Копа Америка 2001

Јужноамериканско првенство во фудбал 2001, попознато како Копа Америка 2001 — 40-тото издание на Копа Америка, главниот интернационален фубдалски турнир за државните репрезентации од Јужна Америка. Натпреварувањето било организирано од КОМНЕБОЛ, главното тело на Јужноамериканскиот фудбал, и се одржало во Колумбија од 11 јули до 29 јули 2007 година.

Копа Америка 2001
XL Copa América 2001
Податоци за првенството
Земја Колумбија
Датум на одржување11 јули29 јули 2001
Екипи12 (од 2 конфедерации)
Стадиони(во 7 градови домаќини)
Финални резултати
Шампион Gold medal blank.svg Колумбија (1-ви)
Второ место Silver medal blank.svg Мексико
Трето место Bronze medal blank.svg[[File:|22x20px|border |alt=|link=]] Хондурас
Четврто место Уругвај
Статистики на првенството
Број на натпревари26
Постигнати голови60 (2.31 по натпревар)
Гледачи665,131 (26 по натпревар)
Голгетер Колумбија Аристизабал
(6. голови)
Најдобар играч Бразил Гевара[1]
 Перу 2004

Турнирот бил освоен од страна на Колумбија за прв пат.[2], кој во финалето ја совладал Мексико. Хондурас го освоил третото место победувајќи го Уругвај во натпреварот за третото место.

Бразил како бранител на титулата бил еден од фаворитите, но бил елиминиран во четвртфиналето откако бил поразен од странската репрезентација на Хондурас. Со 0:2.[3]

Немало квалификации за Копа Америка. Учествувале сите јужноамерикански земји-членки на CONMEBOL, заедно со уште две земји кои биле поканети, со што вкупно дванаесет екипи се натпреварувале на турнирот. Мексико и КОНКАКАФ шампионот Канада првично биле поканети.

Пред почетокот на турнирот, се одржале три состаноци од страна на телата на КОНМЕБОЛ загрижени за потенцијалните безбедносни прашања во Колумбија. На 1 јули најавиле откажување на турнирот.[4][5]. Венецуела понудила да биде домаќин на турнирот, но на 6 јули КОНМЕБОЛ сепак одлучил да ги обнови плановите за Колумбија, па турнирот се одржал според планираното.

Кога турнирот првично бил откажан, Канада го распуштил тренинг кампот и канадските играчи се вратиле во своите клубски тимови. Канадскиот фудбалски сојуз објавил дека нема да може да учествува на турнирот. Со само неколку дена по известувањето, Костарика (КОНКАКАФ) ја прифатила поканата да го заземе местото на Канада на турнирот. Костариканците се пласирале во нокаут фазата, губејќи во четвртфиналето.

Жалејќи се за ненадејниот пресврт и тврдејќи дека аргентинските играчи добиле смртни закани од терористички групи, Фудбалски сојуз на Аргентина одлучил да се повлече од натпреварувањето на 10 јули, и покрај тоа што колумбиските власти предложиле со спроведување на дополнителни безбедносни мерки.[5] Откако турнирот започнал следниот ден, поканет бил Хондурас (КОНКАКАФ), кој пристигнал на 13 јули со едвај доволно играчи во авионот обезбеден од колумбиските воздухопловни сили, откако турнирот започнал и само неколку часа пред првиот натпревар. И покрај сето горенаведено, Хондурас се претставил добро на турнирот, завршувајќи на третото место. И покрај загриженоста пред турнирот, немало инциденти на насилство или напади врз некоја од земјите учеснички.

УчеснициУреди

1. [[File:|22x20px|border |alt=|link=]] Хондурас
2.   Бразил
3.   Боливија
4.   Венецуела
5.   Еквадор
6.   Колумбија
7.   Парагвај
8.   Перу
9.   Уругвај
10.   Чиле
11.   Мексико
12.   Костарика

Градови-домакини и стадиониУреди

Баранкиља
Стадион Метрополитано
Капацитет: 60.000
 
Медељин
Стадион Атанасио Хирардот
Капацитет: 52.000
 
Богота
Стадион Ел Кампин
Капацитет: 48.300
 
Кали Манизалес Переира Арменија
Стадион Олимпико Стадион Палогранде Ернан Рамирез Виљегас Стадион Сентенарио
Капацитет: 45.625 Капацитет: 36.553 Капацитет: 30.313 Капацитет: 29.000
       

