Европско првенство во ракомет за жени 2004

Европското првенство во ракомет за жени 2004 се одржа во Унгарија од 9 до 19 декември, и го освои репрезентацијата на Норвешка по победата над Данска со резултат 27 - 25 во финалниот натпревар.

2004 Европско првенство во ракомет за жени
Податоци за турнирот
Домаќини Унгарија
Датуми9-19 декември
Екипи16 (од 1 конфедерација)
Одржувалишта(во 5 градови-домаќини)
Конечен исход
Првак Норвешка (2 титула)
Второпласиран Данска
Третопласиран Унгарија
Четвртопласиран Русија
Статистикa за турнирот
Натпревари48
Дадени голови2596 (54.08 по натпр.)
Најдобар стрелец Бојана Радуловиќ (УНГ) (72 голови)
Најдобар играч Гро Хамерсенг (НОР)

Домаќини

уреди

Европското првенство во ракомет за жени 2004 се одржа во следните градови:

Тимови

уреди

Следните тимови се квалификуваа за првенството:

Група A Група B Група C Група D

  Норвешка
  Украина
  Шпанија
  Чешка

  Словенија
  Русија
  Србија и Црна Гора
  Хрватска

  Данска
  Германија
  Романија
  Шведска

  Унгарија
  Австрија
  Франција
  Белорусија

Прелиминарна фаза

уреди
Тим Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Пое
  Норвешка 3 3 0 0 83 71 +12 6
  Украина 3 2 0 1 77 74 +3 4
  Шпанија 3 1 0 2 71 72 -1 2
  Чешка 3 0 0 3 60 74 -14 0
9 декември 2004
Норвешка 27 – 24 Украина
Чешка 18 – 19 Шпанија
11 декември 2004
Шпанија 25 – 26 Норвешка
Украина 25 – 20 Чешка
12 декември 2004
Норвешка 30 – 22 Чешка
Украина 28 – 27 Шпанија
Тим Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Пое
  Словенија 3 2 0 1 96 86 +10 4
  Русија 3 2 0 1 95 82 +13 4
  Србија и Црна Гора 3 1 0 2 89 105 -16 2
  Хрватска 3 1 0 2 82 89 -7 2
9 декември 2004
Русија 30 – 31 Словенија
Србија и Црна Гора 34 – 30 Хрватска
11 декември 2004
Хрватска 22 – 26 Русија
Словенија 36 – 26 Србија и Црна Гора
12 декември 2004
Русија 39 – 29 Србија и Црна Гора
Словенија 29 – 30 Хрватска
Тим Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Пое Тајбрејкер*
  Данска 3 2 0 1 75 70 +5 4 +2
  Германија 3 2 0 1 75 73 +2 4 -1
  Романија 3 2 0 1 81 75 +6 4 -1
  Шведска 3 0 0 3 68 81 -13 0
9 декември 2004
Данска 27 – 24 Германија
Романија 32 – 25 Шведска
10 декември 2004
Шведска 21 – 24 Данска
Германија 26 – 24 Романија
12 декември 2004
Данска 24 – 25 Романија
Германија 25 – 22 Шведска

* Забелешка - тајбрејкерот е гол разликата во мечевите помеѓу Данска, Германија и Романија

Група D (Ѓор)

уреди
Тим Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Пое
  Унгарија 3 3 0 0 98 74 +24 6
  Австрија 3 2 0 1 91 84 +7 4
  Франција 3 1 0 2 81 95 -14 2
  Белорусија 3 0 0 3 70 87 -17 0
9 декември 2004
Франција 29 – 36 Австрија
Унгарија 32 – 22 Белорусија
10 декември 2004
Белорусија 27 – 29 Франција
Австрија 29 – 34 Унгарија
12 декември 2004
Франција 23 – 32 Унгарија
Австрија 26 – 21 Белорусија

Главна фаза

уреди

Група I (Ѓор)

