Копа Америка 2004

Јужноамериканско првенство во фудбал 2004, попознато како Копа Америка 2004 — 41-вото издание на Копа Америка, главниот интернационален фубдалски турнир за државните репрезентации од Јужна Америка. Натпреварувањето било организирано од КОМНЕБОЛ, главното тело на Јужноамериканскиот фудбал, и се одржало во Перу од 6 јули до 26 јули 2004 година.

Копа Америка 2004
XLI Copa América 2004
Податоци за првенството
Земја Перу
Датум на одржување6 јули25 јули 2004
Екипи12 (од 2 конфедерации)
Стадиони(во 7 градови домаќини)
Финални резултати
Шампион Gold medal blank.svg Бразил (7-ми)
Второ место Silver medal blank.svg Аргентина
Трето место Bronze medal blank.svg Уругвај
Четврто место Колумбија
Статистики на првенството
Број на натпревари26
Постигнати голови78 (3 по натпревар)
Гледачи677,000 (26 по натпревар)
Голгетер Бразил Адријано
(7 голови)
Најдобар играч Бразил Адријано[1][2]

Турнирот бил освоен од страна на Бразил, кој во финалето ја совладал Аргентина. Уругвај го освоил третото место победувајќи ја Колумбија во натпреварот за третото место.

УчеснициУреди

1.   Аргентина
2.   Бразил
3.   Боливија
4.   Венецуела
5.   Еквадор
6.   Колумбија
7.   Парагвај
8.   Перу
9.   Уругвај
10.   Чиле
11.   Мексико
12.   Костарика

Градови-домакини и стадиониУреди

Лима Куско Арекипа
Стадион Насионал Стадион Гарсиласо Стадион Арекипа
Капацитет: 45.574 Капацитет: 45.056 Капацитет: 40.000
     
Пиура
Стадион Мигел Грау
Капацитет: 26.550
 
Такна Чиклајо Трухиљо
Стадион Хорхе Басадре Стадион Елијас Агире Стадион Мансиче
Капацитет: 25.850 Капацитет: 25.000 Капацитет: 25.000
     

Прв круг − групна фазаУреди

Група АУреди

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
  Колумбија 3 2 1 0 4 2 +2 7
  Перу 3 1 2 0 7 5 +2 5
  Боливија 3 0 2 1 3 4 −1 2
  Венецуела 3 0 1 2 2 5 −3 1

НатпревариУреди

6 јули 2004
Венецуела   0:1   Колумбија Стадион Насионал, Лима
Гледачи: 45.000
Судија: Марсио Резенде (Бразил)
Морено   21' (пен..)

6 јули 2004
Перу   2:2   Боливија Стадион Насионал, Лима
Гледачи: 45.000
Судија: Ектор Балдаси (Аргентина)
Пизаро   67' (пен..)
Паласиос   86'
Ботеро   35'
Алварез   57'

9 јули 2004
Колумбија   1:0   Боливија Стадион Насионал, Лима
Гледачи: 35.000
Судија: Песро Рамос (Еквадор)
Переа   90'

9 јули 2004
Перу   3:1   Венецуела Стадион Насионал, Лима
Гледачи: 43.000
Судија: Рубен Селман (Чиле)
Фарфан   34'
Солано   61'
Акасиете   72'
Мархиота   74'

12 јули 2004
Венецуела   1:1   Боливија Стадион Мансиче, Трухиљо
Гледачи: 25.000
Судија: Марко Антонио Родригес (Мексико)
Моран   27' Галиндо   33'

12 јули 2004
Перу   2:2   Колумбија Стадион Мансиче, Трухиљо
Гледачи: 25.000
Судија: Вилијам Матус (Костарика)
Солано   58'
Маестри   60'
Конго   33'
Агилар   53'

Група БУреди

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
  Мексико 3 2 1 0 5 3 +2 7
  Аргентина 3 2 0 1 10 4 +6 6
  Уругвај 3 1 1 1 6 7 −1 4
  Еквадор 3 0 0 3 3 10 −7 0

