Санта Крус де ла Сиера

град во Боливија

Санта Крус де ла Сиера (шпански: Santa Cruz de la Sierra), често именуван како Санта Крус, е најголем град во Боливија и главен град на департманот Санта Крус.[1] Градот се наоѓа на реката Пирај во источна Боливија и градот е дом на 70% од населението на департманот.[3] Санта Крус е најбрзо растечки град во светот.[4]

Санта Крус де ла Сиера
Santa Cruz de la Sierra
автономен град
Знаме на Санта Крус де ла СиераГрб на Санта Крус де ла Сиера
Санта Крус де ла Сиера is located in Боливија
Санта Крус де ла Сиера
Санта Крус де ла Сиера
Местоположба во Боливија
Координати: 17°48′S 63°10′W / 17.800° ЈГШ; 63.167° ЗГД / -17.800; -63.167Координати: 17°48′S 63°10′W / 17.800° ЈГШ; 63.167° ЗГД / -17.800; -63.167
Држава Боливија
ДепартманСанта Крус
ПокраинаАндрес Ибањес
ОпштинаСанта Крус де ла Сиера
Основан26 февруари 1561
Управа
 • ВидГрадска власа
 • ГрадоначалникПерси Фернандес
Површина
 • автономен град1 E+8_m²
Надм. вис.&10000000000000416000000416 м
Население (2010)[1]
 • автономен град1.616.063
 • Густина4.215,24/км2 (1,091,740/ми2)
 • Метро2.102.998
Часовен појасBOT (UTC−4)
ИЧР (2001)0.630 – среден[2]
Мреж. местоhttp://www.gmsantacruz.gov.bo/

Градот бил основан во 1561 година од шпанскиот истражувач Њуфло де Чавес на околу 200 км од сегашната местоположба на градот. Низ историјата градот се изместувал неколкупати сè додека не бил конечно изграден на сегашната положба во 16 век. Во голем дел од историјата на Санта Крус, градот бил мал и власта не обрнувала внимание за развојот на Санта Крус. По Втората светска војна со развојот на земјоделството градот забележал забрзан развој.

Денес, градот е најнаселен, а департманот Санта Крус е втор најнаселен департман во државата. Градот станал најзначаен трговски центар во земјата и е одредиште на голем број доселеници.[5]

Географија и климаУреди

Санта Крус се наоѓа во источна Боливија на 416 метри надморска височина. Санта Крус е главен град на истиомениот департман и се наоѓа во покраината Андрес Ибањес.

Градот има тропска клима со просечни годишни врнежи од 23 степени целзиусови. Иако општо гледано времето е суво, периодично има појава на постудени ветришта кои доаѓаат од Аргентина. Најмногу врнежи на дожд има во јануари и февруари

Санта Крус
Климатограм
ЈФМАМЈЈАСОНД
 
 
&10000000000000115000000115
 
&1000000000000003000000030
&1000000000000002200000022
 
 
&10000000000000107000000107
 
&1000000000000003000000030
&1000000000000002200000022
 
 
&1000000000000008900000089
 
&1000000000000003000000030
&1000000000000002200000022
 
 
&1000000000000006300000063
 
&1000000000000002800000028
&1000000000000002000000020
 
 
&1000000000000006600000066
 
&1000000000000002600000026
&1000000000000001800000018
 
 
&1000000000000004800000048
 
&1000000000000002400000024
&1000000000000001600000016
 
 
&1000000000000003700000037
 
&1000000000000002400000024
&1000000000000001600000016
 
 
&1000000000000002500000025
 
&1000000000000002700000027
&1000000000000001800000018
 
 
&1000000000000004600000046
 
&1000000000000002900000029
&1000000000000001900000019
 
 
&1000000000000008100000081
 
&1000000000000003000000030
&1000000000000002100000021
 
 
&1000000000000009800000098
 
&1000000000000003000000030
&1000000000000002200000022
 
 
&10000000000000139000000139
 
&1000000000000003000000030
&1000000000000002200000022
Прос. мин. и макс. температура во °C
Вкупно врнежи во мм
Извор: MSN


ДемографијаУреди

Првично, градот бил населен од шпански доселеници, но и Гварани кои дошле од Парагвај. Во градот имало и работници од фламанско, португалско, германски и италијанско потекло.[6] Меѓу првите доселеници имало и Евреи[7] кои подоцна го примиле христијанството.

Збратимени градовиУреди

  Единбург, Шкотска
  Кампинас, Бразил
  Куритиба, Бразил
  Кордоба, Аргентина
  Парана, Аргентина
  Росарио, Аргентина
  Ла Плата, Аргентина
  Салта, Аргентина
  Барселона, Шпанија[8]
  Мајами Дејд, САД
  Тајчунг, Тајван
  Тајнан, Тајван
  Санта Крус де Тенерифе, Шпанија
  Асунсион, Парагвај
  Арекипа, Перу
  Арика, Чиле

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 „National Statistics Institute. General Population Estimates“. www.ine.gob.bo. Архивирано од изворникот на 2011-08-24. Посетено на 2011-09-08.
  2. http://idh.pnud.bo/usr_files/informes/regional/municipios/capitulos/I2%20IDH%20Municipios%20Bolivia%20part%201.pdf
  3. „National Statistics Institute. General Population Estimates“. www.ine.gob.bo. Архивирано од изворникот на 2016-03-03. Посетено на 2011-09-08.
  4. „World's fastest growing urban areas (1)“. City Mayors. Посетено на 2012-04-10.
  5. „The Contributions of Santa Cruz to Bolivia (Spanish only)“ (PDF). CAINCO. 2008.
  6. Al Margen de mis Lecturas, by Marcelo Terceros Banzer. Published September 1998
  7. History of the Jewish People, written by Eli Birnbaum.
  8. „WWF Spain - Barcelona y Santa Cruz de la Sierra (Bolivia): ciudades hermanadas por los bosques“ (шпански). Wwf.es. Посетено на 2012-04-10.
  • Gutsch, Jochen-Martin, "Im Labyrinth der Unordnung" Der Spiegel 5 December 2005, pp. 144–50.

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди