Јужноамериканско првенство во фудбал 2007, попознато како Копа Америка 2007 — 42-рото издание на Копа Америка, главниот интернационален фубдалски турнир за државните репрезентации од Јужна Америка. Натпреварувањето било организирано од КОМНЕБОЛ, главното тело на Јужноамериканскиот фудбал, и се одржало во Венецуела од 26 јуни до 15 јули 2007 година.

Копа Америка 2007
[[File: |alt=]]
XLII Copa América 2007
Податоци за првенството
Земја Венецуела
Датум на одржување26 јуни15 јули 2007
Екипи12 (од 2 конфедерации)
Стадиони(во 9 градови домаќини)
Финални резултати
Шампион  Бразил (8-ми)
Второ место  Аргентина
Трето место  Мексико
Четврто место Уругвај
Статистики на првенството
Број на натпревари26
Постигнати голови86 (3.31 по натпревар)
Гледачи1,050,230 (0 по натпревар)
Голгетер Бразил Робињо
(6 голови)
Најдобар играч Бразил Робињо
2004  Перу
Робињо

Турнирот бил освоен од страна на Бразил, кој во финалето ја совладал Аргентина со 3:0[1]. Мексико го освоил третото место победувајќи го Уругвај со 3:1 во натпреварот за третото место. Така, Бразил се стекнал со правото да го претставува КОНМЕБОЛ[2] на Купот на Конфедерации на ФИФА во 2009 година[3].

Учесници уреди

1.   Аргентина
2.   Бразил
3.   Боливија
4.   Венецуела
5.   Еквадор
6.   Колумбија
7.   Парагвај
8.   Перу
9.   Уругвај
10.   Чиле
11.   Мексико
12.   САД

Градови-домакини и стадиони уреди

Девет градови и девет стадиони биле места каде се одржале натпреварите.

Матурин Баркисимето Мерида Сиудад Гвајана
Стадион Монументал Стадион Метрополитано Стадион Метрополитано Стадион Полидепортиво
Капацитет: 52.000 Капацитет: 42.000 Капацитет: 42.000 Капацитет: 41.600
       
Маракаибо
Стадион Хосе Паченчо Ромеро
Капацитет: 40.000
 
Сан Кристобал Пуерто ла Круз Баринас Каракас
Стадион Полидепортиво Стадион Олимпико Стадион Агустин Товар Стадион Олимпико
Капацитет: 40.000 Капацитет: 38.000 Капацитет: 27.500 Капацитет: 24.900
       

Прв круг − групна фаза уреди

Група А уреди

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
  Венецуела 3 1 2 0 4 2 +2 5
  Перу 3 1 1 1 5 4 +1 4
  Уругвај 3 1 1 1 1 3 −2 4
  Боливија 3 0 2 1 4 5 −1 2

Натпревари уреди

26 јуни 2007
18:05
Уругвај   0:3   Перу Стадион Метрополитано, Мерида
Гледачи: 23.000
Судија: Карлос Амариља (Парагвај)
(Извештај) Виљалта   27'
Марињо   70'
Гереро   88'

26 јуни 2007
20:50
Венецуела   2:2   Боливија Стадион Полидепортиво, Сан Кристобал
Гледачи: 40.000
Судија: Маурисио Рејносо (Еквадор)
Малдонадо   20'
Паез   55'
(Извештај) Морено   38'
Арсе   84'

30 јуни 2007
16:05
Боливија   0:1   Уругвај Стадион Полидепортиво, Сан Кристобал
Гледачи: 40.000
Судија: Балдомеро Толедо (Сједињене Државе)
(Извештај) Санчес   58'

30 јуни 2007
18:20
Венецуела   2:0   Перу Стадион Полидепортиво, Сан Кристобал
Гледачи: 40.000
Судија: Бенито Арчундија (Мексико)
Сичеро   48'
Арисменди   79'
(Извештај)

3 јули 2007
18:35
Перу   2:2   Боливија Стадион Метрополитано, Мерида
Гледачи: 42.000
Судија: Карлос Чандија (Чиле)
Писаро   34'85' (Извештај) Морено   24'
Кампос   45'

3 јули 2007
20:50
Венецуела   0:0   Уругвај Стадион Метрополитано, Мерида
Гледачи: 42.000
Судија: Карлос Еухенио Симон (Бразил)
(Извештај)

Група Б уреди

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
  Мексико 3 2 1 0 4 1 +3 7
  Бразил 3 2 0 1 4 2 +2 6
  Чиле 3 1 1 1 3 5 −2 4
  Еквадор 3 0 0 3 3 6 −3 0