Прв круг − групна фазаУреди

Група АУреди

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
  Колумбија 3 3 0 0 5 0 +5 9
  Чиле 3 2 0 1 5 3 +2 6
  Еквадор 3 1 0 2 5 5 0 3
  Венецуела 3 0 0 3 0 7 −7 0

НатпревариУреди

11 јули 2001
18:00
  Еквадор 1–4   Чиле Стадион Метрополитано, Баранкиља
Гледачи: 40.000[6]
Судија: Хилберто Идалго (Перу)
Чала   52' Навија   29'
Монтесинос   72'90'
Коралес   84'

11 јули 2001
20:45
Колумбија   2:0   Венецуела Стадион Метрополитано, Баранкиља
Гледачи: 50.000[7]
Судија: Рене Ортубе (Боливија)
Грисалес   15'
Аристизабал   59' (пен..)

14 јули 2001
16:15
Чиле   1:0   Венецуела Стадион Метрополитано, Баранкиља
Гледачи: 33.000[8]
Судија: Хилберто Алкала (Мексико)
Монтесинос   78'

14 јули 2001
18:30
Колумбија   1:0   Еквадор Стадион Метрополитано, Баранкиља
Гледачи: 40.000[9]
Судија: Убалдо Акино (Парагвај)
Аристизабал   29'

17 јули 2001
18:30
Еквадор   4:0   Венецуела Стадион Метрополитано, Баранкиља
Гледачи: 20.000[10]
Судија: Хилберто Идалго (Перу)
Делгадо   19'63'
ФЕрнандес   29'
Мендез   60'

17 јули 2001
20:45
Колумбија   2:0   Чиле Стадион Метрополитано, Баранкиља
Гледачи: 50.000[11]
Судија: Хорхе Ларионда (Уругвај)
Аристизабал   10' (пен..)
Аријага   90'

Група БУреди

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
  Бразил 3 2 0 1 5 2 +3 6
  Мексико 3 1 1 1 1 1 0 4
  Перу 3 1 1 1 4 5 −1 4
  Парагвај 3 0 2 1 4 6 −2 2

НатпревариУреди

12 јули 2001
17:30
Перу   3:3   Парагвај Стадион Олимпико Паскал Гереро, Кали
Гледачи: 28.420
Судија: Анхел Санчез (Аргентина)
Лобатон   16'
Пахуело   57'
дел Солар   72'
Фереира   23'64'
Гарај   90'

12 јули 2001
19:45
Бразил   0:1   Мексико Стадион Олимпико Паскал Гереро, Кали
Гледачи: 32.863
Судија: Оскар Руиз (Колумбија)
Боргети   5'

15 јули 2001
16:00
Бразил   2:0   Перу Стадион Олимпико Паскал Гереро, Кали
Гледачи: 25.000
Судија: Хорхе Ларионда (Уругвај)
Гиљерме   9'
Денилсон   85'

15 јули 2001
18:15
Парагвај   0:0   Мексико Стадион Олимпико Паскал Гереро, Кали
Гледачи: 26.475
Судија: Рохер Замбрано (Еквадор)

18 јули 2001
17:30
Перу   1:0   Мексико Стадион Олимпико Паскал Гереро, Кали
Гледачи: 24.000
Судија: Рене Ортубе (Боливија)
Холсен   48'

18 јули 2001
19:45
Бразил   3:1   Парагвај Стадион Олимпико Паскал Гереро, Кали
Гледачи: 24.558
Судија: Анхел Санчез (Аргентина)
Алекс   60'
Белети   89'
Денилсон   90'
Алваренга   11' (пен..)

