играч на годината.

Таа исто така е моментален капитен на својата репрезентација.

Биогреафија уреди

Кристина Њагу е родена во Букурешт на 26 август 1988 година, во областа Гентеа. Таа има две постари сестри.