уреди
Тим Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Пое
  Норвешка 5 5 0 0 158 115 +43 10
  Русија 5 3 0 2 148 133 +15 6
  Украина 5 3 0 2 124 127 -3 6
  Шпанија 5 2 0 3 138 138 0 4
  Словенија 5 2 0 3 135 151 -16 4
  Србија и Црна Гора 5 0 0 5 131 170 -39 0
14 декември 2004
Шпанија 32 – 29 Србија и Црна Гора
Украина 24 – 22 Словенија
Норвешка 25 – 24 Русија
15 декември 2004
Украина 24 – 28 Русија
Шпанија 30 – 28 Словенија
Норвешка 39 – 24 Србија и Црна Гора
16 декември 2004
Шпанија 24 – 27 Русија
Украина 24 – 23 Србија и Црна Гора
Норвешка 41 – 18 Словенија
Тим Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Пое
  Данска 5 4 0 1 122 114 +8 8
  Унгарија 5 4 0 1 146 126 +20 8
  Германија 5 3 0 2 133 127 +6 6
  Романија 5 3 0 2 137 134 +3 6
  Австрија 5 1 0 4 138 149 -11 2
  Франција 5 0 0 5 124 150 -26 0
14 декември 2004
Романија 31 – 25 Франција
Германија 25 – 26 Унгарија
Данска 25 – 22 Австрија
15 декември 2004
Германија 29 – 23 Австрија
Романија 25 – 31 Унгарија
Данска 22 – 20 Франција
16 декември 2004
Германија 29 – 27 Франција
Данска 24 – 23 Унгарија
Романија 32 – 28 Австрија

Финална фаза

уреди
  Полуфинале Финале
             
18 декември 2004 (Будимпешта)
    Норвешка 44  
    Унгарија 29  
 
19 декември 2004 (Будимпешта)
        Норвешка 27
      Данска 25
Трето место
18 декември 2004 (Будимпешта) 19 декември 2004 (Будимпешта)
    Русија 27     Унгарија   29
    Данска 31       Русија   25

Натпревар за 5/6 место

уреди

19 декември 2004

  Германија 25 – 24 (Продолжено време)   Украина

Натпревар за 7/8 место

уреди

18 декември 2004

  Романија 37 – 28   Шпанија

Распоред и статистики

уреди

Конечен распоред

уреди
    Норвешка
    Данска
    Унгарија
4   Русија
5   Германија
6   Украина
7   Романија
8   Шпанија
9   Словенија
10   Австрија
11   Франција
12   Србија и Црна Гора
13   Хрватска
14   Шведска
15   Чешка
16   Белорусија

Шампиони на Европското првенство во ракомет за жени 2004

 
Норвешка
Втора Титула

Екипа

Елс-Март Сорли Либек, Кристин Лунд, Кари Мет Јохансен, Изабел Бланко, Вигдис Харсакер, Ренди Гуштад, Елизабет Хилмо, Каролин Дир Брејванг, Гро Хамерсенг, Катја Ниберг, Рагхилд Амот, Камила Торсен, Лин-Кристин Ригелхут, Горил Снороеген, Ќерсто Бек, Тереза Педерсен и Катрин Лунде.
Главен Тренер: Марит Брејвик.

Ол Стар Тим

уреди


Најдобри стрелци

уреди
Место Име Тим Голови Шутеви %
1 Бојана Радуловиќ   Унгарија 72 - -
2 Татјана Логвин   Австрија 63 - -
3 Елена Береху   Романија 46 - -
4 Лиудмила Бодњева   Русија 43 - -
5 Грит Јурак   Германија 43 - -
6 Олена Резнир   Украина 42 - -
7 Лиудмила Постнова   Русија 41 - -
8 Гро Хамерсенг   Норвешка 38 - -
9 Мет Шеберг   Данска 37 - -
10 Лејла Лежеун   Франција 35 - -

Други награди

уреди