Група ЦУреди

Репрезентација Н П Н П ДГ ПГ ГР Бод.
  Костарика 3 2 1 0 6 1 +5 7
  Хондурас 3 2 0 1 3 1 +2 6
  Уругвај 3 1 1 1 2 2 0 4
  Боливија 3 0 0 3 0 7 −7 0

НатпревариУреди

13 јули 2001
18:00
Боливија   0:1   Уругвај Стадион Атанасио Хирардот, Медељин
Гледачи: 19.625
Судија: Маурисио Наваро (Канада)
Чевантон   60'

13 јули 2001
20:15
Хондурас   0:1   Костарика Стадион Атанасио Хирардот, Медељин
Гледачи: 20.000
Судија: Маријо Санчез (Чиле)
Ванчоп   63'

16 јули 2001
18:00
Уругвај   1:1   Костарика Стадион Атанасио Хирардот, Медељин
Гледачи: 17.655
Судија: Карлос Еугенио Симон (Бразил)
К. Моралес   53' Ванчоп   28'

16 јули 2001
20:15
Хондурас   2:0   Боливија Стадион Атанасио Хирардот, Медељин
Судија: Хон Рендон (Колумбија)
Гевара   53'68' 12.400

19 јули 2001
18:00
Боливија   0:4   Костарика Стадион Атанасио Хирардот, Медељин
Гледачи: 23.862
Судија: Луис Солорзано (Венецуела)
Ванчоп   45'71'
Брајс   63'
Фонсека   84'

19 јули 2001
20:15
Хондурас   1:0   Уругвај Стадион Атанасио Хирардот, Медељин
Гледачи: 26.000
Судија: Рохер Замбрано (Еквадор)
Гевара   86'

Трето местоУреди

Мес Грп Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Квалификации
1 C   Уругвај 3 1 1 1 2 2 0 4
2 B   Перу 3 1 1 1 4 5 −1 4
3 A   Еквадор 3 1 0 2 5 5 0 3
Извор: RSSSF

  Уругвај и   Перу се пласирале во четвртфинале.

Нокаут фазаУреди

Четвртфинале Полуфинале Финале
                   
22 јули – Переира        
    Чиле   0
25 јули – Переира
    Мексико   2  
    Мексико   2
22 јули – Арменија
      Уругвај   1  
    Уругвај   2
29 јули – Богота
    Костарика   1  
    Мексико   0
23 јули – Манизалес
      Колумбија   1
    Бразил   0
26 јули – Манизалес
    Хондурас   2  
    Хондурас   0 Third Place
23 јули – Арменија
      Колумбија   2  
    Колумбија   3     Уругвај   2 (4)
    Перу   0       Хондурас   2 (5)
29 јули – Богота


ЧетвртфиналеУреди

22 јули 2001
15:00
Чиле   0–2   Мексико Стадион Ернан Рамирез Виљегас, Переира
Гледачи: 20.000[12]
Судија: Карлос Еуженио Симон (Бразил)
Арељано   17'
Осорно   78'

22 јули 2001
17:30
Уругвај   2–1   Костарика Стадион Сентенарио, Арменија
Гледачи: 29.000[12]
Судија: Оскар Руиз (Колумбија)
Лемос   61' (пен..)
Лима   87'
Ванчоп   52'

23 јули 2001
17:30
Бразил   0–2   Хондурас Стадион Палогранде, Манизалес
Гледачи: 30.000[12]
Судија: Убалдо Акино (Парагвај)
Балети   57' (а.г.)
Мартинез   90+4'

23 јули 2001
19:45
Колумбија   3–0   Перу Стадион Сентенарио, Арменија
Гледачи: 30.000[12]
Судија: Хилберто Алкала (Мексико)
Аристизабал   50'69'
Ернандес   66'

ПолуфиналеУреди

25 јули 2001
19:45
Мексико   2:1   Уругвај Стадион Ернан Рамирез Виљегас, Переира
Гледачи: 20.000[13]
Судија: Анхел Санчез (Аргентина)
Борхети   14'
Г. Аспе   67' (пен..)
Р. Моралес   32'

26 јули 2001
19:45
Колумбија   2:0   Хондурас Стадион Палогранде, Манизалес
Гледачи: 40.000[13]
Судија: Маријо Санчез Јантен (Чиле)
Бедоја   6'
Аристизабал   63'

Натпревар за трето местоУреди

29 јули 2001
14:00
Уругвај   2:2
(4:5 пен.)
  Хондурас Стадион Ел Кампин, Богота
Гледачи: 47.000[14]
Судија: Хилберто Идалго (Перу
Бизера   22'
Мартинез   45'
Мартинез   14'
Изагире   42'
  Пенали  
Сорондо  
Гитиарез  
Родригес  
Лемос  
Оливера  
4:5   Пинеда
  Мартинез
  Гарсија
  Медина
  Изагире