Натпревари уреди

27 јуни 2007
18:35
Еквадор   2:3   Чиле Стадион Полидепортиво, Сиудад Гвајана
Гледачи: 35.000
Судија: Оскар Руиз (Колумбија)
Валенсија   16'
Бенитез   23'
(Извештај) Суазо   20'80'
Виљануева   86'

27 јуни 2007
20:50
Бразил   0:2   Мексико Стадион Полидепортиво, Сиудад Гвајана
Гледачи: 40.000
Судија: Серхио Пезота (Аргентина)
(Извештај) Кастиљо   23'
Моралес   28'

1 јули 2007
16:05
Бразил   3:0   Чиле Стадион Монументал, Матурин
Гледачи: 52.000
Судија: Карлос Торес (Парагвај)
Робињо   36' (пен..)84'87' (Извештај)

1 јули 2007
18:20
Мексико   2:1   Еквадор Стадион Монументал, Матурин
Гледачи: 52.000
Судија: Рене Ортубе (Боливија)
Кастиљо   21'
Браво   79'
(Извештај) Мендез   84'

4 јули 2007
18:35
Мексико   0:0   Чиле Стадион Олимпико, Пуерто ла Круз
Гледачи: 38.000
Судија: Карлос Амариља (Парагвај)
(Извештај)

4 јули 2007
20:50
Бразил   1:0   Еквадор Стадион Олимпико, Пуерто ла Круз
Гледачи: 38.000
Судија: Серхио Пезота (Аргентина)
Робињо   56' (пен..) (Извештај)

Група Ц уреди

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
  Аргентина 3 3 0 0 9 3 +6 9
  Парагвај 3 2 0 1 8 2 +6 6
  Колумбија 3 1 0 2 3 9 −6 3
  САД 3 0 0 3 2 8 −6 0

Натпревари уреди

28 јуни 2007
18:35
Парагвај   5:0   Колумбија Стадион Хосе Паченчо Ромеро, Маракаибо
Гледачи: 34.500
Судија: Хорхе Ларионда (Уругвај)
Санта Круз   30'46'80'
Кабањас   84'88'
(Извештај)

28 јуни 2007
20:50
Аргентина   4:1   САД Стадион Хосе Паченчо Ромеро, Маракаибо
Гледачи: 34.500
Судија: Карлос Чандија (Чиле)
Креспо   11'60'
Ајмар   76'
Тевез   84'
(Извештај) Џонсон   9' (пен..)

2 јули 2007
18:35
САД   1:3   Парагвај Стадион Агустин Товар, Баринас
Гледачи: 28.200
Судија: Виктор Уго Ривера (Перу)
Кларк   35' (Извештај) Барето   29'
Кардозо   56'
Кабањас   90+2'

2 јули 2007
20:50
Аргентина   4:2   Колумбија Стадион Хосе Паченчо Ромеро, Маракаибо
Гледачи: 40.000
Судија: Карлос Еугенио Симон (Бразил)
Креспо   20' (пен..)
Рикелме   34'45'
Д. Милито   90+1'
(Извештај) Е. Переа   10'
Кастриљон   76'

5 јули 2007
18:35
САД   0:1   Колумбија Стадион Метрополитано де Кабударе, Баркисимето
Гледачи: 37.500
Судија: Мануел Андарсија (Венецуела)
(Извештај) Кастриљон   15'

5 јули 2007
20:50
Аргентина   1:0   Парагвај Стадион Метрополитано де Кабударе, Баркисимето
Гледачи: 37.500
Судија: Хорхе Ларионда (Уругвај)
Маскерано   79' (Извештај)

Трето место уреди

Грешка во Lua во Модул:Sports_table/sub, ред 10: attempt to concatenate local 'text' (a nil value)

  Уругвај и   Чиле се пласирале во четвртфинале.

Нокаут фаза уреди

Четвртфинале Полуфинале Финале
                   
7 јули – Сан Кристобал        
    Венецуела   1
10 јули – Маракаибо
    Уругвај   4  
    Уругвај   2 (4)
7 јули – Пуерто ла Круз
      Бразил   2 (5)  
    Чиле   1
15 јули – Маракаибо
    Бразил   6  
    Бразил   3
8 јули – Матурин
      Аргентина   0
    Мексико   6
11 јули – Сиудад Гвајана
    Парагвај   0  
    Мексико   0 Трето место
8 јули – Баркисимето
      Аргентина   3  
    Аргентина   4     Уругвај   1
    Перу   0       Мексико   3
14 јули – Каракас


Четвртфинале уреди

7 јули 2007
18:05
Венецуела   1:4   Уругвај Стадион Полидепортиво, Сан Кристобал
Гледачи: 41.200
Судија: Карлос Чандија (Чиле)
Аранго   41' (Извештај) Форлан   38'90+1'
Гарсија   64'
Родригес   86'

