Светско првенство во ракомет за жени 1982

Светско првенство во ракомет за жени 1982 — 8-то Светско првенство во ракомет за жени кое се одржало во Унгарија. На турнирот вкупно учествувале 12 репрезентации.

Светско првенство во ракомет за жени 1982
Податоци за првенството
Домаќини Унгарија
Конечен исход
Прваци СССР (1 титула)
Второпласиран Унгарија
Третопласиран Југославија
Статистики за првенството
Натпревари42
Дадени голови1608 (38.29 по натпр.)

Златниот медал го освоила репрезентацијата на СССР, победувајќи ја Унгарија во финалето, додека бронзениот медал го освоила Југославија[1][2].

КвалификацииУреди

Домаќин
Квалификувани од ЛОИ 1980
Квалификувани од Светско првенство Група Б*   Бугарија
Квалификувани од Африканско првенство 1981
Квалификуван од Азија
Квалификуван од Америка

Прва фазаУреди

Група AУреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Унгарија 3 2 1 0 63 39 +24 5
0   Источна Германија 3 2 1 0 59 35 +24 5
0   Норвешка 3 1 0 2 57 53 +4 2
0   САД 3 0 0 3 21 73 −52 0
2 декември 1982 Источна Германија   16–14   Норвешка Будимпешта
(8–6)

2 декември 1982 Унгарија   22–4   САД Будимпешта
(15–1)

3 декември 1982
18:30
Источна Германија   26–4   САД Будимпешта
(10–4)

3 декември 1982
20:00
Унгарија   24–18   Норвешка Будимпешта
(5–9)

5 декември 1982
18:30
Норвешка   25–13   САД Будимпешта
(11–5)

5 декември 1982
20:00
Унгарија   17–17   Источна Германија Будимпешта
(8–7)

Група BУреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   СССР 3 3 0 0 65 49 +16 6
0   Јужна Кореја 3 1 1 1 69 68 +1 3
0   Романија 3 1 1 1 56 59 −3 3
0   Бугарија 3 0 0 3 52 66 −14 0
2 декември 1982 СССР   22–12   Бугарија Мишколц
(13–5)

2 декември 1982 Јужна Кореја   22–22   Романија Мишколц
(11–10)

3 декември 1982
17:00
СССР   23–21   Јужна Кореја Дебрецен
(10–10)

3 декември 1982
18:30
Романија   18–17   Бугарија Дебрецен
(6–9)

5 декември 1982
15:00
СССР   20–16   Романија Мишколц
(10–5)

5 декември 1982
16:30
Јужна Кореја   26–23   Бугарија Мишколц
(14–11)

Група CУреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Југославија 3 3 0 0 80 43 +37 6
0   Чехословачка 3 2 0 1 64 52 +12 4
0   Западна Германија 3 1 0 2 65 49 +16 2
0   Конго 3 0 0 3 34 99 −65 0
2 декември 1982 Југославија   21–16   Западна Германија Мишколц
(12–8)

2 декември 1982 Чехословачка   30–13   Конго Мишколц
(11–5)

3 декември 1982
17:00
Југославија   37–11   Конго Печ
(17–4)

3 декември 1982
18:30
Чехословачка   18–17   Западна Германија Печ
(10–10)

5 декември 1982
15:00
Западна Германија   32–10   Конго Мишколц
(13–4)

5 декември 1982
16:30
Југославија   22–16   Чехословачка Мишколц
(11–7)

Финална фазаУреди

Група 7-12Уреди

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
  Норвешка 5 4 1 0 109 77 +32 9
  Романија 5 3 2 0 121 80 +41 8
  Западна Германија 5 3 1 1 110 75 +35 7
  Бугарија 5 2 0 3 101 93 +8 4
  САД 5 1 0 4 76 121 -45 2
  Конго 5 0 0 5 74 145 -71 0
7 декември 1982 Норвешка   28–14   Конго Солнок
(13–7)

7 декември 1982 Романија   34–15   САД
(18–9)

7 декември 1982 Западна Германија   18–15   Бугарија
(9–8)

8 декември 1982
17:00
Норвешка   22–19   Бугарија Егер
(10–7)

8 декември 1982
18:30
Романија   18–18   Западна Германија Егер
(9–7)

8 декември 1982
18:30
САД   19–16   Конго Ѓер
(9–7)

10 декември 1982 Норвешка   18–15   Западна Германија Веспрем
(10–6)

10 декември 1982 Романија   35–14   Конго
(16–7)

10 декември 1982 Бугарија   19–15   САД
(14–8)

11 декември 1982 Норвешка   16–16   Романија Будимпешта
(8–8)

11 декември 1982 Западна Германија   27–14   САД
(14–8)

11 декември 1982 Бугарија   31–20   Конго
(13–9)

Финална групаУреди

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
  СССР 5 4 0 1 86 81 +5 8
  Унгарија 5 3 1 1 99 89 +10 7
  Југославија 5 3 1 1 102 95 +7 7
  Источна Германија 5 2 2 1 99 89 +10 6
  Чехословачка 5 1 0 4 83 98 -15 2
  Јужна Кореја 5 0 0 5 112 129 -17 0
7 декември 1982
17:00
СССР   15–14   Источна Германија Будимпешта
(6–8)

7 декември 1982
18:30
Југославија   27–25   Јужна Кореја Будимпешта
(16–15)

7 декември 1982
20:00
Унгарија   20–17   Чехословачка Будимпешта
(11–7)

8 декември 1982
17:00
Источна Германија   23–18   Чехословачка Будимпешта
(14–7)

8 декември 1982
18:30
СССР   21–19   Југославија Будимпешта
(10–8)

8 декември 1982
20:00
Унгарија   31–25   Јужна Кореја Будимпешта
(18–12)

10 декември 1982
17:00
Источна Германија   28–22   Јужна Кореја Будимпешта
(14–12)

10 декември 1982
18:30
СССР   14–12   Чехословачка Будимпешта
(9–6)

10 декември 1982
20:00
Унгарија   16–17   Југославија Будимпешта
(9–10)

12 декември 1982
14:30
Југославија   17–17   Источна Германија Будимпешта
(9–5)

12 декември 1982
16:00
Чехословачка   20–19   Јужна Кореја Будимпешта
(13–8)

12 декември 1982
17:30
Унгарија   15–13   СССР Будимпешта
(6–6)

ТабелаУреди

# Екипа
    СССР
    Унгарија
    Југославија
4   Источна Германија
5   Чехословачка
6   Јужна Кореја
7   Норвешка
8   Романија
9   Западна Германија
10   Бугарија
11   САД
12   Конго
Се квалификува за ЛОИ 1980

Светски шампион 1982

 
СССР
1-ва титула

НаводиУреди

  1. Matthews/Morrison, Peter/Ian (1987). The Guinness Encyclopaedia of Sports Records and Results. Guinness Superlatives. ISBN 0-85112-492-5.
  2. „Women Handball World Championship 1982“. Todor 66.