ФиналеУреди

29 јули 2001
16:30
Колумбија   1:0   Мексико Стадион Ел Кампин, Богота
Гледачи: 47.000[15]
Судија: Убалдо Акино (Парагвај
И. Кордоба   65' Извештај

Конечна табелаУреди

Поз Репрезентација Нат П Н П ГД ГП ГР Бод Еф
1   Колумбија 6 6 0 0 11 0 +11 18 100.0%
2   Мексико 6 3 1 2 5 3 +2 10 55.6%
3   Хондурас 6 3 1 2 7 5 +2 10 55.6%
4   Уругвај 6 2 2 2 7 7 0 8 44.4%
Елиминирани во четвртфинале
5   Костарика 4 2 1 1 7 3 +4 7 58.3%
6   Бразил 4 2 0 2 5 4 +1 6 50.0%
7   Чиле 4 2 0 2 5 5 0 6 50.0%
8   Перу 4 1 1 2 4 8 −4 4 33.3%
Елиминирани во групна фаза
9   Еквадор 3 1 0 2 5 5 0 3 33.3%
10   Парагвај 3 0 2 1 4 6 −2 2 22.2%
11   Боливија 3 0 0 3 0 7 −7 0 0.0%
12   Венецуела 3 0 0 3 0 7 −7 0 0.0%

ГолгетериУреди

6 голови

5 голови

3 гола

 •   Монтесинос
 •   Гевара

2 гола

 •   Денилсон
 •   Делгадо
 •   С. Мартинез
 •   Борхети
 •   Фереира

НаводиУреди

 1. „Copa América Best Players“. Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation. Посетено на 5 септември 2021.
 2. „Colombia celebrate double triumph“ (англиски). 2001-07-30. Посетено на 2019-05-25.
 3. „Honduras surprise brittle Brazil | Football | The Guardian“. amp.theguardian.com. Посетено на 2019-05-25.
 4. Vickery, Tim (30 July 2001). „Colombia seize first Copa crown“. BBC. Посетено на 24 January 2008.
 5. 5,0 5,1 Steven Scragg (16 February 2015). „Honduras' Legendary Copa América Odyssey“. These Football Times. Посетено на 9 July 2015.
 6. HEIM:SPIEL. „Match details / line-up: Ecuador – Chile (Copa America 2001 Colombia)“. Архивирано од изворникот 20 February 2012. Посетено на 5 септември 2021.
 7. „Colombia - Venezuela 2:0 (Copa América 2001 Colombia, Group A)“. worldfootball.net (англиски). Посетено на 5 септември 2021.
 8. „Chile - Venezuela 1:0 (Copa América 2001 Colombia, Group A)“. worldfootball.net (англиски). Посетено на 5 септември 2021.
 9. „Colombia - Ecuador 1:0 (Copa América 2001 Colombia, Group A)“. worldfootball.net (англиски). Посетено на 5 септември 2021.
 10. „Ecuador - Venezuela 4:0 (Copa América 2001 Colombia, Group A)“. worldfootball.net (англиски). Посетено на 5 септември 2021.
 11. „Colombia - Chile 2:0 (Copa América 2001 Colombia, Group A)“. worldfootball.net (англиски). Посетено на 5 септември 2021.
 12. 12,0 12,1 12,2 12,3 HEIM:SPIEL. „Match details / line-up: Chile – Mexico (Copa America 2001 Colombia)“. Архивирано од изворникот 20 February 2012. Посетено на 5 септември 2021.
 13. 13,0 13,1 HEIM:SPIEL. „Match details / line-up: Colombia – Honduras (Copa America 2001 Colombia)“. Архивирано од изворникот 20 February 2012. Посетено на 5 септември 2021.
 14. HEIM:SPIEL. „Match details / line-up: Uruguay – Honduras (Copa America 2001 Colombia)“. Архивирано од изворникот 20 February 2012. Посетено на 5 септември 2021.
 15. „Mexico - Colombia 0:1 (Copa América 2001 Colombia, Final)“. worldfootball.net (англиски). Посетено на 5 септември 2021.

Надворешни врскиУреди