7 јули 2007
20:50
Чиле   1:6   Бразил Стадион Олимпико, Пуерто ла Круз
Гледачи: 38.000
Судија: Хорхе Ларионда (Уругвај)
Суазо   76' (Извештај) Жуан   16'
Баптиста   23'
Робињо   27'50'
Жосуе   68'
Лав   85'

8 јули 2007
16:05
Мексико   6:0   Парагвај Стадион Монументал, Матурин
Гледачи: 52.000
Судија: Серхио Пезота (Аргентина)
Кастиљо   5' (пен..)38'
Торадо   27'
Арсе   79'
Бланко   87' (пен..)
Браво   90+1'
(Извештај)

8 јули 2007
18:50
Аргентина   4:0   Перу Стадион Метрополитано де Кабударе, Баркисимето
Гледачи: 38.800
Судија: Карлос Еугенио Симон (Бразил)
Рикелме   47'85'
Меси   61'
Маскерано   75'
(Извештај)

Полуфинале уреди

10 јули 2007
20:50
Уругвај   2:2
(4–5 пен.)
  Бразил Стадион Хосе Паченчо Ромеро, Маракаибо
Гледачи: 38.100
Судија: Оскар Руиз (Колумбија)
Форлан   36'
Абреу   69'
(Извештај) Мајкон Сисенандо   13'
Баптиста   41'
  Пенали  
Форлан  
Скоти  
Гонсалес  
К. Родригес  
Абреу  
Гарсија  
Лугано  
4–5   Робињо
  Жуан
  Силва
  А. Алвес
  Диего
  Фернандо
  Жилберто

11 јули 2007
20:50
Мексико   0:3   Аргентина Стадион Полидепортиво, Сиудад Гвајана
Гледачи: 41.600
Судија: Карлос Чандија (Чиле)
(Извештај) Хајнце   45'
Меси   61'
Рикелме   65' (пен..)

Натпревар за трето место уреди

14 јули 2007
17:05
Уругвај   1:3   Мексико Стадион Олимпико, Каракас
Гледачи: 25.000
Судија: Маурицио Рејносо (Еквадор)
Абреу   22' (Извештај) Бланко   36' (пен..)
Браво   68'
Гвардадо   76'

Финале уреди

15 јули 2007
17:05
Бразил   3:0   Аргентина Стадион Хосе Паченчо Ромеро, Маракаибо
Гледачи: 40.000
Судија: Карлос Амариља (Парагвај)
Баптиста   4'
Ајала   40' (а.г.)
Алвес   69'
(извештај)

Конечна табела уреди

Поз Репрезентација Нат П Н П ГД ГП ГР Бод Ефи
1   Бразил 6 4 1 1 15 5 +10 13 72.2%
2   Аргентина 6 5 0 1 16 6 +10 15 83.3%
3   Мексико 6 4 1 1 13 5 +8 13 72.2%
4   Уругвај 6 2 2 2 8 9 −1 8 44.4%
Елиминирани во четвртфиналето
5   Парагвај 4 2 0 2 8 8 0 6 50.0%
6   Венецуела 4 1 2 1 5 6 −1 5 41.6%
7   Перу 4 1 1 2 5 8 −3 4 33.3%
8   Чиле 4 1 1 2 4 11 −7 4 33.3%
Елиминирани во групната фаза
9   Колумбија 3 1 0 2 3 9 −6 3 33.3%
10   Боливија 3 0 2 1 4 5 −1 2 22.2%
11   Еквадор 3 0 0 3 3 6 −3 0 0.0%
12   САД 3 0 0 3 2 8 −6 0 0.0%

Голгетери уреди

6 голови
5 голови
 •   Рикелме
4 гола
 •   Кастиљо
3 гола

 •   Креспо
 •   Баптиста
 •   Умберто

 •   Браво
 •   Кабањас

 •   Роке
 •   Форлан

Наводи уреди

 1. „Brazil victorious in Copa America“. BBC Sport. 16 јули 2007. Архивирано од изворникот 13 January 2010. Посетено на 27 April 2009.
 2. The South American champion, along with the European champion (the winner of Euro 2008), "will no longer be obliged to take part" in the Confederations Cup beginning with the 2009 edition FIFA.com – 2005/2006 season: final worldwide matchday to be 14 May 2006. Архивирано на 15 јуни 2010 г.
 3. Мексико и САД се членки на CONCACAF. Така и да го освојат ова натпреварување, нема да можат да го претставуваат КОНМЕБОЛ на Купот на Конфедерации, туку тоа би била најдобро пласираната јужноамериканска репрезентација.

Надворешни врски уреди