НатпревариУреди

7 јули 2004
Мексико   2:2   Уругвај Стадион Елијас Агире, Чиклајо
Гледачи: 25.000
Судија: Хилберто Идалго (Перу)
Осорио   45'
Пардо   69'
Буено   43'
Монтеро   88'

7 јули 2004
Аргентина   6:1   Еквадор Стадион Елијас Агире, Чиклајо
Гледачи: 24.000
Судија: Карлос Амариља (Парагвај)
К. Гонзалез   5' (пен..)
Савиола   64'74'79'
Д'Алесандро   84'
Л. Гонзалез   90'
Делгадо   62'

10 јули 2004
Уругвај   2:1   Еквадор Стадион Елијас Агире, Чиклајо
Гледачи: 25.000
Судија: Густаво Бранд (Венецуела)
Форлан   61'
Буено   78'
Салас   73'

10 јули 2004
Аргентина   0:1   Мексико Стадион Елијас Агире, Чиклајо
Гледачи: 25.000
Судија: Марсио Резенде (Бразил)
Моралес   8'

13 јули 2004
Мексико   2:1   Еквадор Стадион Мигел Грау, Пиура
Гледачи: 21.000
Судија: Едуардо Лека (Перу)
Алтамирано   23' (пен..)
Баутиста   42'
Делгадо   71'

13 јули 2004
Аргентина   4:2   Уругвај Стадион Мигел Грау, Пиура
Гледачи: 24.000
Судија: Рубен Селман (Чиле)
К. Гонзалез   19' (пен..)
Фигероа   20'89'
Ајала   80'
Естојаноф   7'
Санчез   38'

Група ЦУреди

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
  Парагвај 3 2 1 0 4 2 +2 7
  Бразил 3 2 0 1 6 3 +3 6
  Костарика 3 1 0 2 3 6 −3 3
  Чиле 3 0 1 2 2 4 −2 1

НатпревариУреди

8 јули 2004
Костарика   0:1   Парагвај Стадион Арекипа, Арекипа
Гледачи: 30.000
Судија: Оскар Руиз (Колумбија)
дос Сантос   85' (пен..)

8 јули 2004
Бразил   1:0   Чиле Стадион Арекипа, Арекипа
Гледачи: 35.000
Судија: Марко Антонио Родригес (Мексико)
Фабијано   90'

11 јули 2004
Бразил   4:1   Костарика Стадион Арекипа, Арекипа
Гледачи: 12.000
Судија: Ектор Балдаси (Аргентина)
Адријано   45'54'67'
Жуан   49'
Марин   81'

11 јули 2004
Парагвај   1:1   Чиле Стадион Арекипа, Арекипа
Гледачи: 15.000
Судија: Густаво Мендез (Уругвај)
Кристалдо   78' С. Гонзалез   71'

14 јули 2004
Костарика   2:1   Чиле Стадион Хорхе Басадре, Такна
Гледачи: 20.000
Судија: Рене Ортубе (Боливија)
Врајт   60'
ерон   90'
Олара   40'

14 јули 2004
Бразил   1:2   Парагвај Стадион Арекипа, Арекипа
Гледачи: 8.000
Судија: Хилберто Идалго (Перу)
Фабијано   35' Х.В. Гонзалез   29'
Бареро   71'

Трето местоУреди

Мес Грп Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Квалификации
1 B   Уругвај 3 1 1 1 6 7 −1 4
2 C   Костарика 3 1 0 2 3 6 −3 3
3 A   Боливија 3 0 2 1 3 4 −1 2

  Уругвај и   Костарика се пласирале во четвртфинале.

Нокаут фазаУреди

Четвртфинале Полуфинале Финале
                   
17 јули – Чиклајо        
    Перу   0
20 јули – Лима
    Аргентина   1  
    Аргентина   3
17 јули – Трухиљо
      Колумбија   0  
    Колумбија   2
25 јули – Лима
    Костарика   0  
    Аргентина   2 (2)
18 јули – Такна
      Бразил   2 (4)
    Парагвај   1
21 јули – Лима
    Уругвај   3  
    Уругвај   1 (3) Трето место
18 јули – Пиура
      Бразил   1 (5)  
    Мексико   0     Колумбија   1
    Бразил   4       Уругвај   2
24 јули – Куско


ЧетвртфиналеУреди

17 јули 2004
Перу   0:1   Аргентина Стадион Елијас Агире, Чиклајо
Гледачи: 25.000
Судија: Карлос Амариља (Парагвај)
Тевез   60'

17 јули 2004
Колумбија   2:0   Костарика Стадион Мансиче, Трухиљо
Гледачи: 18.000
Судија: Густаво Мендез (Уругвај)
Агилар   41'
Морено   45'

18 јули 2004
Парагвај   1:3   Уругвај Стадион Хорхе Басадре, Такна
Гледачи: 20.000
Судија: Ектор Балдаси (Аргентина)
Гамара   15' Буено   40' (пен..)
Силва   65'88'

18 јули 2004
Мексико   0:4   Бразил Стадион Мигел Грау, Пиура
Гледачи: 22.000
Судија: Оскар Руиз (Колумбија)
Алекс   26' (пен..)
Адријано   65'78'
Оливеира   87'

ПолуфиналеУреди

20 јули 2004
19:45
Аргентина   3:0   Колумбија Стадион Насионал, Лима
Гледачи: 22.000
Судија: Хилберто Идалго (Перу
Тевез   33'
Л. Гонзалез   50'
Сорин   80'

21 јули 2004
19:45
Уругвај   1:1
(3:5 пен.)
  Бразил Стадион Насионал, Лима
Гледачи: 10.000
Судија: Марко Антонијо Родригес (Мексико
Соса   22' Адријано   46'
  Пенали  
Силва  
Виера  
Поусо  
Санчез  
3:5   Луисао
  Фабијано
  Адријано
  Ренато
  Алекс

Натпревар за трето местоУреди

24 јули 2004
Колумбија   1:2   Уругвај Стадион Гарсиласо, Куско
Гледачи: 35.000
Судија: Рене Ортубе (Боливија)
Ерера   70' (пен..) Естојаноф   2'
Санчез   80'

ФиналеУреди

25 јули 2004
Аргентина   2:2
(2:4 пен.)
  Бразил Стадион Насионал, Лима
Гледачи: 43.000
Судија: Карлос Амариља (Парагвај
К. Гонзалез   20' (пен..)
Делгадо   87'
Луисао   45'
Адријано   90+3'
  Пенали  
Д'Алесандро  
Хајнце  
К. Гонзалез  
Сорин  
2:4   Адријано
  Еду
  Дијего
  Жуан

Конечна табелаУреди

Поз Репрезентација Нат П Н П ГД ГП ГР} Бод
1   Бразил 6 3 2 1 13 6 +7 11
2   Аргентина 6 4 1 1 16 6 +10 13
3   Уругвај 6 3 2 1 12 10 +2 11
4   Колумбија 6 3 1 2 7 7 0 10
Елиминирани во четвртфинале
5   Парагвај 4 2 1 1 5 5 0 7
6   Мексико 4 2 1 1 5 7 −2 7
7   Перу 4 1 2 1 7 6 +1 5
8   Костарика 4 1 0 3 3 8 −5 3
Елиминирани во групна фаза
9   Боливија 3 0 2 1 3 4 −1 2
10   Чиле 3 0 1 2 2 4 −2 1
11   Венецуела 3 0 1 2 2 5 −3 1
12   Еквадор 3 0 0 3 3 10 −7 0

ГолгетериУреди

7 голови

3 гола

 •   К. Гонзалез
 •   Савиола
 •   Буено

2 гола

 •   Фигероа
 •   Л. Гонзалез
 •   тевез
 •   Агилар
 •   Морено
 •   Фабијано
 •   Делгадо
 •   Солано
 •   Естојаноф
 •   Санчез
 •   Силва

НаводиУреди

 1. „Copa América Best Players“. Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation. Посетено на 30 October 2015.
 2. The Copa América Archive - Trivia, rsssf.com; pristupljeno: 10. 12. 2014.

Надворешни врскиУреди